Okuma sevgisi % 1 nasıl arttı?

Düşün Taşın Derneği Yönetim Kurulu başkanı Selim Çavuş: 'Düşünüyoruz ama çabuk vazgeçiyoruz.'

Okuma sevgisi % 1 nasıl arttı?

Bir grup genç, baktılar olmuyor, düşünmüş taşınmışlar ve bir dernek kurmaya karar vermişler. Tüm hayallerini, ülkeye dair gördükleri rüyaları, kitap ve okuma aşklarını bu dernek vasıtasıyla gerçekleştirmek istemişler. Düşün Taşın Derneği böyle doğmuş. Biz de derneğin yönetim kurulu başkanı Selim Çavuş ile dernek olarak yaptıklarını konuştuk.

Selim Çavuş
(+)

Neden “düşün taşın”, kısaca bahsedebilir misiniz?

Düşün Taşın, dünyadaki “Think Tank” kuruluşlarının yapmış oldukları çalışmalara benzer çalışmalar yapmak niyetiyle kurulmuştur. Bugüne kadar toplamda 90 farklı etkinlik (Kitap Okuma Günleri, DüşünME TaşınMA toplantıları, Kariyer Atölyesi vb.) yaptı. Derneğimiz öncelikle kendi üyelerine fayda sağlamak ve sonrasında da etkinliklerine katılanların hayatlarına bir artı değer katmak amacında olan bir sivil toplum kuruluşudur.

Halkımız bu tür etkinliklere biraz kenardan bakar ama, sizin etkinliklere katılım nasıl oldu?

Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimize 16.500 kişi katıldı ve internet, TV ve basılı medyada çıkan haberler sayesinde 20 milyon insanın gündemine ana amacımız olan “Türkiye’deki kitap okuma sevgisini %1 oranında arttırmak” mesajını iletmiş olduk. “Okumayan Kalmasın” ismini verdiğimiz ve T.C. Cumhurbaşkanlığı’nın himayelerinde gerçekleştirmekte olduğumuz projeyi 2014 yılına kadar devam ettirmeyi planlamaktayız.

Düşün Taşın Derneği 12. Kitap Okuma Günleri

2010 yılı çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

19 Eylül 2010 Pazar günü 40. Kitap Okuma Günleri ile projelerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bu yıl yapacağımız bütün projelerin takvim çalışmalarını ve detaylarını tamamlamak adına şu an nadasa çekilmiş durumdayız. Önümüzdeki süreçte toplamda 55 farklı etkinlik gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bizim etkinliklerimizin herhangi birine dâhil olmuş olanlar hayatlarında mutlaka bir şeylerin değiştiğini ifade ediyorlar. Konuşulan konu; ya kitaplar hakkında ya da aktif katılımın sağlanacağı güncel bir mevzu ile ilgili oluyor.

Bu sene yapacağımız çalışmalar ile insanların gündemlerine kitabı nasıl daha fazla taşıyabileceğimizin planlarını yapıyoruz.

Zamanın akıp gittiğinin farkında olsunlar yeter

Düşün Taşın Derneği 39. Kitap Okuma Günleri
(+)

Beklentileriniz nelerdir?

Zaman öylesine hızla akan bir şey ki gittikten sonra geri döndürmemiz mümkün olmuyor. Gençlerden sadece bunun farkında olmalarını bekliyoruz. Bunun bilincinde olan birisi zaten yapması gereken çok fazla şey olduğunun farkına varacak ve elindeki en büyük sermayesi olan “zamanını” çok verimli şekilde çeşitli kurslar, kendine yatırım yapabileceği platformlar ve katılacağı etkinliklerle değerlendirmeye çalışacaktır. O yüzden gençlere tavsiyem geçip giden zamanlarını en verimli şekilde değerlendirmeleri ve hayatlarında bizlerin de yapmaya çalıştığı gibi her hafta bir kitap okuyup bunları sanal ortamlarda arkadaşları ile paylaşmaları olacaktır.

İkinci tavsiyem de; teknolojinin bize sunmuş olduğu imkânları zaman harcayarak değil, bireysel gelişimlerimize katkı sağlayacak şekilde kullanmaları olacaktır.

Dernek olarak en büyük desteği kimlerden alıyorsunuz veya kimlerden destek istiyorsunuz? ‘Gölge etmesinler yeter’ dediğiniz de oluyor mu bu arada?

