Ö.Lütfi Mete'yi Kaybettik

Senarist Ömer Lütfi Mete'nin vefatını teessürle öğrenmiş bulunuyoruz.

Ö.Lütfi Mete'yi Kaybettik

Çizme, Gülün Bittiği Yer, The İmam, Kurtlar Vadisi Irak filmlerinin senaristi Ömer Lütfi Mete vefat etti. Bir süre önce kalp krizi geçiren Mete’nin sağlık durumu krizden sonra bozulmuştu ve bir süredir tedavi altındaydı. Allah rahmet eylesin.

 

Ömer Lütfi MeteÖmer Lütfi Mete kimdir?

1950 yılında Rize’de doğan Ömer Lütfi Mete, ilk ve orta öğrenimden sonra bir dönem Kur’an Kursları’nda okudu. Aynı kurumlarda okutucu olarak görev yaparken Rize Lisesi’ni bitirdi ve 1970 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girdi. 1971 yılında önce matbaa çıraklığıyla başlayarak gazeteciliğe geçti. 1972’de İktisat Fakültesi’nden ayrılıp Atatürk Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi. Kısa bir süre mezun olduğu lisede ve Rize Meslek Yüksek Okulu’nda Edebiyat öğretmenliği dışında gazeteci ve senaryo yazarı olarak çalıştı.

Babıali’de Sabah, Bizim Anadolu, Tercüman, Türkiye, Yeni Haber, Orta Doğu, Yeni Şafak,  Ayyıldız, Yeni Binyıl, Sabah gazetelerinde editör, yönetici ve yazar olarak çalıştı. Türk Edebiyatı, Boğaziçi ve Çağrışım dergilerinde makale, mizahi öykü ve şiirleri yayınlandı.

 

Eserleri

Gülce (şiir), Çığlığın Ardı Çığlık, Yerden Göğe Kadar, Asker ile Cemre, Çizme (roman), Derin Millet Manifestosu (Köşe Yazılarından Seçmeler), Hacıyağı ile Parfüm Arasında (Deneme), Balonya Tüneli, İtfaiye Yanıyor (Kara Mizah)

 

Ömer Lütfi MeteSinema filmi senaryoları:

Çizme, Gülün Bittiği Yer, Bizim Yunus, T.H.E İMAM…

 

Tv Filmi senaryoları:

Köstekli Saat, Ayrı Dünyalar, Veysel Karani, Ahmet Bedevi

 

TV Dizi senaryoları:

Bizimev, Evlere Şenlik, Ortaklar, Deliyürek, Avcı, Hayat Bağları, AGA, Çanakkale Destanı (Belgesel Drama)

 

Çizme filmini izlemek için: //www.dunyabizim.com/video.php?id=60

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer Bekdemir
Ömer Bekdemir - 13 yıl Önce

Allah Rahmet Eylesin

sarraf
sarraf - 13 yıl Önce

Allahım Rahmet eylesin..Sanat dünyası güçlü bir emektarını daha hayat denen yolculukda ebedi hayata uğurlamıştır..

banner36