Oruç Kerbela'ya yakînleştiriyor!

Yavuz Ertürk, iftar vakti Hz. Hüseyin'i anmanın güzelliğini anlattı.

Oruç Kerbela'ya yakînleştiriyor!

Ağustos ayındayız. Ağustos ayı bizim çayın dibine vurduğumuz, sözün ve muhabbetin yürekler soğutan bir su gibi aktığı, dostluğun ve kardeşliğin serin gölgesinde serinlediğimiz aylardandır. Belki başka aylar da böyledir muhakkak fakat sıcak havalar bizi hep serinlik arama gayretlerine, boğazımızın kuruluğunu gidermeye itmiştir. Şimdiyse bu sıcak Ağustos ayında, oruçlu olmanın, Ramazan'a yetişmiş olmanın hamdi ve şükrüyle serinliyor ve seviniyoruz. Kırkları gördüğümüz termometreler ilgimizi çekmiyor çok şükür. Şükür ki Kırklar’ı görürüz ümidiyle oyalanmıyoruz santigratlarla.

Kur'an-ı Kerim

Kitaplardan “Kitab”a sığındığımız şu yürek kavuran mübarek günlerde, içimizi kanatan, susuzluğumuzu bir nebze unuttursun istediğimiz Kerbela günleri ve Hüseyin Efendimiz'i hatırlıyor muyuz iftar ederken? Can u gönülden bir selam, bir muhabbet gönderiyor muyuz seyyidlerin efendisine? Daha oyun çağındayken, güzel habercinin hırkasının altında al elmayı seçip kısmetini pekiştiren şehidlerin efendisini? Can Hüseyin’i? Fırat'ın suyunun esirgendiği, sıcaktan ve susuzluktan takati kalmayan, gül kokulu Efendimiz’in ak ve pak neslini?

Ağustos ayındayız. Ve Ramazan'a yetiştik çok şükür. Bu Ramazan başka olsun. Eğer gayret edebilirsek bir kapı aralayabileceğiz, ruhumuzun adım atabilmesi için Kerbela susuzluğunun ne olduğunu anlayabilmeye. İşte Fuzuli’nin "Hadikat us Süeda"sı. İşte Mustafa Asım Köksal’ın "Kerbela"sı ("Kerbela Olayı ve Hz. Hüseyin’in Şehid Edilmesi"). Anmak ve anlamak adına Hüseyin Efendimiz'i, şerefli ailesini ve yiğitlerini. Oruçluyuz. Açlık ve susuzluğumuz Kerbela olsun.

 

Yavuz Ertürk orucun serinliğinde yazdı

Yayın Tarihi: 08 Ağustos 2011 Pazartesi 16:28 Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 09:19
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Arif Akçalı
Arif Akçalı - 10 yıl Önce

Yavuz'un emeği zayi olmayacaktır, eminim. Yavuz, bilgisi nisbetinde ahlakı ile samimiyet beslediğim güzel insanların önünde gelmektedir. Nesir yaz dediğimde sıkılır gibi olmuştu; şairdi en Zarifoğlu'ndan. Güzel kardeşim, devam, devam, devam...

halit şimşek
halit şimşek - 10 yıl Önce

Kardeşim kalemine sağlık oruç sadece aç susuz kalmak değil elbet bunu bize tekrar hatırlattın.

banner26