Rıza Çöllüoğlu Hocaefendi vefat etti

Kendini binlerce gencin Rabbin rızasına uygun yaşamasını önemseyen bir eğitim sistemi kurmaya adayan dava adamı, Muradiye Vakfı kurucusu, vaiz, ilim, eğitim ve gönül insanı Rıza Çöllüoğlu Hocaefendi Hakk’a kavuştu.

Rıza Çöllüoğlu Hocaefendi vefat etti

 

Kendini binlerce gencin Rabbin rızasına uygun yaşamasını önemseyen bir eğitim sistemi kurmaya adayan dava adamı, Muradiye Vakfı kurucusu, vaiz, ilim, eğitim ve gönül insanı Rıza Çöllüoğlu Hocaefendi Hakk’a kavuştu.

Hocaefendi önceki gün rahatsızlanarak Lokman Hekim Hastanesi'ne kaldırılmıştı. Hastanedeki bütün müdahalelere rağmen Rıza Çöllüoğlu Hocaefendi hayatını kaybetti.

Yüce Allah rahmet etsin. Mekânı cennet olsun. Güzel insanların son yolculuğu da güzel oluyor. Bugün cuma namazından sonra yapacağı yolculukta Efendimiz (s.a.v) yoldaşı olsun inşallah.

Rıza Çöllüoğlu kimdir?

Hafız Rıza Çöllüoğlu hocaefendi 1928 yılında Kızılcahamam İlçesi'nin Korkmazlar Köyü'nde dünyaya geldi. Babası Hüseyin Efendi, annesi Zeliha Hanımdır. 6 yaşında iken köyün imam-hatibi Mehmet Karataş'tan Kur'an okumayı öğrendi ve Kur'an'ı Kerim'i hatmetti. 1930'lu yıllar din eğitim ve öğretiminin çok zor şartlar altında verildiği, Arapça ezan okumanın yasak olduğu yıllardı.

Hafız Rıza Çöllüoğlu, köyünde hıfzını tamamladıktan ve kısmen Arapça öğrendikten sonra, dini eğitimini daha zengin bir eğitim muhitinde geliştirmek için İstanbul'a gitti. İstanbul'da yoğun bir dini eğitim aldı. Gerek Kur'an okuma teknikleri ve gerekse Arapça eğitiminde o yılların imkanlarına göre üst düzey dini ilimler öğreniminde İstanbul'un imkanlarından geniş çapta yararlandı.

Hafız Rıza Çöllüoğlu, dini hizmet mesleğindeki görevine kendi köyünde köy imam-hatibi olarak başlamıştı. İstanbul'a gidince bir taraftan eğitimini sürdürürken, bir taraftan da İstanbul Müftülüğü'nce açılan müezzinlik imtihanına girdi. İmtihanı birincilikle kazandı. Nuruosmaniye Camiinde görev istedi ve bucamide yaşı kücük olduğu için 6 ay vekil müezzinlik yaptı. Daha sonra 18.07.1946 tarihinde Beyazıt Camii asil müezzinliğine atandı. Bir ara bu görevinden ayrıldı ise de 14.05.1948 tarihinde aynı göreve ikinci kez tayin edildi. Bir süre sonra 29.08.1948 tarihinde Fatih Camii müezzini oldu. Bu camide hem görev yaptı, hem de caminin imamı Ömer Efendi ve Abdullah Kazancı hocadan 'sarf-nahiv-fıkıh' dersleri okudu.

 

Eslem Nilay Bozdemir haber verdi

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2013, 14:03
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman DOST
Osman DOST - 6 yıl Önce

İlmi, vazife bilinci, vakarlı duruşu, hayır işlerindeki gayreti ve tevazusu örnek alınacak son Osmanlı Alimlerinden bir çınar daha ayrıldı. Boşluğu çok zor doldurulacak bir insan muhterem Rıza Hocaefendi.

mustafa şahin
mustafa şahin - 6 yıl Önce

yüce Allah gani gani rahmet eylesin. rıza hoca vefatından bir hafta önce köyüne dönen bir eski dostunu ziyaret etti. Lkızılcahamaın bir dağ köyü. Bir kaç saat oturdu dostlarıyla. ben de böyle köyüme yapmak isterdim ama hiç zamanım olmadı dedi. Hiç zamanı olmadı zira. onbinlerce Kuran talebesi yetiştirdi. Türkiyenin en güzel okullarını yaptı. yüzbinleri ayağa kaldırdı, hayra sevketti. bir asra yakın İslam davasına hizmet etti. Allah ebeden razı olsun.

banner19

banner13