Onun şiiri, isyana yönelmiş bir namlu gibi

Hasan Sağındık ile Selda Bağcan’ı aynı eserde buluşturmuştu..

Onun şiiri, isyana yönelmiş bir namlu gibi

 

Selçuk Küpçük’ten bahsetmek için o kadar çok sebep vardır ki bunlardan hangisini ele alırsanız alın yol, onun kalbine çıkar.

‘Kurşun Kurşun Üstüne’ ile tanıdım

Selçuk Küpçük ismiyle ilk karşılaşmam Hasan Sağındık’ın 1993’te çıkan “Zindan Şehirler” kasetiyle olmuştur. Bu kasetin bütün eserleri çok özenle hazırlanmış, önemli çalışmalardan oluşmaktaydı ama “Kurşun Kurşun Üstüne” adlı çalışma en beğenilenler arasındaydı. Söz ve müzik Selçuk Küpçük’e aitti. Hasan Sağındık’ın diğer kasetlerinde rastladığım bir isim olmadığı için de Selçuk Küpçük, aklımda yer eden bir isim olmuştu.Selçuk Küpçük

Daha sonra Selçuk Küpçük’ün Çerağ dergisinde, Kırağı dergisinde şiirlerini okumuştum ve Kurşun Kurşun Üstüne’den gelen âşinalıkla ve o günlerin verdiği heyecanla bu şiirler bana çok yakın gelmişti. Bu şiirler kısaydı, şiirlerin isimleri şiirinin kısalığının aksine çok uzundu. Şair söyleyeceğini uzatmadan kısa yoldan söylüyordu ve fazla söze gerek kalmıyordu.

Daha sonra “Kurşun Kurşun Üstüne” eserini Selda Bağcan da seslendirmişti. Karşımızda Hasan Sağındık’la Selda Bağcan’ı ortak bir eserde buluşturan bir sanatçı vardı.

Onun şiiri isyana yönelmiş bir namlu gibi

Çerağ’da “Ondörtlüsünü havaya kaldırarak konuştu genç Adam” adlı bir şiiri çıkmıştı. Çok da beğenmiştim bu kısa ve gür sesli şiiri. Sonra Rûzigâr’a da bir şiirle katılmıştı. “Şeddesi Düşmüş Pervalarımın Vefası” idi şiirin adı: “bir sigara yangını/ kâfi gelmez üşümeme/ kundaklamak lazım bu şehri/ ya da/ en mahrem yerinden/ kuşuna dizmek bu şiiri”. Şiirlerde isyana yönelmiş bir namlu sürekli bir hedef kollamaktaydı.

Selçuk Küpçük’le tanışmamıştık ama şiirlerle kurulan bir gönül birlikteliğimiz oluşmaya başlamıştı. Daha sonra bizim çıkardığımız Martı dergisinde de şiirlerini yayınlamıştık. 1996-1997 yılları arasında onunla uzun uzun mektuplaştık. Şiir, edebiyat, dergiler üzerine yazıştık.

Bir tebessüm gibi ilk albüm

Şiirlerinin yanında müzikle de ilgilenen Selçuk Küpçük’ün ilk albümü çıkmadan birçok eserini Sivas radyolarında dinlemeye başlamıştık. Sonradan ilk albüm geldi: Tebessüm Provaları. Bu albüm özgün duruşuyla, bestelerin alt yapısıyla, şiirlerin seçimindeki titizliğiyle adından uzun zaman söz ettiren bir çalışma olmuştu.

Ardından yeni albümler, konserler geldi. Selçuk Küpçük dergilerde şiirleriyle, müzik üzerine uzun soluklu yazılarıyla, gazetelerdeki söyleşileriyle yoğun bir dönem yaşadı. Şiirlerinde eski sesini bir kenara bırakıp, daha derinden konuşan, kenarda kalmış bir yüreğin mahzunluğuna yöneldi.

Selçuk KüpçükKirletilmiş Ölümler Kitabı, Selçuk Küpçük’ün yeni şiirlerinin yer aldığı bir kitap oldu. Benim onu tanımama sebep olan şiirler bu kitaba giremedi. Hayata tutunamayan yüreklerin “ilençli” sesini şiirlerine kattığı bir çalışma ortaya koydu. Mesleğinin verdiği bir duyarlılıkla hayatın ruhsal yanına yönelmeye başladı. Şiirine bu yönden bir açılım yaptı.

