banner17

Onların hepsi ensar veya muhacir!

Onlar, gökkuşağı misali dünyanın tüm renklerini bir araya getirdi. Bakın nasıl?

Onların hepsi ensar veya muhacir!

Bâb-ı Âlem… Kenya’dan Afganistan’a, Kırım’dan Uganda’ya, Tacikistan’dan Mısır’a kadar 72 millet bu çatının altında buluşuyor. Bâb-ı Âlem çatısı altında hepsi Ensar hepsi Muhacir... Kardeşlik kültürü, ahlakı onların en büyük ortak noktası… Ve dünyanın bir çok yerinden gelip burada Türkiye’de Bâb-ı Âlem çatısında buluşuyorlar.Bâb-ı Âlem Derneği

Fetihle değil…

Ümmet olma bilincini kaybetmekten bahsederiz hep. Misak-ı milli sınırları dışındaki müslüman kardeşlerimizi sadece acı anlarında hatırlarız. Koca dünyayı bir araya getirmeye çalışan, sınır nedir tanımayan Osmanlı’nın torunları; fetihlerle değil, bu ülkenin topraklarında kardeşlerine kucak açarak hepsini dil, ırk, renk ve mezhep ayrımı yapmadan Bâb-ı Âlem çatısı altında buluşturuyor. Bunun yanında müslüman olamayan öğrencilere de kucak açan Bâb-ı Âlem, bir anlamda ecdadının yıllarca yaptıklarını günümüz şartlarında yaşatmaya çalışıyor ve geleceğin dünyasının bu idealler doğrultusunda şekillenmesi için tohumlar ekiyor.

1 Mayıs Cumaretsi Günü Bab ı Alem Mezuniyet Töreninde mezum olan öğrenciler

1 Mayıs Cumaretsi Günü Bab ı Âlem Mezuniyet Töreni'nde mezun olan öğrenciler

Nasıl kuruldu Bâb-ı Âlem?

Doğal afet ve savaşlar yüzünden ülkemize gelen gençlere yardım etmekle temeli atılmış derneğin. Şimdi ise, yurt dışı gezileri, kültürel aktiviteler, akademik çalışmalar, üniversite öğrencilerine maddi ve manevi destekler, farklı ülkelerden farklı yazarlarla hazırlanan Sefine Dergisi’ni çıkarmak gibi birçok alanda çalışmalarını devam ettirmekte. Önce SADER’i kuran dernek, sonrasında SADER’i bayanlar çalışmasına bırakarak 2007 yılında ismini Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak değiştirmiş.

1 Mayıs Cumaretsi Günü Bab ı Âlem Mezuniyet Töreni'nden bir kare.

Dünyanın renkleri burada bir arada

Bu kadar kültürü tek bir çatı altında bir araya getiren Bâb-ı Âlem, bu dünyanın renklerini Taksim’de bir araya getirdi. Artık geleneksel hale gelme yolunda devam eden etkinlikler ile bizleri farklı kültür zenginliklerine misafir ettiler onlar.

1 Mayıs Cumaretsi Günü Bab ı Âlem Mezuniyet Töreni'nden bir kare.

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneğinin düzenlediği “Uluslararası Öğrenci Buluşması”nın bu sene dördüncüsü gerçekleştiriliyor. İstanbul Taksim’de 28-29 Nisan Çarşamba ve Perşembe günleri gerçekleşen buluşmada, öğrencilerin kendi ülkelerinin rengini, kültürünü, folklorik ürünlerini yansıtacağı stantlar kuruldu. Her ülkenin panosuna asılmış yüzlerce resim, bayrak ve dağıtılan broşürler sayesinde gelen misafirler, ülkeler hakkında fikir sahibi oldu. Ayrıca bir Kenyalı’nın dilinden Kenya’yı, bir Bangladeşli’nin dilinden Bangladeş’i akıcı bir Türkçe ile dinleyen ziyaretçiler şaşkına döndüler.

Program boyunca farklı bölgelerden muhtelif dillerde müzik dinletileriyle birlikte ülke haritaları ve ülke bayraklarının da tanıtımı yapıldı.