En büyük desteği, heyecanları ile bizim etkinliklerimize katılan ve bu çalışmalarımız sayesinde hayatlarındaki değişiklikleri bizimle paylaşan genç arkadaşlarımızdan alıyoruz. Destek istediğimiz kişiler de; hayattan, kendilerinden, ülkelerinden bazı beklentileri olan ve bir şeyleri değiştirmek isteyen güzel insanlar.

13 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 39. Kitap Okuma Günleri bunun en güzel örneklerinden birisi oldu bizim adımıza. Ali Sami Yen stadında gerçekleştirdiğimiz “Dünyanın En Yüksek Katılımlı Kitap Okuma Etkinliği” projesinde toplamda 250 üniversiteli ve liseli genç bizlerle gönüllü bir şekilde ter döktüler, ekibimize yardımcı oldular. Yeri geldi koli taşıdılar, yeri geldi kapılarda bilet kestiler. Bu organizasyonun yapılmasında bize destek veren kurum ve kuruluşlar da; bu desteklerini, ülkemizdeki kitap okuma oranını arttırmaya azimli, 13 genç tarafından kurulmuş olan bir derneğin gayretlerinden dolayı bizlerden esirgemediler.

Düşün Taşın Ekibi
(+)

Türkiye’de “icat çıkarmayın, eski köye yeni adet getirmeyen”ciler var. Siz bu kesime karşı nasıl mücadele etmeyi planlıyorsunuz?

Hangi işi yaparsanız yapın, bu, ülkemizde karşılaştığımız bir söylem. Biz bu sözleri söyleyenleri de dinliyor, onların uyarılarını dikkate alıyor ama sonrasında kendi aramızda vermiş olduğumuz karara uygun hareket ediyoruz. “Pazar günleri insanları bir araya toplayıp kitap mı okutulur” diyenlerden tutun da “bu ismi (Düşün Taşın) çok mu aradınız”  diyen onlarca insan ile karşılaşıyoruz. Ama şu an binlerce insanın gündemine projelerimizi taşıyabildiysek bu bizim biraz dik kafalı olmamız ve istikrarlı bir şekilde bu işlerde çalışmamızdan kaynaklandı.

Türkiye'nin sizce en avantajlı olduğu alan düşünebilmesi mi? Yani dünya düşünmüyor ama Türkiye düşünüyor diyebilir miyiz ya da Türkiye'de düşünecek insan çok ama düşündürtmüyorlar diyebilir miyiz?

Düşünüyoruz, bazı şeyleri hayata da geçiriyoruz ama maalesef çabuk vazgeçiyoruz, sonucunu hemen görmek istiyoruz. Çok meşhur bir söz vardır; “Türk gibi başla ama İngiliz gibi bitir” diye. Etkinliklerimizden birinde (DüşünME TaşınMA) bir araya gelip konuştuğumuz gençler, “bu ülkede, bu konuları düşünen ve bir şeyler yapan gençler de varmış” diyorlar.

Peki, düşündürtmüyorlar mı?

Kastetmiş olduğunuz düşündürtmüyorlar mevzusunu şu şekilde yorumlamak gerek bence: Gençleri farklı şeyler ile meşgul edecek yapılar kuruluyor. Ve bu yapılar öylesine meşgul ediyor ki bizleri bazı şeylerin farkına bile varamıyoruz. Dünyanın dört bir yanında düşünen ve bir şeylerin derdinde olan birçok insan var, onlar ne yapıyorlarsa yapsınlar bizim herkesten daha fazla düşünmeye, bunları hayata geçirmeye ve sonuç almaya ihtiyacımız olduğunu kanaatindeyim.

Ve şimdilik son söz, neler söyleyeceksiniz?

Bizler Düşün Taşın Derneği olarak ülkemizde düşünen ve bu düşündükleri sadece zihinlerinde kalmayıp bunları başkaları ile paylaşan, sanal platformlarda da çok aktif bir gençliğin hayali için çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Bunun için her hafta bir kitap bitirmeye, bunları arkadaşlarımızla paylaşmaya ve üretkenliğimizi arttırarak yapmış olduğumuz işlerin hepsinde en iyi olmaya gayret göstermeye devam edeceğiz.

Bu röportaj vesilesi ile kendimizi ifade etme adına verilmiş olan bu imkândan dolayı da sizlere teşekkür ederiz.

 

Fahri Sarrafoğlu konuştu

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2010, 00:32
YORUM EKLE

banner19