Şiire neden ara verdi?

Uzun bir süre Yolcu dergisinde yakın tarih üzerine derinlemesine araştırma yazıları yayınladı. Özellikle 12 Eylül dönemini şiiriyle, müziğiyle, siyasetiyle inceledi. Fakat Selçuk Küpçük şimdilerde şiire ve müziğe ara verdi.

Şimdi ondan yeni şiirler, yeni besteler beklemekteyiz. Şiir poetikası üzerine donanımlı çalışmalar yapan Küpçük’ün günümüz şiiri üzerine yapacağı değerlendirmeler de çok önem arz etmekte. Onu tekrar aramızda görmek bizi mutlu edecek.  Bekliyoruz, heyecanla.

 

Mustafa Uçurum hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2012, 12:15
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
orhan hattatoğlu
orhan hattatoğlu - 7 yıl Önce

Mustafa Uçurum kardeşimize;sizi bize hatırlatan güzel insanları anlattığı için teşekkür ediyoruz.Selçuk K. gerçekten ne yapmışsa özenli yapmış bir şair-müzisyen..Yakın tarih üzerine yazılar,müzik üzerine yazılar ve politik yazılardan sonra gerçekten Selçuk K.'ün şiir ve şarkılarını özledik.

Mustafa Celep
Mustafa Celep - 7 yıl Önce

Selçuk Küpçük, bir edebiyat emekçisi. Şiir işçiliğine önem veren değerli bir şairdir. Dergi müptelası. Kapanmış dergiler üzerine yazıyor. Uzmanlık alanlarından biri de eski-yeni edebiyat dergileridir. Onunla dergiler üzerine doyumsuz konuşabilirsiniz. Değişmeyen şairlerden. Şiirsel ve sanatsal şöhret onu değiştiremedi. Şiirde bir inşacı, yapıya önem verir. Zengin duyuşların şairi. Köklü, sağlam bir duyuş biçimi var. Müzik zaten ilgi alanlarından. Kültür Adamı olma yolunda titizlikle ilerliyor.

kamil tepealan
kamil tepealan - 7 yıl Önce

selçuk küpçük bu camianın en özgün karakterlerinden. kaliteli dergilerde şiirler, zaman, yeni şafak yorum sayfasında önemli yazılar, niteliki besteler...artık yeni albümünü ve yeni şiir kitabını bekliyoruz.

ebru yıldırım
ebru yıldırım - 7 yıl Önce

selçuk küpçük ismini "artık kuşlarını uçur" isimli albümü ile tanımıştım lise iken. sonra başka çalışmaları olduğunu da öğrendim. ama piyasada bulamadım. internet üzerinden dinledim eski çalışmalarını. sonra dergah'tan, yedi iklim'e, ayraç'a kadar birçok yerde yazdığını.. benim için çok özel besteleri olan birisi. imam alim sultan'a adadığı şarkısını her sabah güne başlarken dinlerim..yazıda bahsedildiği gibi yeni eserler bekliyoruz...

ibrahim yolalan
ibrahim yolalan - 7 yıl Önce

selçuk küpçük, güzel dost. selam olsun ona...

alperen kömürcü
alperen kömürcü - 7 yıl Önce

mütevazı adam, nitelikli müzik, klas duruş, insancıl duyarlılık ve ahlak... ve daha birçok güzel şey...onun için...selçuk küpçük'ü ve yaptıklarını çok beğeniyor, kaliteli buluyorum.yeni bir haber: aykut kuşkaya'nın yeni çıkan "serenad" albümünde bir selçuk küpçük bestesi var. leyla'yı aykut kuşkaya da okumuş...

ömer faruk şişman
ömer faruk şişman - 7 yıl Önce

dergah dergisinin bu ayki sayısında selçuk küpçük'ün yeni bir şiiri yayınlandı...

zekai alptekin
zekai alptekin - 7 yıl Önce

selçuk küpçük, herkesin kendinden büyük iddialı laflar ettiği zamanlarda naif, samimi, içten şarkılar yapmıştır. o'nu ayran en önemli şey budur. naiflik ve samimiyet..


banner19

banner13