Patani'yi duydunuz mu hiç?

Orası için Asya'nın Filistin'i de deniyor. Patani'yi duydunuz mu diye sorduk ama öyle herkese değil, az çok belli bir kültürel birikime sahip insanlarımıza. Patani biz duymasak da var!

Patani'yi duydunuz mu hiç?

Bir ülke var. Adı Patani. Zulüm altında. Ramazan ayı onların da beldesine uğradı mı acep?. Sahura kalkabiliyorlar mı? İftar edebiliyorlar mı? Bilemiyorum. Tek bildiğim uzun zamandır onlara bir “ülke orucu” tutturuluyor …. Ve “özgürlük” ile iftar edebilecekleri bu oruç çoğu zaman tipik bir ölüm orucuna dönüşüyor. 

Patani

Patani nedir, neresidir?

Nihal Tokdemir ( tercüman- dış ticaret): Sanki duymuş ya da okumuş gibiyim, kulağımı tırmalamadı ama nedir dersen no comment be Ayşegül.  Bilmiyorum yani. Tv de filan rastlamış olabilirim bak şimdi, ama gerçekten pek de bilinesi değil.

Mesut Ünal (iktisatçı- matematikçi) : Maalesef bu konuda cahilim.

Cesur Küçük (dunyabizim.com) : Adem Özköse sağolsun. Gerçek Hayat’tan, Özköse sayesinde öğrendim. Duymam sorumluluğumu artırdı ama ben hiçbir şey yapamadım.

Mustafa Gencoğlu (muhasebeci) :  Bilmiyorum.

Esra Türkan (dunyabizim.com) : Patani bir İslam bölgesi bildiğim kadarıyla. Afrika'da olabilir, ama ülke mi şehir mi hatırlayamadım şimdi. Ülkeydi sanırım. İlke yayıncılık İslam coğrafyaları üzerine seri basmıştı, listede Patani de vardı galiba. Oradan hatırlıyor olabilirim.

Osman Şahin (öğrenci) : Birkaç gün oluyor bir dergide rastladım adına ilk olarak, adını duymuşluğum vardı fakat nerede olduğuna dair bir bilgim yoktu. Güney Asyanın Filistin’i diye geçiyordu okuduğum dergide. Fotoğrafta erkeklerin vücutlarına rakamlar yazılmıştı. Nasıl bi duygu anlayamadım belki ama acı duyduğum kesin!

Elif İdgü (eğitimci) : Duymadım. Bir ülke mi? Patani belki duyulmamış. Fakat biz gözümüzün önünde olanlara karşı bile o kadar duyarsızız ki. 

Mehlika Toyga (eğitimci- yazar) : Duymuş gibiyim ama hatırlayamadım. 

Dilek Özgül (grafiker) : Tayland’la bir dönem yakından alakadardım ama Patani hakkında bilgim yok çok cahilim… 

Büşra Kurt (finans) : Pataniler zulüm gören bi halk. Müslümanlardı yanlış hatırlamıyorsam. Ayşegül Abla da bi yazısında yazmıştı. İHH'nın da faaliyet gösterdiği ülkelerden biri ve Patanileri tanıyorum.

Patani

Patani hakkında kısa kısa:

Asya’nın doğusunda, Malezya ve Tayland arasında yer alan, Tayland’a bağlı özerk bir bölge.

Beş milyon Müslüman nüfusu var. Siyasal ve kültürel haklardan mahrum. Her gün Taylandlı  askerlerin saldırılarına uğrayan bir halkı var. Tayland Patani’yi 250-300 yıl önce işgal etmiş. Halk ya öldürülüyor, ya toplama kamplarında, ya da kayıp… Bir kısmı göçe zorlandığı için ülkesini terk etmek zorunda kalmış. Direnenler katledilmiş, kadınlar tecavüze uğramış. Evlerine meralarına domuzlar salınarak eziyet edilmiş. Şu an Patani’de 30 bin civarında dul bırakılmış kadın ve 40 bin civarında yetim çocuk var. Müslüman isimlerini yasaklamış hükümet, isimlerin putperest bazı isimlerle değiştirilmesini istemiş. Özellikle halkın önde gelen düşünürleri ve çalışan kesim öldürülmüş yıllarca. 

Kısacası Tayland hükümeti Patani halkını asimle ederek yok etmeye çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda namaz kılan insanların üzerine ateş açılmış. Ülkesi için mücadele etmek amacı ile kurulmuş bir örgütü var: Patani Kurtuluş Örgütü.. Liderleri Necip Salih… Şu anda Şam’da sürgünde.  “Biz asla terörist değiliz” diyor Necip Salih, “biz ülkemiz için mücadele ediyoruz, ülkemizde İslami esaslara uygun yöneltilmek istiyoruz... Tayland’ın gasp ettiği özgürlüğümüzü geri vermesini istiyoruz. Direniş başlangıcından beri 4 bin şehit verdik. Şu an direniş mücadelemiz içinde 10 bin mücahidimiz mevcut”

Tayland hükümetine en büyük desteği ABD ve İsrail veriyor.

