Osman Özbahçe'nin gayretleri!

Günümüz şiirini esas alarak bir organizasyon yapmak, buradan elde edilecek dikkat ve enerjiyle de söz konusu yayınevi okuyucu nezdinde çok saygın bir yere taşınabilirdi.

Osman Özbahçe'nin gayretleri!

Ebabil Yayınları"ının kuruluş aşamasını bizimle de paylaşır mısınız? Neyi hedefleyerek yola çıktı Ebabil?

 

Ebabil Yayınları, Nobel Yayınları'nın bünyesinde kurulmuş bir yayınevidir. Ben yayıneviyle ilişkiye geçtiğimde 70-80 kitap yayımlamış bir yayıneviydi.

 

Kökler kapandıktan sonra ne yapacağıma dair bir fikrim yoktu. Hakan Şarkdemir bir yayınevi kuralım dedi, kurduk: Ey Kitap. İki tane de kitap çıkardık; ama tutturamadık; çünkü yayıncılık dünyası bambaşka bir şeydi. O ara başka meseleler de oldu tabi. Benim kabul etmediğim şeyler. Verilmiş sadakam varmış ki yol yakınken geri döndüm.

 

Ebabil'de benim patronum Ahmet Şükrü Kılıç'tır. Onu bilirim. Kendisiyle daha önceden tanışmıyorduk. Ahmet Şükrü'yle beni Ahmet Köseoğlu tanıştırdı, “Senin aradığın adam bu,” diyerek. Ahmet Şükrü, Ebabil Yayınları'nı yeniden yapılandırmak istediğini, kendisine bu hususta yardım edip edemeyeceğimi sordu. Oturup konuştuk. Konya"da tanışmıştık, Ankara'ya dönünce tekrar buluşup konuştuk. Kendisine bir çerçeve, bir yayın plânı sundum. Ahmet Abinin plânı onaylamasıyla Ebabil işine başladım 2006"nın sonuna doğru.

 

İlk başta yaptığınız plân neydi?

 

Şiirin ve eleştirinin merkezde durduğu bir yayınevi plânlamaktı. Çünkü günümüz şiirine ve eleştirisine dönük toparlayıcı bir hamle yapmak istiyordum ve çıkması umut edilen enerji, gelmesi beklenen hareket ancak böyle bir hamleyle gelebilirdi. Hamlenin anlam kazanabilmesi için bu yayın bütünüyle günümüze odaklanmalıydı. Günümüz şiirini esas alarak bir organizasyon yapmak, buradan elde edilecek dikkat ve enerjiyle de söz konusu yayınevi okuyucu nezdinde çok saygın bir yere taşınabilirdi. Ebabil'in plânı buydu ve plânımız tuttu. Her geçen gün yayınevimizin lehinedir.

 

Şiir nereye girerse bütün dikkati oraya çeker. Şiir her zaman merkezî bir unsurdur, özellikle de Türk şiiri. Yani yayınevinizin vitrinine şiiri çıkarmakla; ama sağlam şiiri ve düzgün bir listeyle, elde edeceğiniz saygıyı hiçbir şeyle elde edemezsiniz. Merkezde şiir duracak ve yeni şiir duracak ve diğer unsurlar, işte eleştiri, hikâye, deneme, düşünce, felsefe, söyleşi, mektup, inceleme, sinema, hepsi bunun etrafına örgülenecek. Yapımız bu. Politikamız da günümüze dikkat kesilmek, bugüne ait olmak.

 

Şiire biraz fazla güvenmiyor musunuz?

 

Hayır. Bakın meselâ Yapı Kredi Yayınları bütün ciddiyetini nereden kazandı? Paradan değil, reklâmdan değil. En başta, Sezai Karakoç dışında, bütün İkinci Yeni şairlerini yayımlayarak kazandı. Devamına Türk edebiyatını koydu. Türkiye'de edebiyatın, düşüncenin değil sadece, yayıncılığın bile öncü gücü şiirdir.

 

İstikrarlı bir şekilde şiirin yanında eleştiri kitapları da yayımlıyorsunuz.

 

Bakın, bugüne değin 16 şiir kitabı yayımladık ve bunların önemli bir kısmı, yaklaşık dörtte üçü, ilk kitaptır. Matbaaya 3 kitap daha indirdik, etti 19. Bu yıl 25'e ulaşmayı hedefliyoruz. Listemize bakıldığında günümüz şiirine ilişkin düzgün bir liste olduğu görülür. Aynı işi eleştiri başlığı altında da yapacağız. Özellikle eleştiride belirli bir toplama ulaştığımızda bu, Türkiye"de hiçbir yayınevinde olmayan bir şey olacak. Yani Ebabil hem ilk, hem tek olacak.

 

Eleştiri herkesin arayıp da bulamadığı bir türdür. Eleştiri eserleri hem sınırlıdır, hem de yayınevlerine dağılmış durumdadır. Buradaki dağınıklığı gidermeye dönük bir yayın çizgisi tutturmak bence önemli bir iştir. Ebabil, günümüz şiirinde, edebiyatında yer tutan şair ve eleştirmenlerimizin eleştiri kitaplarını peş peşe yayımlamaya başladı. Ali K. Metin, Serkan Işın, Ercan Yıldırım ve Hakan Şarkdemir'in kitaplarını bastık ki hepsinin ilk eleştiri kitapları Ebabil'den çıkmıştır. Yakup Altıyaprak ve Enis Akın'ın kitapları da. Bize yayınevi olarak lâzım olan şey biraz zaman ve sabır. Ötesi kolay Allah"ın izniyle…

 

Genç şair ve hikâyecilerin yanında eserlerini yıllardır gördüğümüz yazarları da bir araya getirmişsiniz... Ayrıca geçtiğimiz günlerde İsmet Özel'in konuşmalarını ve söyleşilerini yayımladınız. Ebabil"den yakın zamanda neler okuyacağız?

