Ondan geriye adanmış cesaret kaldı

Vittorio, Filistin için dertlenmişken, mücadele ederken 35 yaşlarında öldürüldü. Vittorio'yu arkadaşlarına sorduk.

Ondan geriye adanmış cesaret kaldı

Vittorio ArrigoniGeçen hafta Gazze’den gene bir ölüm haberi gelmişti. 35 yaşlarında bir İtalyan genci Gazze’de rehine olarak kaçırıldı ve siyasi gansterlerce -daha taleplerinin cevabını dahi beklemeden- öldürüldü.  Yıllarını Filistin meselesiyle geçirmiş olan Vittorio Arrigoni’yi –Vik’i- yoldaşlarına, arkadaşlarına sorduk.

Adie Nistelrooy

Filistinlilerin kıyımına karşı ayaktayız. İsrail ne kadar bizi ezmek istese de buradayız, Vik gibiyiz. Hiç bir sabotaj da bizi yolumuzdan döndüremeyecek. Ondan geriye kocaman sevgisi, birçok hatıra ve de adanmış bir cesaret kaldı. Son arzusu da bu ruhu aynı Filistinliler gibi bizim de yaşatmamızdır herhalde.

Ellie Merton

Vik derinlikli ve bağımsız bir arkadaştı, derin bir adanmışlık vardı onda ve kesinlikle ahlaki prensipleri olan bir insandı.  Ve tabii ki espriden ve hayat neşesinden bihaber değildi. Bugün artık aramızdan ayrıldı. Tutkuyla vazife yapan insanların hep özleneceği üzere Filistinliler de şimdiden onun boşluğunu derinden hissettiklerini söylüyor. Filistin davasına fevkalade bağlanmıştı, son 10 senesi Gazze’de ve Batı Şeria’da geçmişti.

Adie Nistelrooy ve Vittorio ArrigoniEllie Merton

Adie Nistelrooy ve Vittorio Arrigoni

Ellie Merton

Vittorio ArrigoniCesur biriydi şiddete başvurmaksızın direnmesini iyi bilirdi. Sesini soluğunu tüm varlığını ortaya koyardı kimseye bir kötülük düşünmeden.

Farklı ve özel bir dosya da ondan arta kalanlardan: Gazze: İnsan Kalabilmek(Gaza: Stay Human) Onlarca yüzlerce blog notu, facebook postası ve video görüntüleriyle dolu bir katalog sanki.  İsrail zulümlerini ifşa eden bir dosya.

Vik’in de bağlısı olduğu Uluslararası Dayanışma Hareketi fiilen Filistinlilerin arasında bulunarak İsrail’le kapışan pasifist ve hümanist bir organizasyondur. Hareketin bağlılarının pasaportunu taşıdıkları ülkeler İsrail’e karşı bir şey yapmazlar, bir de üstüne İsrail bu hareketi terörist organizasyon diye tanımlar. Vittorio da birkaç sene önceki bir İsrail’in vurulacaklar listesinde görünmüştü. Bütün bunlara rağmen şiddet dışı ve sivil çizgisinde devam etmeye çalışıyor bu hareket.

 

 

Yasin Şafak Vik’i arkadaşlarına sordu

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2011, 13:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
muratk
muratk - 8 yıl Önce

Allah Rahmet eylesin, bizlere de örnek olsun...

hacer kor
hacer kor - 8 yıl Önce

o adanmış cesaretten, nasiplenmek duasıyla...

banner19

banner13