Rakibi var mı, meraktayız!

Merve Altınok, Aksaray Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği'ni öyle bir anlattı ki Aksaray'da olmak istedik...

Rakibi var mı, meraktayız!

Dedim ki dunyabizim olur da, bir de dernekler masası olur da derneğimizin konferansı burada haber olmaz mı? Olur, elbette olur bence! 

İç Anadolu'nun bozkır coğrafyasının güzide illerinden biri olan 68 Aksaray'dan haberimiz.

Aksaray Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin, 21 Mart Cumartesi akşamı Aksaray Kültür Merkezi'nde düzenlemiş olduğu etkinliğe bir de davet bu aynı zamanda. 

Neyse efendim mevzumuza dönelim; yaklaşık 3 aydır yeni binasında hizmet vermekte olan derneğimiz, gençlere ve kendini genç hissedenlere hizmet etmektedir demeyeceğim Çünkü burada bir fark var, hizmet tek taraflı verilirken burada genciyle yaşlısıyla el ele güzel işler yapılmaya gayret gösteriliyor. Herkes elini taşın altına koyarak değerlerimizi omuzlarında yükseltmek arzusunda. Hafta içi hanımlar el becerisi derslerinin yanında güzel sanatlar, temel İslami  ilimler ve pozitif denilen ilimlerden dersler almakta. Hafta sonu ise derneğimiz tam bir şenlik alanı gibi. Laf aramızda en yorucu ama en mutlu günler bu günler. Cumartesileri sabah 10"da faaliyetler başlıyor dur durak bilmeksizin, okul öncesi yaştan tutun lise son sınıfa kadar her yaştan her kesimden gencin uğrak mekanı. 

Bu kadar genci buraya toplayıp da ne yapıyorsunuz bakalım sorusu, yükseldi içimden şu an.

Ne yapmıyoruz ki; hitabet dersleri, şiir okuma kursları, dergi mülahazaları, karakter eğitimi desteği, örgü, cam boyama, ahşap boyama, suya nakış atma , web dizayn kursları, satranç dersleri, temizlik, pasta, börek... Aklınıza gelebilecek her şey velhasıl. Sosyal sorumluluk projeleri de cabası; giysi bankası, geri dönüşüm projesi, kitaplar çöp olmasın Türkiye çöl olmasın projesi ve daha niceleri... 

Derneğimizin ana özelliği ise kapıdan giren herkesin kendini evinde gibi rahat hissetmesi, mesela acıktıysanız mutfağa rahatça girebilirsiniz, ya da o gün yerleri silip süpürmek size düşebilir baştan söyleyelim. Derneğimizin tek şartı, mekanın sahibi olduğunu kabul etmek. 

Aklıma Üstad'ın Hitabesinden satırlar düşüverdi. Zaman bendedir ve mekan bana emanetir şuurunda bir gençlik! İşte sözün özü burada saklı. Benim sayfalarca anlatamayacağımı, Üstad bir cümle ile nasılda özetleyiverdi koydu önümüze.

Bu kadar reklam yeter diyorum, haksız rekabet olacak sonra ama rekabetin şartlarından biri rakibin olması değil midir? Tevazu etmeyeyim o zaman; bu oluşumun Aksaray'da bir ilk olması da haberi değerli kılan unsurlardan. Rakip yok yani, keşke olsa diyorum ama... Gençlerin gönül rahatlığı ile girip çıktığı her daim güler yüzle karşılandığı misafirlerin kapıya kadar uğurlandığı ecdadın 'edeb'i ile edeplenmeye çalışan bu mekana hepinizi bekliyoruz.  

Ecdad denir de hele birde Mart ayı gelir bir program düzenlenmez mi, elbette düzenlenir diyoruz ve sizlere buradan programımızı da duyurmak istiyorum.

Bekleriz...  

Künye

Adı: Bir Destandır Çanakkale

Türü: Konferans

Yer : Aksaray Kültür Merkezi

Zaman: 21 Mart 2009 Cumartesi Saat:19.45

Konuşan: İsmail Günday

Merve ALTINOK yazdı

GYY"nin notu:

Aksaray"da derneğiniz kadar sıcak başka derneğin olmadığı yargısına biraz temkinli durmak istiyoruz! Temennimiz inşallah vardır da sizin haberiniz yoktur! Ve tememnnimizin devamı: Öyle bir dernek, vakıf keşfederseniz Aksaray"da onu da mutlaka dunyabizim"e yazmanızı istiyoruz!