1 Mayıs Cumaretsi Günü Bab ı Âlem Mezuniyet Töreni'nden bir kare.

Bâb-ı Âlem mezun öğrencilerini uğurladı!

Dernek, 1 Mayıs 2010 Cumartesi günü ise 27 farklı ülkeden 59 misafir öğrencisini mezun etti. Birçok etkinliğin yanında, ülkemizdeki değişik üniversitelerden bu yıl mezun olan 59 öğrenciden Türkiye’yi ve ülkemizde yaşadıklarını dinleme fırsatı bulabildiğimiz Mezuniyet Gecesi, Fatih’te bulunan Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.  

Öğrencilerin görüşleri ne?

Temam Kadir Nebi – Etiyopya 

İTÜ Elektrik Müh. Öğrencisi 

Her şeyden evvel Türkiye; kültürü, tarihi ve ekonomisiyle güzel bir ülke. Gerçekten halkı da sıcakkanlı, samimi ve misafirperver. Ülkenin ve halkın bu özellikleri bir yabancı  öğrenci için burada yaşama sırasında rahat hissettiren unsurlardır.  
 
İkinci olarak Bab-ı Alem; bize maddi ve manevi destek sağlayan, ailemiz gibi bir kuruluştur. Ayrıca birleşmiş milletler gibi, ondan da daha iyisi öğrenciler için samimiyetle kaynaşma, bilgi alışverişi yapabilme ve kendilerini geliştirme mekânıdır. Bizlere bu imkanı sağlayan Bab-ı Alem’e çok teşekkür ederiz. Bu çalışmaları ülkemize taşımak için çalışacağız ve Türkiye ile ülkemiz arasında elçiler olacağız. 
 

Ahamat Mahamat Fadil - Çad 
 
Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme 
 
Türkiye'ye gelmeden önce görüşlerimiz çok farklıydı ama geldikten sonra görüşlerimiz değişti. Türkiye'de ayrımcılık var ve Türk milleti savaşan bir millet diye biliyorduk ama buraya geldikten sonra hakikatı öğrendik. Türk milleti Müslüman ve yardıma koşan bir millet olduğunu şahit olduk. Bizlere sahip çıktılar, maddi ve manevi olarak yardımcı oldular.

Bab-ı Alem bizlere "biz bir milletiz" anlayışını yaşattı, farklı ülkelerden gelen kardeşlerimizle bizleri aynı çatı altında buluşturdu. Bu güzellikleri bizlere yaşatan Bab-ı Alem'e ve Türk halkına teşekkür ediyoruz.

Ergash Jumaev / Özbekitan

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Tarihi Yüksek Lisans'tan Mezun olacak olan Özbekistanlı ERGASH JUMAEV: Türkiye'de eğitim almaktan çok memnunum..

Tarihi ve kültürüyle ortak yönlerimizin çok olduğu Türkiye'de Bab-ı Alem Derneği gibi çalışmalar yapan kurumların varlığı geleceğe dair bizleri ümitelendiriyor. Bab-ı Alem; yaptığı çalışmalarla farklı milletelere ait kardeşlerimizle bizleri bir araya getirip ümmet bilinci vermekte ve geleceğin dünyasını bu ideallerle kurma yolunda büyük bir iş yapmaktadır.. Bu çalışmalar için Bab-ı Alem'eve Türk milletine teşekkür ederim.

 

 

Gülizar Sönmez dünyanın tüm renklerinin içinden yazdı

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2010, 19:20
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Munip KARTAL
Munip KARTAL - 9 yıl Önce

TEVBE - 100
Ves sâbikûnel evvelûne minel muhâcirîne vel ensâri vellezînettebeûhum bi ıhsânin radıyallâhu anhum ve radû anhu ve eadde lehum cennâtin tecrî tahtehel enhâru hâlidîne fîhâ ebedâ(ebeden), zâlikel fevzul azîm(azîmu).
O sabikûn-el evvelîn (evvelki hayırlarda yarışanlardan salâh makamında iradesini Allah'a teslim ederek irşada memur ve mezun kılınanlar): Onların bir kısmı muhacirînden (Mekke'den Medine'ye göç edenlerden) bir kısmı ensardan (Medine'deki yardımcılardan) ve bir kısmı

banner19

banner13

banner20