Ömrünü Kur'an'ın iyi anlaşılmasına adadı

Abdulcelil Candan Hoca her gittiği yerde İslam’a davet vazifesini yapmaktan geri durmaz, bulunduğu şehrin dışından kendisine konferans için gelen davetlere tereddütsüz icabet ederdi..

Ömrünü Kur'an'ın iyi anlaşılmasına adadı

 

Vefat edip gitse de, adını yaşatan eserler bırakan değerlerimizden birisidir Abdulcelil Candan Hoca. Geçtiğimiz sene tam bugün ve henüz elli üçündeyken, aniden geçirdiği bir kalp krizi sonucunda refîk-i âlâ’ya uğurlamıştık onu. Abdulcelil Candan Hoca ile, Kur’an’da Hak-Batıl Mücadelesi (2 Kaynak yayınları-Ankara) isimli kitabını okuyarak tanışmıştım. Bu derinlikli eseriyle beni, büyük bir mücadele tarihinin içerisine çekivermişti. Bütün tevhid önderleriyle, onurlu, izzetli ve şerefli Allah elçileriyle birlikte; batıl düşüncelere, sistemlere, düzenlere ve kişilere karşı kalkan kuşanmış halde buluyordum kendimi bu eserini okuduğumda.

İlk işi, Kur’an-ı Kerim’e göre “hak” ve “batıl” kavramlarını tanıtıp tahlil etmek olmuş bu eserinde. Sonrasında, bu kavramların karşılaştırmasını yine Kur’an çerçevesince yaparak, birbirinden ayrıştırmış. Ve son olarak da başından sonuna kadar titiz bir Kur’an tahlilinde bulunup Hak-Batıl mücadelesinin izini sürmüş. Dünya kurulalı beri hiç bitmeyen ve kıyamete kadar da bitmeyecek olan bu mücadeleyi mercek altına almak, esere bir anlamda yıllarca okutacak bir soluk katıyor. Bu kadim mücadelede kiminle ve nerede olacağımızı kestirebilmek zor gözükmese de, safların netleşmesi adına bu eser bir kere daha önem kazanıyor. Bu öyle bir mesele ki, sadece bir kişiyi ya da bir kesimi değil, tüm insanlığı ilgilendiriyor.

Eserin, akademik bir çalışmanın ve kaygılı bir yüreğin ürünü olduğunu anlamakta fazla gecikmiyoruz. İman eden insanların artık yaka silktiren kavram kargaşasından bir an önce kurtulmaları için yazar kollarını sıvamış. Her okuyucuda, “hakka karşı sonsuz muhabbet” ve “batıla karşı da amansız bir nefret” oluşacağının haberini verelim şimdiden.

Birçok eser verdi

Güzel ve dertli Müslüman merhum Candan Hoca, boş durmamış ve ümmete fayda getireceğini düşündüğü konuları etraflıca kaleme almaya devam etmiş. Kaleminin ucundan damlayan mürekkepler şimdilerde kurumuş olsa da, ele aldığı mevzular tazeliğini ve önemini hâlâ koruyor. Ömrünü bidat ve hurafelere karşı savaşmaya adamasının verdiği sorumlulukla yazdığı Bid’at ve Batıl İnançlar Ansiklopedisi isimli çalışması, bir ‘bid’at savaşçısı nasıl olunur’un parametrelerini sunuyor okuyucusuna. Bu anlamda çağımızın İbn Teymiyyesi idi, diyebiliriz. Bilenler ve okuyanlar, İbni Teymiyye’nin bid’at ve hurafelere ne denli bir savaş açtığını, onları yok etme yolunda verdiği ödünsüz gayretleri iyi bilirler. Candan Hoca’nın bu ansiklopedik eseri, selef âlimlerimizden İbni Teymiyye’nin hayalinin gerçekleşmesi demektir. Acaba Abdulcelil Candan’ın rüyasını kimler gerçekleştirir? Onu da, yücelerden Yüce olan bilir ancak.