İşte geçmişte Patani den bir ramazan resmi

Yıl 2004

120 Patanili gençin şehit düştüğü  Krue-se camisi baskınından  6 ay sonra…

Ramazan ayı

Takbay bölgesindeki bir karakolda tutuklu bulunan 6 Patanili’nin serbest bırakılması için yapılan protesto gösterilerinde 85 Patani’li müslüman acımasızca öldürüldü. Ölenlerden 7’si açılan ateş sırasında, 78’i ise gözaltında polis karakoluna götürülürlerken hayatını kaybetti. Ramazan ayında meydana gelen bu olayda gözaltına alınma aşamasında bu kadar insanın ölümüne neden olan durum ise, Patani’lilerin oruç tutmaları nedeniyle halsiz düşmeleri olarak açıklandı. Bölgede son 3 yıldır uygulanan sıkıyönetim döneminde 400’den fazla insan kayboldu. 2300’e yakın da öldürülme hadisesi gerçekleşti. 4 bine yakın insan cezaevlerine konuldu. 

Patani

Neden kimsenin Patani’den haberi yok. 

İşgalci Tayland hükümeti dünyayı kandırmaya çalışıyor. Yabancı basının Patani’ye girmesi yasak. Fotoğraf çekenlerin makinelerine el koyuluyor. İnternet yasak. İçeride yaşanılan savaşı iki kabile arasında çıkan bir çatışma gibi gösteriyor.

Mühim hatırlatma: 

Patani Osmanlının bir vilayeti konumundaydı bir zamanlar.. Sultan İkinci Abdülhamit’in atadığı Şeyh Abdul Ahmet tarafından yönetilirken güven ve istikrar içerisinde olduğunu söyleyen halk, bu yüzden Osmanlı yönetimini unutamıyor…

Foto Galeri için: //www.dunyabizim.com/gallery.php?id=66

 

Ayşegül Genç haber verdi

Yayın Tarihi: 23 Ağustos 2009 Pazar 13:42 Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2009, 10:40
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Melih Koşucu
Melih Koşucu - 12 yıl Önce

Devlet Ana'mız gitti gideli huzur ve sükunet yok bize. Ben bu durumu "vehn" hadisinin bir tecellisi olarak görüyorum. Allah tüm müslümanların firasetini ve basiretini açsın...

şamil özyazar
şamil özyazar - 12 yıl Önce

şimdi böle yazınca hizipçi oluyok amma rahmetli Kebir Abdurrahman Tenvira(patani direnişinin lideri) açıkladıydı:yıllar önce bizi tüm dünya görmezden gelirken bir tek prof.dr. Necmeddin ERBAKAN yardım göndermişti.ALLAH ondan razı olsun diye....ah hocam biz seni anlayana sen dünyaya yardım etmişin...

atilla iskender
atilla iskender - 12 yıl Önce

Patani...ilk kez bugun işittim.bir yerde 3 milyon bir baska kaynakta ise 5 mılyon müslümanın yaşadıgından bahsedılıyor...21. yy da dünyanın artık küçük bir köy oldugundan falan bahsederken mılyonlarca müslümanın yasadıgı bir cografyadan bihaber yasıyoruz aydın müslümanlar (!) olarak..ne yapılabilir bir bilebilsem...

H.Nur Yanık
H.Nur Yanık - 11 yıl Önce

Patani hakkında bir belgesel izlemiştim...Özgürlük davalarının başkanı demişti ki: "Sizden tek bir isteğim var, Allah için özgürlük davamızı tanıdığınız herkese anlatın.Bu dünyada davamızı duymayan kalmasın." . Çok etkilemişti beni biraz araştırdım ve İHH'nın yardım ettiğini öğrendim o gün bu gündür elimden geleni yapıyorum. Umarım kardeşlerimiz Tayland zulmünden kurtulur.

caner sezer
caner sezer - 10 yıl Önce

şu an ramazan itibariyle dünyada 3 ülke çok zor durumda 1-somali 2-suriye 3-patani somali ve suriye meselesine dünya kamuoyu vakıf ama patani hiç duyulmamış bir ülke lütfen anlatın...

mehmet türkkan
mehmet türkkan - 10 yıl Önce

yeni izledim abd destekli israil eğitimli tailand askerlerinin yaptığı kanımı donduran olayları .patanili kardeşlerimiz büyük zulüm altında asiliminasyona uyruyorlar .ben neyapabiliriz kısmındayım

AHMET
AHMET - 10 yıl Önce

ZÜLÜM GÖRENLER BİR GÜN MUTLAKA HAK ETTİKLERİ GÜZEL GÜNLERİ GÖRECEKLER RABBİM KATİNDA DEGERLİ OLMAK BİR DEVLETİN KATİNDA OLMAKTAN KAT VE KAT DAHA ÜSTÜNTÜR RABBİM ER VEYA GEÇ CEZALARINI VERECEKTIR...İNTİKAM ALANLARIN ENNNNNNNNN HAYIRLISI ALLAHHHHHHHHHHHHHHH DIR

Patani Destek Platformu
Patani Destek Platformu - 10 yıl Önce

Patani'deki kardeşlerimiz için ne yapabilirim diyorsanız?http://www.facebook.com/pages/Pataniye-Destek-Platformu/272090316182171Çalışmalarımıza bekleriz.


banner26