banner17

Onun karşısında kimse duramadı

Ahmed Huseyn Deedat, bu dünyadaki 87 yıllık misafir hayatında hep dosdoğru yaşadı ve batıya İslam'ı tanıtmaya çalıştı.

Onun karşısında kimse duramadı

Ahmed Huseyn Deedat, 1 Temmuz 1918'de Hindistan'ın Surat eyaletinde dünyaya gelmiş. Küçük yaşlarından itibaren zeki ve kabiliyetli biri olarak tanınan Deedat, 1927'de ailesiyle birlikte Güney Afrika'ya göç ediyor. İngilizce'yi orada altı ayda öğrenen Ahmed Huseyn, okulunda da gayet başarılı bir öğrenci olarak temayüz ediyor. Ancak babası, maddi durumlarının kötü olması sebebiyle onu 16 yaşında, ortaokulda okuduğu sırada okuldan alıyor.

İslam’ı daha derinlemesine öğrenmeye ne vesile oldu?Ahmed Huseyn Deedat

Okuldan alındıktan sonra kenar bir semtte çalışmaya başlayan Deedat, orada bir misyoner okulunun öğrencilerinin Hristiyanlık telkinleri maruz kalıyor. O da İslâm hakkında bir şey bilmediğinden inancını savunmakta zorlanıyor. Bu telkinler onu İslâm'ı derinlemesine araştırmaya ve öğrenmeye yöneltiyor. İmam Müslim'le bir Hıristiyan rahip arasında geçen tartışmayı anlatan bir kitaptan da bayağı etkilenmiş Ahmed Huseyn.

22 yaşında ilk konferansını verdi

Ahmed Huseyn Deedat ilk konferansını "Barış Peygamberi Muhammed (s.a.s.)" başlığıyla 1940'ta veriyor. O konferansta sadece 14 dinleyicisi varmış fakat daha sonraki konuşmalarına ve çalışmalarına ilgi gösterenlerin sayısı artmaya başlıyor. Yürüttüğü davet çalışmaları, bilgisizlik veya çevrelerinden etkilenme sebebiyle dinlerini terk etmiş birçok kişinin yeniden İslâm'a dönmesine vesile oluyor.

1957'de iki arkadaşının yardımıyla Uluslararası İslâmî Davet Merkezi (Islamic Propagation Centre International - IPCI) adıyla bir kurum da kuran Deedat, bu kurum vasıtasıyla konferanslarının ve münazaralarının kaset halinde çoğaltılması, kitaplarının basılması gibi işleri yürütmeye başladı. Halen bu faaliyetleri yürütmeye devam ediyor bu kurum.

Ahmed Huseyn Deedat
(+)

Deedat'ın konferansları, münazaraları ve kitapları ağırlıklı olarak İslâm-Hıristiyanlık karşılaştırması üzerine. Özellikle son dönemde, Batı'da İslâm karşıtı medyatik faaliyetlerin yoğunlaşması sebebiyle onun kitap ve konferanslarında vurguladığı, dile getirdiği hususlar biraz daha önem kazanmıştır, diyebiliriz.

İslâm'ı savunma ve tanıtma konusunda gösterdiği gayretlerinden dolayı bütün İslâm âleminde tanınan Ahmed Deedat 8 Ağustos 2005 Pazartesi günü 87 yaşında vefat etti.

“19 Mucizesi” ve Ahmet Deedat’ın hatasından dönüşü

Deedat, Türkiye'de ilk olarak "19 Mucizesi" ile ilgili iddiaları içeren kitabıyla tanınmıştı. Bilindiği üzere bu teori Reşat Halife'ye aittir. Daha sonra Halife'nin Bahaî olduğu ve bu teoriyi kendi itikadî felsefesine göre şekillendirdiği söylendi. Çünkü “19” sayısı Bahaîlerde kutsaldır. Halife de zaten Kur'an-ı Kerim'i 19 mucizesi teorisine göre izah edebilmek için sayılarda çeşitli oyunlara başvurmuştu. Gerek bu oyunlar, gerekse Kur'an-ı Kerim'i bir sayı mucizesine bağlamak için zorlayıcı yorumlara gidilmesi sert tepkilere ve tenkitlere sebep olmuştu. Deedat da Kur'an mucizelerini ortaya çıkarma konusunda gayretli olduğundan başlangıçta söz konusu teoriyi herhangi bir kritikten geçirmeden aynen almış, fakat daha sonra sayılardaki oyunların ortaya çıkarılması ve bu çerçevede yapılan tenkitler üzerine konuyla ilgili kitabını bir daha bastırmamıştı. 19 Mucizesi teorisini sahiplenmekten de vazgeçtiğini bildirerek o işin peşini tamamen bırakmıştı.