 

İsmet Özel'le ilgili sürprizlerimiz sürecek. Biraz zaman alacak çalışmalar içindeyiz; ama sürprizlerimiz sürecek. Hem İsmet Özel'in düşünce dünyasıyla ilgili, hem “Toparlanın Gitmiyoruz” tarzında kitaplar basacağız; ama bunlar biraz zaman alacak.

 

D. Mehmet Doğan'ın iki yeni kitabını bastık: Türkiye"nin kuruluş yıllarına odaklanan harika kitabı “Mağlubiyet İdeolojisinin Sonu” ve Türkçe'nin Cumhuriyet dönemindeki macerasını anlatan “Devlet Sözlük Yazar mı?” isimli kitaplarını bastık. D. Mehmet Doğan serisini sürdüreceğiz inşallah.

 

Yakup Altıyaprak"ın, “İkinci Yeni ve Türk Şiirinde Modernizm” isimli kitabı matbaada. Enis Akın"ın eleştiri kitabı “Kekeme Büyük Türk Şiiri” ve Ercan Yıldırım'ın “Modern Türk Hikâyesi” aşağı yukarı hazır. Ali Haydar Haksal"ın hikâye merkezli eleştiri kitabı “Öykü Ağacı” ve Mehmet Aycı'nın ilk eleştiri kitabı “Şirazlı Bir Türk Dilber"i” de yayın programımızda.

 

Osman Özbahçe kendi edebi serüveni içinde neler yapmayı düşünüyor? Bununla bitirelim...

 

Şiir meselesinde, şu sıralar çeşitli bölümleri yayımlanan 4. kitabımı tamamlamaya çalışıyorum. Eleştiri bahsinde, bir plânım var; ama doğrusunu söylemek gerekirse iki yıldır sevgili plânıma elimi süremedim. Nasip…

 

Yakup ÖZTÜRK yazdı

Yayın Tarihi: 19 Şubat 2009 Perşembe 16:00 Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2011, 14:39
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
yılmaz yılmaz
yılmaz yılmaz - 13 yıl Önce

bu enerji bu tempo ile daha çok kiap çıkar inşallah

Hatice Algın
Hatice Algın - 13 yıl Önce

Son zamanlarda Osman Özbahçe'nin yazılarını takip ediyorum, Karagöz dergisinden...
Fayrap'ın yeni sayısında Murat Küçükçifci'nin Osman Ö. ve Karagöz dergisi hakkında yazdıklarını da bugün okudum. Fayrap ile Karagöz çekişmesi büyüyor.
(Keşke Karagöz dergisiyle alakalı bir röportaj olsaymış bir de...)

Cevat Akkanat
Cevat Akkanat - 13 yıl Önce

Sevgili kardeşimiz Osman Özbahçe'yi tebrik ederiz. İyi haberlerle gelmişler dünyabizim'e.
Fakat bir hususu da atlamadan geçmek istemiyorum: Ebabil kitaplarını Bursa'da bulamıyoruz. Sebebi nedir? Dağıtım ağı problemi mi var, yoksa kitaplar çok mu satıyor ve bu yüzden bizim şehrimize gelmiyor?
Sevgiler...

m. fatih kutan
m. fatih kutan - 13 yıl Önce

evet yani, özbahçe ile yapılan bir söyleşiden karagöz murad edilmeliydi sanki. basılacak kitap haberleri güzel olmuş ama. karagöz fayrap çekişmesi, çekişme mi, bilmiyorum. ortada bir ip mi var? murat'ın yazısı üstünde çalışırken haberdar olduğum merakla beklediğim bir yazıydı, okuyunca beklediğim 'kadar' bir yazı olmadığını hissettim. murat da bilir. şubat sayısında da heves dergisi üzerine bir yazı var, o da aynı eksende. sırayla gidiliyor bakalım. hayr'etsin sonunu rabb bu 'çekişme'nin.

tahsin cenker
tahsin cenker - 13 yıl Önce

şimdi ortada geçerli bir gol var. şimdi siz bu gole güzel olmamış falan diyorsunuz ya. şimdi bu skoru etkilemiyor mu yani? gol goldür. ki iyi bir goldü.

yavuz altınışık
yavuz altınışık - 13 yıl Önce

kitapları bilmem ama en azından karagöz dergisini asa kitabevinde mecit abiden, gaye kitabevinden ise mehmet abiden bulabilirsin cevat bey... bursa'da olduğunu bildiğim için kitabevlerinin yerleri hususnda bir karmaşa yaşamayacağını düşünüyorum.. biri emir handa diğer sönmezde..

sabri ünal
sabri ünal - 13 yıl Önce

Cevat bey... Nobel Yayın Dağıtım öncelikli olarak ders kitapları ve sınav ürünleri pazarlayan bir piyasaya ürün veriyor... Ebabil yayıncılık ürünleri ise kültür kitap diyebileceğimiz ikincil bir üst kitap dağıtım piyasasının ürünü oluyor... Ebabil yayınları ürünlerinin bir satıcısı olarak kendim ebabil yayıncılık ürünlerini dağıtıcısından peşin olarak satın alıyorum... Doğal olarak da böylesi ürünler rafları değil bizim gibi internet sitesi vitrinlerini süslüyor...
kidap.com.tr editörü
sabri ü

banner26