Ona ukalalık eden yandı!

Hutbede bile Tevrat okuyabilen cins bir ilim adamı. Karada yüzmeye devam eden Mavi Marmara yolcusu: Ömer Faruk Harman.

Ona ukalalık eden yandı!

Her yeni gün taze bir acıyla yüreğimizi dağlayan Filistin ya da her yeni gün acımızı tazeleyen İsrail söz konusu olduğunda benim aklıma hep aynı adam gelir: Yahudileri cemaziyülevvellerine kadar bilen, tanıyan Ömer Faruk Harman Hoca.

Göğü taşıyormuşcasınaÖmer Faruk Harman

Çekik gözleri, sarkık bıyıkları, derin düşünceli yüzü, göğü taşıyormuş gibi ayaklarını sürüyerek yürüyüşü Uzak Asya’dan yeni gelmiş bir bilge edası taşısa da babacan görünümü mahalle camisinde her zaman rastladığımız aşina amcalarımızdan biri olduğunu bize söyleyiverir. Ona bir halk otobüsünde, mescit kürsüsünde rastlamak mümkünken gazetede, mecmuada, gittiğiniz bir konferansta, izlediğiniz bir televizyon programında da karşınıza çıkabilir.

Cins bir kafa

Akademik ihtisasını Yahudilik ve yahudi kutsal kitabı üstüne yapan Ömer Faruk Harman Hoca, bu konular üstüne ülkemizde yeri tartışılmaz bir otoritedir. Bazı öğrencilerine göre müslümanlar arasındaki hafızlık geleneğini yahudiler arasında da yaygınlaştırmak amacıyla; bazı öğrencilerine göre sırf hava atmak, kız tavlamak için Tevrat’ı ezberlemeye kalkışmıştır. Onu dinlerken bilginin insana nasıl artistik bir özellik kattığını görebilirsiniz.

Derslerine katılan öğrenciler çıldırtıcı sükûneti ve dingin tavrına karşı ukalalık yapmaya korkarlar. Olur da bir çaylak bu hatayı yaparsa, diğerleri, tane tane dökülen kelimelerin nasıl varyosa dönüşebileceğini; gayet efendi cümlelerin bir insanı nasıl rezil rüsva edebileceğini Ömer Faruk Harmankeyifle izlerler. Bildiği bir şeyi satmaya çalışan kişinin aslında bir nane bilmediğini, hatta bilmediğini de bilmediğini sora sora sokratik üslubuyla çaktırmadan fark ettiriverir.

Katıldığı o programı izlemelisiniz

Türkiye Hahambaşılığı’nın çözemediği sorunlarda yana yana aradığı değerli bilim adamı aynı zamanda Yahudilik, Filistin, İsrail gibi kavramların gündeme oturduğu her dönemde medyanın peşinde koştuğu erişilmez bir yıldızdır. Yardım gemilerine yapılan insafsız, ahlaksız, kitapsız saldırıdan sonra Taha Akyol’un hazırladığı ve Ömer Faruk Hoca’yla İlber Ortaylı’nın konuk olduğu programı kaçırdıysanız bir yerden bulup izleyin.Ömer Faruk Harman

Aman fazla oturmayın yanında

İki lise, iki üniversite bitiren, gençliğinde kütüphane memurluğu da yapan Ömer Faruk Hoca halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki görevine devam etmektedir. Bağlarbaşı’na yolunuz düşerse İSAM’da ya da fakültede onu bulabilirsiniz. Yalnız elini öpüp bir çay içiminden daha fazla yanında oturmayın. Çok meşguldür. O kısacık zaman diliminde size, karadaki Mavi Marmara yolculuğunun nasıl bir şey olduğunu anlatabilir.

 

Zekeriya Şener yazıda yüzmeyi denedi, onun karada yüzdüğü gibi

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2010, 17:10
banner12
YORUM EKLE

banner19