Osmanlı, vakanüvisini kaybetti!

Bilge tarihçi Ziya Nur Aksun Hakk'ın rahmetine kavuştu.

Osmanlı, vakanüvisini kaybetti!

Bilge tarihçi Ziya Nur Aksun bugün saat 08.00 sularında vefat etti. Ziya Nur Aksun’un cenaze namazı Üsküdar Karacaahmet’teki Şakirin Camii’nde ikindiyi müteakip kılındıktan sonra; Karacaahmet mezarlığındaki aile kabristanında toprağa verildi.

Ziya Nur Aksun
(+)

Ziya Nur Aksun’u dünya gözüyle görme şansı bulmuştuk; kendisini ziyaret etmiştik 2 sene önce yaptığımız bir ziyarette. O, sanki, suskunluğa büründüğü 1976 yılına kadar durmadan anlattığı, okuduğu ve yazdığı Osmanlı’nın yükseliş dönemlerinden kopup gelmiş bir adam gibiydi.

Ziya Nur Aksun, Osmanlı TarihiEserleri arasında devasa bir Osmanlı Tarihi var

1930’da Konya’da doğan ve 1955 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitiren Ziya Nur Hocamız, eserlerinden ziyade sohbetleriyle tanınmıştı. Osmanlı ve İslam tarihi hakkında geniş bilgisi, gündelik siyasetin muhtelif gelişmelerini sağlam bir tarih muhakemesiyle değerlendirmesi, Osmanlı-Türk devlet telakkisi hakkındaki efsunkâr tespitleri, çevresinde toplanan her zümreden münevverleri ve gençleri etkilemişti. Onun Dündar Taşer ve Erol Güngör ile memleket meseleleri ve milli düşünce etrafında yaptığı sohbetler, Dündar Taşer’in vefatını müteakip kendisi tarafından derlenmiş, ve 1974 yılında Z. N. rumuzu ve Dündar Taşer’in Büyük Türkiyesi adı ile yayınlanmıştı.Ziya Nur Aksun, İslam Tarihi

Ziya Nur Bey’in diğer büyük bir eseri de; Filibeli Şehbenderzade Ahmet Hilmi’nin İslam Tarihi'ni, dilini sadeleştirip, notlar ve kitabın hacminden daha fazla ilaveler yaparak ve Filibeli hakkında geniş bir tetkike dayanan biyografi ile birlikte neşrettiği eserdir. Ziya Nur Bey’in bu iki eserinden başka, Diriliş dergisinde yine Z. N. rumuzuyla yazılmış makaleleri vardı. Fakat onun en büyük eseri, muhakkak ki müsveddeleri 3000 sahifeyi geçen Osmanlı Tarihi idi. Maalesef bu eser Birinci Cihan Harbi yıllarına kadar yazılmış olmasına rağmen henüz bitmemiştir. 1965’lerden 1976 yılına kadar 7000 cilde yakın Osmanlı tarihi kaynaklarını tetkik eden Ziya Nur, eserini biran önce yayınlamasını isteyen dostlarına, bu eserin bu haliyle neşredilmesini istemediğini, her şeyden önce tarih yazmağa başladığı zamanki görüşlerinde mühim değişiklikler husule geldiğini, bu itibarla yazdıklarını yeniden elden geçirmesi icap ettiğini, ayrıca böyle bir tarihin baş tarafına Osmanlı devlet telakkisiyle alakalı 150-200 sahifelik geniş bir önsöz yazmaya kararlı olduğunu, hatta bunu notlar halinde tespit ettiğini söylemişti.

Aynı zamanda kabiliyetli bir ressamdı

Maalesef, 1976 yılında geçirdiği bir felç sonunda Ziya Nur Bey konuşma ve yazma melekesini önemli ölçüde kaybetmişti. Tarihçiliğinin yanı sıra çağdaş Avrupa düşünce ve siyasetini yakından takip eden, güzel sanatlarda, bilhassa ressamlıkta kabiliyetli bir mütefekkir olan Ziya Nur Aksun Hocamızın evindeki yağlıboya tabloları bir sergi açacak kadar çok idi. Biz de onu ziyaretimizde sanki bir sanat galerisine girmiş gibi hissetmiştik kendimizi. Bu zarif Osmanlı beyefendisi, suskunlar meclisinde bir gül yaprağı idi. Mevlam onu o zariflikte cennetine kabul eder inşallah.

Not: Ziya Nur Aksun için güzel bir portre yazısı yazmıştı Ümran Ay arkadaşımız. O yazı için tıklayınız.

 

Ayşe Leyla Uysal rahmet diledi

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2010, 14:47
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Durmaz
Ahmet Durmaz - 9 yıl Önce

Allah rahmet eylesin hocamıza. Merhum cumhuriyetin vakanüvisi olabilirdi amma böyle bir vazife mevcut değil. Merhum hakkında Osmanlı'nın müverrihi demek daha doğru olabilir.

banner19