Saad Al Ghamidi ince ve güzel bir sese sahip

Saad Al Ghamidi, son derece ince bir ses tonuna sahip. Kur’an’ı ince ve tiz vurguları kuvvetli bir sesten dinlemeyi sevenler için kesinlikle en başta gelecek isimlerden biri. Deniz Baran yazdı.

Saad Al Ghamidi ince ve güzel bir sese sahip

Dünyaca ünlü hafızları tanıttığımız yazı dizisine başladığımızdan beri 7 isim geride kaldı. En son hem Kur’an tilaveti ile meşhur bir imam hem bölgesel ve uluslararası çapta aktif olan bir hoca hem de ünlü bir nasheed okuyucusu olan Mishary Al Afasy’i ele almış ve Suudi Arabistan sınırlarının dışına çıkmıştık. Suudi isimlerden öteye geçip daha çok hafızı konuk edeceğiz ( hatta yazı dizisine ilgi arttıkça en baştaki 10-11 kişilik listeyi de uzatmaya başladık) ancak şimdi bir kez daha Suudi Arabistan’daki hafızlara rotayı çeviriyoruz. Çünkü yine Kur’an’ın ağzına çok yakıştığı isimlerden biri olan Saad Al Ghamidi’den bahsedeceğiz.

Saad Al Ghamidi de şu ana kadar yazdığımız çoğu isim gibi 60-70 doğumlu kuşağın bir üyesi. 1967, Dammam doğumlu (başka bir kaynakta 1968). İslam hukuku alanında eğitim almış yetkin bir isim. Öğrencilik yıllarında İslami çalışmalar konusunda oldukça aktif oluşuyla biliniyor. Yaz kamplarına sıklıkla katıldığı, ezber çalışmalarında yer alıp sıkça İslami aktiviteler yapan topluluklarla birlikte olduğu biliniyor. Nitekim 22 yaşında hafız olma şerefine de erişmiş Al Ghamidi.

ABD, Avusturya ve İngiltere’de de görev yaptı

Saad Al Ghamidi’nin hayatına devam etmeden evvel konumuzun çıkış noktası olan mükemmel tilavetine değinmek gerekir. Al Ghamidi, son derece ince bir ses tonuna sahip. Kur’an’ı ince ve tiz vurguları kuvvetli bir sesten dinlemeyi sevenler için kesinlikle en başta gelecek isimlerden biri. Nitekim genelde ince ve güzel bir sese sahip hafızlar tarafından Kur’an okunduğunda daha içe işleyen ve daha duyguları coşturucu bir etki yaptığı izlenimi mevcut. Bu sebeple Ghamidi’nin ses rengi –bilhassa hüzünlü ayetlerde- geniş kitleler tarafından beğenilebilecek bir tarzda. Mevzubahis tarzın Abdulrahman al Sudais’in okuyuşuna yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Al Ghamidi, hemen bir önceki yazının konusu olan Mishary Al Afasy ile büyük benzerlikler taşıyor. Her şeyden önce Ghamidi’nin öğrenci yıllarında başlayan aktifliği hâlâ devam etmekte. Al Afasy gibi hem bölgesel hem de uluslararası çapta etkinliklerde yer alıyor ve doğal olarak geniş yelpazede bir takipçi kitlesine sahip. Dammam’da Kanoo Camii’ne atanıp bir süre imamlık yaptıktan sonra ABD, Avusturya ve İngiltere’de de görev yapmış örneğin. Ayrıca Kuveyt gibi bazı Arap ülkelerinde bulunduğu da biliniyor.

Kıldırdığı o teravih namazıyla hatırlanıyor

Al Ghamidi’nin Al Afasy ile diğer bir büyük benzerliği ise hafızlık ve imamlığın yanında münacaatlar seslendiren bir sanatçı olması. Hatırlayacağımız üzere Al Afasy de okuduğu nasheedler ile meşhurdu. Al Ghamidi de okuduğu münacaatlar sayesinde hatırı sayılır bir üne sahip. 1985’te bu sanatı icra etmeye başlamasının ardından ilk parçaları arasında olan “Malakna Hadihi Donya Qorounan” ve “Gharbane” büyük başarı yakalamış.

Güzel sesi ve mükemmel Kur’an tilaveti ile kendine önemli bir konum edinen Al Ghamidi’nin kayıtları hâlihazırda Iqraa TV ve birçok radyo kanalından yayımlanmakta. Kendisi de –sanıyorum ki- şu an Dammam’daki Yusuf ibn Ahmed Camii’nin imamlığını yapıyor. Ayrıca eğitim alanında da yer aldığı ve çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

Bir şeyi belirtmeden yazıyı sonlandırmamak lazım: Al Ghamidi deyince akla ilk gelen şeylerden biri, 2009 yılı Ramazan ayında Medine’de kıldırdığı teravih namazıdır. Birçok yerde kendisinin adıyla beraber anılan olay bu teravih namazıdır çünkü. O namazın kayıtları ile yazıyı kapatalım:

Bu da onun sesinden Yasin Sûresi:

 

 

Deniz Baran yazdı

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 10:52
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan Şahinoğlu
Sinan Şahinoğlu - 1 yıl Önce

Maaşallah çok dokunaklı okuyor.Rabbim sayılarını artırsın.Araştırmacı kardeşim bu zat Mekke Medine de ne zaman namaz kıldıracak? Bunu da araştırsanız

Tazegül Topcu
Tazegül Topcu - 7 ay Önce

MaşaAllah SubhanAllah kardeşimiz nurlu güzel sesi ile çok güzel çok içten Kuran i Kerim okuyor. Allah razı olsun İnşaAllah.

zeyno
zeyno - 3 ay Önce

en guzel seslerden biri

banner19