Ahmed Huseyn Deedat
(+)

En meşhur kitapları neler?

Ahmet Deedat, dünyanın her tarafında İslâmî konferanslar verdi. Hıristiyan İngilizlerle giriştiği münazaralarda başarıya ulaştı. Bunlardan en meşhuru ise 1981 yılında, Dirban Şehri'nde Jose Macdowel ile karşılaştığı “İsa a.s. asıldı mı?” konulu olanıydı. Müslümanların kütüphanelerine kazandırdığı en meşhur kitapları şunlar: İslâmiyet ve Hıristiyanlık Arasında Seçim Yapmak, Kutsal Kitap Allah'ın Kelamı mıdır?, Mucizeler Mucizesi Kur'an-ı Kerim, Kutsal Kitap (İncil) Muhammed s.a.v. Hakkında Ne söylüyor? ve Gerçeği ve Yalanı ile İsa a.s'ın Asılma Meselesi. Hristiyanlığın 4 kitabındaki aykırılıklar hakkında yazdığı kitaplar, batı üniversitelerinin çeşitli araştırma merkezlerinde önemli birer kaynak olarak yerlerini aldılar.

Ahmed Huseyn DeedatAhmet Deedat ve ekolünü bugün dünyada devam ettiren Hindistanlı doktor Zakir Naik’tir. Zakir Naik’le ilgili daha önce yayınlanmış haberimizi şurada okuyabilirsiniz.

Ahmet Deedat’ın bir münazarasından görüntüler:

http://video.google.com/videoplay?docid=1837525168870785121#

 

Sami Yaylalı İslam’ı savunanlara saygı duyarak yazdı

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2010, 23:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 3 yıl Önce

Öncelikle teşekkürler. Şöyle bir ricam olacaktı: Şeyhin hayatını biraz daha detaylandırarak wikipediaya koyarsanız çok iyi olur. Çünkü wikide maalesef bir hristiyan tarafından hazırlandığı çok belli olan kısa bir hayatı var ve verilen mesaj da şu: Hıristiyanlıkla çok uğraştığı için belasını buldu ve felç olup 9 yıl yatalak yattı. O yüzden sık başvurulan bir kaynak olan wikiye adamakıllı bir biyografinin konması şart.

Süvari
Süvari - 2 yıl Önce

Ateisler inanmadiklari kuran i kerimden ayet okuyarak allahi inkar ediyorlar tartiştigim hiristiyandan bana incilden okumasini istedim okuyunca bunlarin bi insan tarafindan yazildigi hemen anlaşiliyor ama bunu onlara anlatmak zor ama bu zamanda şeyh ahmed hoca gibi insanlarin sayisini allah artirsin

Mehmet Necip
Mehmet Necip - 9 yıl Önce

Merhumun münazaralarının Türkçe altyazı eşliğinde tematik yayın yapan kanallarımızda yayınlanması zannımca elzemdir. Malum yeni nesil okumaktan ziyade izlemeyi tercih etmekte ve sapla samanın birbirine karıştırılmaya çalışıldığı günümüzde gayr-i müslimlere karşı ileri sürülebilecek sağlam argümanların genç nesillerce bilinmesini temin için de Deedat'ın dinlenilmesi gerek... Selametle efendim...

Sadecetepki
Sadecetepki - 6 yıl Önce

Bizdeki tüm tartışmalar yüzeysel,hocaları izdan bazılarıda yeterli ingilizce bilmiyor,belki de tahrif edilmiş o kitapları ellerine dahi almadılar.Müslümanlara mı tebliğ vazifesi yapacaklar,onlar dogruyu yanlisi bir nebze olsun biliyorlar ve sorumluluk ve yükümlülüklerini farkındalar ama asıl sizin bu dini yayacağınınız yüzlerce ülke var,çin var,rusyadaki türkler var,afrikada onlar a kabile var,kim onlara anlatacak,ilahiyatta acaba kaç dil öğretiyorlar bilmiyorum ama,artik tüm dunya dillerini öğr

Süvari
Süvari - 2 yıl Önce

Ahmed hocayı youtubeden izledim verdiği cevaplar müthiş bu 19 mucizesini daha önce duymuştum misirli bir kişi ortaya atmişti ne yazikki bunu halen devam ettirmeye çalişanlar var kuran ı kerimin asıl verdigi mesaji anlamayip halen içinde sayiya bagli mucize arayanlari anlamiyorum kuran i kerim zaten allah kelami başli başina bir mucize neyse bende bir çok ateist ve hiristiyanla tartişmiştim ateistler allaha inanmadiklari halde neden inanmadiklarini yine inanmadiklari

banner19

banner13

banner20