Ömer Lütfi Mete'nin ardından

"Bir alim, bir sanatçı, bir mümin öldüğünde daha bir dokunuyor ölümün çağrısı." Ömer Lütfi Mete'yi, Zeki Bulduk yazdı.

Ömer Lütfi Mete'nin ardından

Toprağa gidiyoruz

Toprak bizi çağırıyor. Yerin üstünde oynanacak ne kadar oyun varsa oynadı ademoğlu… Oyunlar namına yeni olan sadece birkaç ekleme yapılıyor eski Bizans ve hayta oyunlarına o kadar. Çekilecek çok film olduğunu, yazılacak çok kitap olduğunu, söylenecek çok sözümüz olduğunu fısıldıyor kulağımızın dibine sokulanlar. Belki şefaat buluruz diye, belki şöhrete ereriz diye, belki üç-beş kuruş kazanırız diye, belki iki dertdaş kazanırız diye yazıyoruz farklı  sebeplerle; kazıyoruz toprağı aynı şevkle!

Çığlığın ardı çığlık

Ama bir ayartı gibi hayat. Önü  alınamaz bir sel gibi üzerimize akıyor. Ve gönlünden ne kopmuşsa bizi hayata bağlamak namına, salıyor üzerimize. Tabi, insanoğlu meraklıdır; acep neler gelecek yeni günle diye kurcalamaktan geri durmuyoruz bize havale edilen paketleri.

Oysa, toprak inatla bizi çağırıyor. Göçen göçene. Bütün ayartıları bir kenara attığımızda ise sonsuz bir düş gibi, daha Mehdi gelmedi, nereye gidecekmişiz?! diye duruyoruz durduğumuz yerde. Yerin altından gelen sesleri ise Çığlığın Ardı Çığlık diye roman yazan bir yazar vefat ettiğinde hatırlıyoruz. Evet, toprağın bizleri çağırmaktan bıkmadığına şahit oluyoruz her Ömer Lütfi Meteler vefat ettiğinde. Bir alim, bir sanatçı, bir mümin öldüğünde daha bir dokunuyor ölümün  çağrısı. Hani, insanlar mahallelerinde cenaze gördüklerinde ölümün varlığını hatırlarlar ya; hani bir yakınımız öldüğünde anlarız ya aslında ölümün kimseye torpil yapmadığını, hani ölüm bize gelmez dediğimizde tam da komşumuzun evinden ağıtlar yükselir ya…İşte, tam da o ruh haletindeyim. Ömer Lütfi Mete Hakkın rahmetine erdi, toprağın çağrısına uyup irtihal etti ebedi aleme.  Bizler başka isimlerde başka cisimlerde imamlara uyup kılıyoruz namazımızı, hayatı daha bir yaşanır kılmak için uyuyoruz kurulan oyunlara. Öyle ya bir oyun ve oynaştan ibaret değil mi hayat?!

Çığır açmıştı

Yazdıkları, anlattıkları, yol gösterdikleriyle bir başka güzel adamdı Ö.Lütfi Mete. Yenilikler yapıp, çığırlar açtı demek hadime değil. Lakin çizme ile çizmeyi aşmış, Lorena MCCennıt’a vb kimselere Konya’nın yolunu göstermiş, birçok film ekibine “başka sinema dili”nin varlığını öğretmiş, göz önünde bile mahremiyet kalesine sığınmış bir güzel adamdı. Lise yıllarında siyah kapaklı bir kitabı  sadece dostlarımızla paylaşmış, ülkücü olmanın namaz kılmaya mani olmadığını  o kitapta Züleyha’ya uğrayan gençlerde görmüştük. Kuru sloganlarla vatan sevdasına düşmüş insanlardan çok başka bir silüet dolaşıyordu satır aralarında…

Allahsız Müslümanlık

Hele ki yıllar sonra bir ilahiyat profesörü iktidar partisine çamur atayım derken elinden geldiğince dini bütün insanları da karaladığı  kitabı yayınlandığı  sırada Ömer Lütfi Mete’nin kitabı sanki o ilahiyat prof. siyaset adamına cevap niteliğindeydi. Birilerinin Allah’la aldatmak sözlerine verilecek en güzel cevap Allahsız Müslümanlık’tı  kanaatimce. Ve kitap çok önceden yazılmasına rağmen, yeniden gündeme gelmiş ve meydanı boş bulan lafazan alim efendilere de hoş bir cevap olmuştu.

Mekanı cennet olsun

Ö. Lütfi Mete’nin kitapları eminim ki mizanda kayda değer görülecek eserler. Yaptıkları, modern zamanda Müslüman olmanın zorluklarını  net bir biçimde gösteriyordu. Mahallemizden bir ağabeyimiz son kayığa binip gidiyor işte, asıl gidilecek yere. Hazırladığı erzaklar inşallah çıktığı yolda nur olur.

Toprağın sesini ancak kulaklarını  sağır etmeyenler, gözlerini köreltmeyenler, izanını yok etmeyenler duyabiliyor. Topraktan sesler geliyor. Bir Avşar bozlağı gibi. Bir koçyiğit toprağa düşmüş gibi, bir sevdiğimiz daha kervanını  toplamış gibi… Çığlığın Ardı Çığlık, duyuyor musunuz?

Zeki Bulduk yazdı

Yayın Tarihi: 19 Kasım 2022 Cumartesi 13:00 Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2022, 18:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
İBRAHİM ERYİĞİT/ŞAİR
İBRAHİM ERYİĞİT/ŞAİR - 13 yıl Önce

28 Şubatın o karanlık güçlerine karşı sergilediği yiğit duruşu, yüreklerimize sonsuz direnç ve coşku katmıştı ve o yiğit duruş her daim yolumuzu aydınlatıyordu, ta ki düne kadar. Kitaplarını yeni baştan bir kez daha, hatta defalarca okumak gerekiyor söz konusu coşkuyu ve direnci diri tutmak için. Allah'tan rahmet diliyor, mekanını cennet olmasını yürekten arzu ediyorum kendim ve mümin her yürek adına...

alper
alper - 13 yıl Önce

amin amin amin... rahmet olsun...

yavuz altınışık
yavuz altınışık - 13 yıl Önce

allah gani gani rahmet etsin ve rahmetiyle yargılasın. mekanı cennet olur inşallah.

Muhibbi
Muhibbi - 2 hafta Önce

Toprağımızdan bir sesti... Rahmet ola...

banner19

banner36