Para lafı etmeden parayı konuşan iktisatçı

Zeki Dursun, İstanbul Üniversitesi İktisat’ın ve BİSAV’ın sevilen hocalarından Şevket Kamil Akar’ı yazdı..

Para lafı etmeden parayı konuşan iktisatçı

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nin sevimli hocası, Bilim ve Sanat Vakfı’nın neşeli ağabeyi: Şevket Kamil Akar. Onu ilk gören “Şevket Kamil Bey konuşmayı sever” der. Halbuki onun için konuşma bir zihin rahatlatmasıdır. Bütün gün, özel alanlarda özel işler yapmaya meyilli mizacı, kafanızı meşgul eden meselelerden kurtulmak için konuşmayı tercih eder. Konuşup düşünen insandır. Bu nasıl oluyor derseniz kendisini ziyaret edin, anlarsınız.

Aslen Çemişgezekli’dir. Yemeği sever. Her zaman perhizlidir ama iştahı pek açıktır. Kendisi çocuğu omuzlarında doktora yaptığı için, etrafındaki gençlere evlenmeden önce doktora yapmalarını öğütler.Şevket Kamil Akar

Parayı konuşmadan paradan bahseden iktisatçı

Şevket Kamil Bey, aslında sessiz, saklı kimliklerdendir. Ben bunu biraz da odasının kabirlere bakmasına bağlıyorum. O kadar kabri, camiyi gören bir tepe odamız olsaydı, biz de düşünür dururduk dünyada sessiz olmak gerektiğini.

İlmî yardımları ziyadedir. Kendisiyle konuşurken Beyazıd Kütüphanesi’nin müdavimlerinden, Raşel’in hocası, İsmail Saib Efendiyle konuşuyormuş gibi oluyorum her seferinde. Kamil Efendimiz bilgileri ile yürüyen insandır.

‘Her daim muhalifim’i  görmek isteyenler de kendisiyle tanışabilir. Gönlüne karşılık gelmeyen her şeye muhalif olur.

Analizleri tam bir iktisatçı havası taşır. Parayı konuşmadan paradan bahseder mesela. Para sözcüğünü kullanmadan para ancak bu kadar anlatılır dersiniz. Paranın hocasının da para demeden parayı anlatması kendisine mahsus bir durumdur.

Nice tarihî olayın arka planına vakıftır da susar

Şevket Kamil Bey çayı seven bir hocadır. Çayı demle, sonra gir kayda, o anlatsın sen dinle. Sözlü tarih çalışmalarının piri olması da bu yüzden olsa gerek. BİSAV’ın özel sözlü tarih kasasının anahtarı elindedir. Nice tarihî olayın arka planına vakıftır da susar.

Şevket Kamil AkarKibrine ben şahit tutulmadım, Rabbim de tutmaz inşallah.  Gün olur onun yaşadıklarını da kayda alırlar ki kader işini sağlam yapar; hem ne demişler, “men dakka dukka.”

İddiası olmayan bir insan izlenimi verir ama iddiası çoktur. ‘Dillendirmeye gerek yoktur iddiayı’ diye düşünür. Konuşmalarından, kendinden, yapıp etmelerinden bahsetmeyen nadir hükmündeki hocalardandır.

İnsanlarla iletişiminde sıkıntı yaşayanlar için de bir cevher-i rahmandır kendisi. Yedi düvelle barışık Şevket Kamil Bey. Latifeyi sever ama latifelerine dikkat etmek gerekir ki anlamak için bir zihinsel birikim gerektirir.

Şevket Kamil Akar’ı Bilim ve Sanat Vakfı’nda ya da okuldaki odasında ziyaret edenler bizden de selam etsinler kendisine.

 

Zeki Dursun, nice hasreti duyarak yazdı

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2012, 14:44
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13