O sesi seviyoruz biz!

Belki ismini bilmiyorsunuz onun ama sesini mutlaka duymuş olmalısınız: Hayri Küçükdeniz'in sesi o ses! Hayırlı, güzel işlere sesini veren kaç kişi var?!

O sesi seviyoruz biz!

90'lı yıllarda Buram Buram Anadolu belgeselini izleyenlerin unutamadığı sestir Hayri Küçükdeniz. Yumuşak ve insana huzur veren bir tını vardır sesinde. Şairane bir şekilde metinleri yorumlaması insanı pür dikkat bağlar anlattıklarına...

Hayri KüçükdenizBu sesi mutlaka duydunuz

Allah yarattığı her canlıya sadece ona has olan sesler vermiştir. Fakat insanlara verilen ses diğer canlılara verilen seslerden çok daha ayırt edici özelliklere sahiptir. Bir bülbüle verilen ses bütün bülbüllerde aynıdır fakat her insanda aynı ses yoktur. Birbirine benzer tınıları olan insan sesleri doğal insan sesi olarak tanımlanırlar. Bir de eşi benzeri olmayan sese sahip olanlar vardır. İşte bu eşsiz seslerden birine sahip olan Hayri Küçükdeniz'in sesine hepimiz aşinayızdır. Çünkü uzun yıllardır seslendirme yapan Hayri Bey, görüntüsünü hiç bilmediğimiz fakat sesini duyunca hemen tanıdığımız insanlardan biridir. Reklam seslendirmesi, film dublajları, belgesel seslendirmeleri, çizgi film seslendirmeleri ve özellikle Kur'an'nı Kerim Hatim setlerinde Türkçe mealleri seslendirirken mutlaka duymuşuzdur.

Her yerde aranan ses

Zaman yayıncılığın bant tiyatrolarında, İslam Coğrafyası isimli Teklif Yayıncılığın şiir kasetinde, Mehmed Akif şiirlerinde, TGRT televizyonunun yapımı olan bant tiyatrolarında mutlaka bir başrol konuşmuştur Hayri Bey. İlerlemiş yaşına rağmen hala sesini muhafaza edebilmiş ender sanatçılardandır. Hala dizilerde bilge ve alim rollerinde oynayan oyuncuların sesidir.

Delalin NurStv'de yayınlanan Büyük Buluşmada Amil karakterine, yine aynı kanalda yayınlanan Kendi Okulumuza Doğru'da Yusuf Sezgin'e, Beşinci Boyun dizisinde Kapıcı Musa rolündeki Muzzaffer Çetinyılmaz'a ses vermiştir.

Taç Yapımdan çıkan çizgi animasyon film olan Fatih Sultan Mehmet ve İki Papaz'da Kadı'yı seslendiren sanatçı hemen hemen hepsi kültürümüze hizmet eden bir çok çizgi filmde dublaj yapmıştır.

Yabancı filmleri unutmayalım

Yabancı filmlerde de oldukça başarılı işler yapmıştır.
1984 yapımı Kırmızılı Kadın filminde Charles Grodin'i, Tango ve Cash filminde Sylvester Stallone'yi, Karate filmlerinden tanıdığımız Jean-Claude Van Damme ve Arnold Schwarzenegger'i seslendirmiştir.

Seslendirdiği bazı sanatçılar:

Garip Bir Koleksiyoncu: Orçun Sonat
Sürgün: Bulut Aras
Fırtınalar: Murat İlker
Gölge Çiçeği: Faruk Peker
Reis Bey: Ümit Acar
Mirasyediler: Göksel Arsoy
Bizim Ev: Salih Kırmızı
Mehmet Emin Tokadi Hz.: İsmet Üstekin
Tamer Yiğit, Ediz Hun seslendirdiği diğer sanatçılardır.

Yunus Emreİlk ve son kez

Hayri Küçükdeniz sesinin haricinde görünmeyi pek sevmiyor. İlk ve son kez sanırız Türkçe Olimpiyatlarında göründü. 

Eşsiz bir sese sahip olmasına rağmen oldukça mütevazı ve alçakgönüllü, yüzü de sesi gibi sevecen ve güler yüzlü olan Hayri Küçükdeniz'in sesini daha fazla duymak istiyoruz. Allah sesine zeval vermesin İnşallah.

Mehmet Akif'in Necid Çöllerinde şiirini Hayri Küçükdeniz'in sesinden dinleyebilirsiniz:

http://www.dunyabizim.com/video.php?id=47


Serhat Gülseçen o sesi hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2009, 19:32
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
İki Gözüm
İki Gözüm - 10 yıl Önce

Hayri Küçükdeniz'in sesini duyar duymaz insanın içindeki huzur gözenekleri açılıyor sanki, ramazan akşamlarının, masal dinlediğimiz kucakların sıcaklığına taşıyor bu ses bizi hemen...yıllar yıllar öncesinden adını da biliriz, sağolsun varolsun kendisi.

banner19

banner13