Sabri Ülker vefat etti!

Ülker Şirketler Grubunun kurucusu Sabri Ülker vefat etti.. Cenaze namazı Çarşamba öğle namazı sonrası Fatih Camiinde kılınacak.

Sabri Ülker vefat etti!

 

Türkiye'nin önemli işadamlarından Sabri Ülker 92 yaşında vefat etti. Ülker şirketlerinin kurucusu olan Sabri Ülker bir süredir tedavi altındaydı...

Sabri Ülker'in cenaze namazı, yarın öğle namazını müteakip Fatih Camii'nde kılınacak.

Sabri Ülker kimdir?

Cumhuriyetin ilk kuşak sanayicilerinden Sabri Ülker, 1920 yılında Kırım'da doğdu. Ailesi 1929 yılında Türkiye'ye göç ederek İstanbul'a yerleşti.

İlkokul yıllarında yaz tatillerinde ağabeyi Asım Ülker ile birlikte Besler Bisküvi Fabrikası'nda çalıştı. İlkokuldan sonra İstanbul Erkek Lisesi'ne kaydoldu. Orta ikinci sınıfta iken parasız yatılı sınavını kazanarak Bilecik Lisesi'ne gitti. Ortaokulu Bilecik'te, liseyi Kütahya'da okudu. Yüksek öğrenimini Sultanahmet İktisadi ve Ticari İlimler Mekteb-i Âli'de tamamladı.

Ülker 3 işçi ile başladı

1944 yılında Eminönü´ndeki Nohutçu Han´da küçük bir bisküvi atölyesini satın alarak iş hayatına atıldı. Ağabeyi Asım Ülker ve üç çalışanla birlikte 100 metrekarelik bu atölyede üretime başladı. Günde 200 kilo üretim yapıyorlardı.

Bu atölyedeki başarısının ardından 1948 yılında eski Sağmalcılar Köyü'ndeki Takkeci Camii'nin hemen yanında, bisküvi üretimi için bir fabrika kurdu, bisküvi kapasitesini üç katına çıkarttı. Daha sonra bu bisküvi fabrikası Davutpaşa'daki yerine taşındı.

1970'te halka açık bir şirket olan Anadolu Gıda'yı Ankara'da kurdu. 1974'te Ülker'de ilk bisküvi ihracatını başlattı. İhracata başlandığında ilk hedef Ortadoğu pazarıydı.

1979'da İstanbul'da kurulan ikinci fabrikayı çikolata üretimine tahsis etti. Aynı yıl Ülker'de Araştırma ve Geliştirme departmanını kurdurdu.

1980'lerden itibaren Ülker'in üretim çeşitliliğinin zenginleşmesini sağladı. 1983'te BOPP ve oluklu mukavvayı üretim listesine ekletti. 1992'de bitkisel-endüstriyel yağ ve margarin sektörüne girme kararı aldı ve Pendik Nişasta, kuruldu.

1996'da süt sektörüne girdi.

2000 yılında Ülker'in onursal başkanlığını üstlendi.

Ülker'in 1944 yılında 3 kişi ile başlayan serüveninde bugün çalışan sayısı 25 bini aştı.

Ülker ailesine sabr-ı cemil diliyoruz. Merhum Sabri Ülker'e Allah'tan rahmet diliyoruz. Mekanları Cennet olsun.

dunyabizim ailesi

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2012, 16:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali güven
ali güven - 7 yıl Önce

bir hayır müessesinde hafızlık yapan öğrencilerin her sene ekmek ihtiyacını karşılayan sabri beye o öğrencilerden biri olarak rabbimden rahmet diliyorum. çok müteessir oldum.. duyurduğunuz için müteşekkiriz..

fatma
fatma - 7 yıl Önce

hayırla anılmak ne büyük bir servet.Rabbim rahmet eylesin..

banner19

banner13