Sabahattin Zaim Anılıyor

Hocaların Hocası, bir çok gönüllü teşekkülün ve kuruluşunun fikir öncüsü..

Sabahattin Zaim Anılıyor

Hocaların Hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim Anılacak

 

 

Hocaların Hocası, bir çok gönüllü teşekkülün ve kuruluşunun fikir öncüsü, değerli ilim ve hizmet insanı merhum Prof. Dr. Sebahattin Zaim, vefatının birinci yıl dönümünde Birlik Vakfı`nda anılacak.

 

Birlik Vakfı'nın düzenlediği "Pazartesi Sohbetleri" seçkin konu ve konuklarla devam ediyor. Pazartesi Sohbetleri'nin bu haftaki konuğu, Prof. Dr. Numan Kurtulmuş. Uzun yıllar Zaim'in öğrenciliğini yaptıktan sonra, bu öğrenciliğe bir de samimi bir dostluk bağı ekleyen Kurtulmuş, geçen yıl vefat eden Prof. Dr. Sabahattin Zaim'i anlatacak. Zaim Hoca'yı fikirleri ve şahsiyetiyle en yakından tanıyanlardan biri olan Kurtulmuş, Prof. Dr. Sabahattin Zaim'i anarak, Zaim'in dünya görüşünü ve anılarını aktaracak.

 

Pazartesi günü (15 Aralık 2008) Birlik Vakfı'nın İstanbul Çemberlitaş'ta bulunan genel merkezinde gerçekleştirilecek olan program, saat 19.00'da başlayacak.

 

Sabahattin Zaim Kimdir?

Hocaların hocası Prof. Dr. Sabahattin Zaim, 1926 yılında Makedonya´nın İştip kasabasında doğdu. Ailesi ile birlikte 1934´te İstanbul´a göç etti. Yüksek öğrenimini Ankara Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi İdari Şube kısmında (1947) tamamladı. 1953 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Sosyal Siyaset Kürsüsü´nde asistan oldu ve tam 40 yıl aralıksız bir şekilde bu üniversitede doktor, doçent, profesör ve kürsü başkanı olarak görev yaptı.

Suudi Arabistan´daki Melik Abdülaziz Üniversitesi´nde misafir öğretim üyesi, Sakarya Üniversitesi´nde de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi´nin kurucu dekanı olan Zaim, 1998 yılında emekli olarak yarım asırlık akademik hayatını tamamladı.

Zaim, 1998-2000 yıllarında da YÖK üyeliği yaptı. Çalıştığı süre boyunca binlerce öğrenci ve bilim adamı yetiştiren ve bu nedenle hocaların hocası olarak anılan Prof. Zaim, geçtiğimiz yıl 9 Aralıkta ebediyete intikal etmişti.

 

BİRLİK VAKFI GENEL MERKEZİ
Yeniçeriler Cad. No:13 Çemberlitaş-İSTANBUL
Tel:0212 516 41 27-518 49 51-51

 

 

Mustafa Esen, haber verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 15:01
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26