Popülist Kültür faaliyete başladı!

Popülist Kültür Derneği faaliyetlerine başladı. Mecidiyeköy'de geniş bir yelpaze sununan dernek herkesi davet ediyor..

Popülist Kültür faaliyete başladı!

Fazıl Baş, Ali Akyurt, Melek Arslanbenzer, Nurcan Toprak, Hakan Arslanbenzer, Esma Güneş gibi Fayrap dergisi çevresinden isimler tarafından Kasım ayında kurulan Popülist Kültür Derneği geçtiğimiz cumartesi ilk faaliyetini gerçekleştirdi.Populist Kültür Derneği

Mücevheri kalabalıktan ayırmak gerek

Hakan Arslanbenzer’in yürüteceği Popülist Şiir Dersleri’nden ilkinin konusu “Halkın oğlu/kızı olarak şair”di. Arslanbenzer “dışrak” ve “içrek” şiir arasında yaptığı ayrımı açımladığı konuşmasında bu ayrımın Osman Çakmakçı’nın toplayıcı-kazıcı şair arasında yaptığı ayrıma denk düştüğünü belirtti ve içrek şiiri; lirizm, ergen egoizmi, öznellik, idealizm, ben-merkezcilik, solipsizm (tek-bencilik), imgecilik ve batınilikle irtibatlandırdı. İçrek şairlerin şahı dediği Valery’nin, şairi kendini “orta malı dil”den, “kalabalık”tan ayırıp mücevher değerinde (!) bir şey ortaya koyan kişi olarak gördüğüne değindi.

FayrapElsa'nın mutluluk tarifi

Buna karşın Mehmet Akif’in Bülbül örneğinde olduğu gibi, dışrak şairlerin en “lirik” temayı bile bambaşka bir şeye dönüştürdüklerie dikkat çekti. Bir başka dikkat çektiği husus da Aragon’un lirik aşk şiirleri olarak sunulan Elsa’nın Gözleri, Mutlu Aşk Yoktur gibi şiirlerinin bağlamını teşkil eden “mutlu aşk yoktur”daki “Fransa işgal altındayken birlikteliğimin mutluluğu tam olamaz” vurgusunun gözden kaçırıldığıydı.

Dil sahibini dile getirir

İnsanın dille kurduğu ilişkiyi sürücünün ata ya da bisiklete veya yüzen birinin denizle ilişkisine benzeten Arslanbenzer, at binme örneğinde insanın mı atı sürdüğünün yoksa atın mı insanı götürdüğünün belirsizleştiğinin altını çizdi ve insanın kendini ata/dile bırakmasının öneminin altını çizdi. Dilin muhterem bir şey olduğunu vurgulayan konuşmacı, dilin halkın tadını, kokusunu taşıdığını, bu manada kötü/çirkin kelime olmadığını belirterek şiir yazma eyleminde başrol oyuncusunun şair değil halk olduğunu savundu.

Önümüzdeki hafta yine cumartesi günü öğlen saat dörtte dernek merkezinde gerçekleştirilecek ikinci dersin konusu ise “Dilin/şiirin sahibi olarak halk” olacak.

Emekçilerde sosyal hareketlilik ölçüsü ve fenomeni

Ayda bir gerçekleştirilecek olan popülist tez sunumlarının ilki de yine önümüzdeki cumartesi, dernek merkezinde, saat altıda. Program kapsamında, Alpkan Birelma’nın Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsü bünyesinde yaptığı yüksek lisans tezi “Günümüz Türkiyesinde İşçi Hareketleri ve Sendikalaşma” başlığıyla sunulacak. İngiliz İşçi Sınıfının Oluşumu yazarı E. P. Thompson’dan da yararlanarak bugünkü Türkiye’de işçiler arasındaki sosyal hareketlilik eğilimlerini tartışan çalışmanın alan araştırması ayağı da bulunuyor.

Psikolojide bireyci eğilim ve tasavvufMelek Arslanbenzer

Melek Arslanbenzer’in düzenleyeceği ve iki haftada bir gerçekleştirilecek olan “Popülist psikoloji dersleri” modern psikoloji ve tasavvufi psikolojideki bireyci eğilimlerin eleştirisini merkeze alacak. Program 11 Aralık, saat 16:00'da.

Etkinliklerden haberdar olmak için populistkultur.blogspot.com’u takip etmekte yarar var.

Adres: Popülist Kültür Derneği - Dereboyu Cd. Kaynak İş Merkezi No: 41/A Kat:1 Daire:6 Mecidiyeköy

 

 

Ali Akyurt çağırdı

Yayın Tarihi: 02 Aralık 2010 Perşembe 09:01 Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2010, 17:54
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
...
... - 11 yıl Önce

Polisten jop yemeyi çile olarak tanımlayan sizler,

Joplarınızı yiyin çilenizi tamamlayın gelin.Dahasına biz karar verelim, sizinle olup olamayacağımıza...

...
... - 11 yıl Önce

adamlar seminer programlarının duyurusunu yapmış. polis jopuyla ne ilgisi var?

banner26