İslam Tarihinde Mezhep Çatışmaları ve Taklit, Müslüman ve Mezhep, Dinde Aşırılık ve İtidal, Ulemanın Gücü isimli eserleri, bize büyük kaygılar sahibi bir adamın ayak seslerini işittiriyor. Mayınlı tarla mesabesinde göreceğimiz mevzulara özellikle dikkat kesilmiş, her birisi hakkında geniş araştırmalar yaparak meseleleri aydınlığa kavuşturmanın çarelerini aramış. Meselelerin aydınlığa kavuşması demek, “hırpalanmış zihinlerin” de ferahlamasına sebep olmak demektir. Bunu belirgin derecede başaran rahmetli müellifi dualarımızda unutmuyoruz tabi.

Kur’an Tefsirinde Sapma ve Nedenleri, Kur’an Okurken Zihne Takılan Ayetler, Kur’an’ı Nasıl Anlamalı adlı çalışmalarına yöneldiğimiz vakit, vahyin gölgesinde bulunmaya niyetli bir duruşla karşı karşıya geldiğimizi hissediyoruz. Hayata tamamıyla Kur’an gözlüğüyle bakmak, büyük-küçük tüm sorunları Kur’an’la birlikte çözmek, bütün bir ömrü Kur’an’la kuşatmak isteyenlerin tercih edeceği amellerin amilini buluyoruz bu eserlere uğradığımızda. Kur’an’ı anlama noktasında insanlara kılavuzluk etmek azımsanır bir iyilik olmasa gerek. Tâ ilk Kur’an neslinden bu yana, farklı anlamlar verilen ya da farklı anlam verilmeye müsait ve tartışmaya açık olan ayetler üzerinde yoğunlaşmak ve onlara sadra şifa olacak şerhler düşmek, daima hayırla anılmaya güzel bir vesiledir.

Ya Ömür Boyu Davet kitabına ne demeli ey aziz okuyucu? Ebedî âleme intikalinden kısa bir zaman sonra, hakkında bir kardeşinin yazdıklarından öğrendiğimize göre, her gittiği yerde, her şekilde İslam’a davet vazifesini yapmaktan geri durmazmış. Bulunduğu şehrin dışından kendisine konferans için gelen davetlere tereddütsüz icabet eder ve bütün harcamalarını kendi cebinden yaparmış. Bulunduğu şehre çok uzak olmasına rağmen, gittiği mekândaki insanların “Hocam sana zahmet veriyoruz.” demelerine karşılık, o: “Beni, değil buraya, tâ Süphan dağının zirvesine çağırsalar, yine de Rabbimin kelamı için giderim.” cevabını verirmiş. İşte böylesi bir davet ve cihad eri olan bu sevdalı adam, yazmakla kalmayıp bizzat yaşamıştır yazdıklarını. Onun Ömür Boyu Davet’i başkalarına iyiliği emrederken kendisini unutmayan, ne söylediyse, ne yazdıysa fazlasıyla yapan, yerine getiren bir numune-i imtisal şahsiyeti koyuyor önümüze. Bu çalışmasında, o kadar çok davet ve tebliğ konulu eserden yararlanmış ki, ‘ne muazzam bir davet terkibi oluşturmuş’ diyoruz.

İki aylık periyotlarla çıkarak yayın hayatını sürdüren Kur’anî Hayat dergisinde yazdı nefesinin son günlerine kadar Abdülcelil Candan Hoca. Makalelerinde değindiği her bir konu, Müslümanların zihinsel planda dengeli yürüyüşüne bir katkı sağlamıştı. Yaşasaydı, ne yazmaktan, ne konuşmaktan ve ne de eylem adamı olmaktan uzak durmayacaktı Allah bilir ya. Mardin’de (1959) başlayıp Van’da (08.10.2012) tamamladığı elli üç yıllık ömründe, tanıdıklarının şahitliğine göre hep güzel yaşadı, güzel anladı, güzel anlattı, güzel yazdı ve gidişi de güzel oldu bu Müslümanın. “Allah (azze ve celle) sevdiklerini erkenden yanına alırmış” inancıyla baktığımızda, kalp krizi gidişine bahane, Rabbiyle buluşması şahane, demek kalıyor geriye. Rabbimiz, yurdunu cennet, bizi de kendisine komşu eylesin. Âmin.

 

Fatih Pala yazdı

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2013, 13:50
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13