Öyle sadece kendi derneğini yazmak yok! Yoksa küseriz!

Anlaştık?!

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
kuaybe
kuaybe - 14 yıl Önce

tamam belki rakibi yoktur ama 4 yıllık aksaraylınında haberi yoksa merve hanıma sormak lazım neden diye?

gencin yerine bir iş için uğramasak o resimdeki programdan bile haberimiz olmuycaktı inanın ... üzüldüm inanın .

''Gençlerin gönül rahatlığı ile girip çıktığı her daim güler yüzle karşılandığı misafirlerin kapıya kadar uğurlandığı ecdadın 'edeb'i ile edeplenmeye çalışan bu mekana hepinizi bekliyoruz. ''

gelicez de adres yok :) merve hanıma duyrulur.

merve altınok
merve altınok - 14 yıl Önce

anlaştık anlaştık şimdilik yok ama ikinci şubeyi açtığımızda olacak inşaallah :)
bir saat oldu programdan döndük 600 kişilik salon hınca hınç dolu idi ayakta da yaklaşık 100 kişi vardı hamd ettik, bir dahakine and ettik.

şaka bir yana şu an gerçekten yok ama olur da rastlarsam inşaallah yazacağım... saygıyla..

merve altınok
merve altınok - 14 yıl Önce

Merhabalar...
Derneğimiz 2006 yılında kurulmuş fakat bir mekanda faaliyete geçme geçmişi 3 aya kadar ancak. Mekanın kuruluşunda öyle sıkıntılar yaşandı ki gazetelere ve muhtelif yerlere reklam vermek istedik ama o vakit bir halımız bile yoktu... İnsanları bir mekana çağıracaksanız onları hoşnut edeceksiniz değil mi? Döşeme işinin bir kısmını hallettikten sonra o kadar çok duyuru yaptık ki ama kimse gelmedi ilk zaman. fakat yılmadık 2 kişi ile de olsa devam ettik yola ve şu an hamd kerre hamd...

merve altınok
merve altınok - 14 yıl Önce

Velhasıl efendim onca çabaya rağmen sesimizi size ulaştıramadığımız için üzgünüz, sesimize ses olan DÜNYABİZİM'e şükranlarımı sunuyorum. Mutluyuz; programımız amacına ulaştı demek ki çünkü siz program vesilesi ile haberdar oldunuz dernekten... Mutluyuz Aksaray'da sizin gibi düşünen ve düşündüğünü söyleyen gönüllüler olduğu için...
Taşın altına elinizi koymaya bekliyoruz...
Adresimiz; Kılıçaslan mah. 1305. sok no:10 AKEYDER

kuaybe
kuaybe - 14 yıl Önce

benim elim zaten taşın altında değil elim tüm bedenim ...

siz buyrun belediye sergi sarayına bekliyorum 23-26 mart arası mutlaka

iki garibiz kime sorsanız gösterirler (zehra ve fatma)belki taşın ucundan tutarsınız bellimi olur ?
selam ile...:)

merve altınok
merve altınok - 14 yıl Önce

Eyvallah...
Taş nerede biz orada Allah'ın izniyle müsterih olun tutulacak yerden tutarız...
Belediyenin altındaki yer galiba bahsettiğiniz siz benden daha Aksaraylısınız anladığım kadarı ile... Yarın uğruyorum inşaallah Zehra ve Fatma hanımlarla müşerref olmak için...

Selamınız baş üstüne...

isimsiz khraman:D
isimsiz khraman:D - 14 yıl Önce

öncelikle böyle bir dernek kurulduğu için öncelikle çok teşekkür edrim gerçekten ilk toplandığımızda bu işi sonunu getirmekten çok korkuyoduk. ama elhamdürillah gayet ii götürüyoruz . orası bizim 2.evimiz gibi .bütün arkadaşlarımızı beklerim gerçekten pişman olmassınız . 1kere dentende alışkanlık yapar söylemesi benden ;)