O ne 'Legacy' mi yoksa?

Amerika'da müslümanlar için müslamlar tarafından tamamen özgür iradeli bir radyo kuruldu..

O ne 'Legacy' mi yoksa?

Kalifornia güneşi bir başka doğuyor

Son birkaç aydır artan olaylar, ortaya çıkan saldırı planları sebebiyle ABD’li Müslümanlar yine mercek altında. ABD’de toplumun ayrımcılık oklarının giderek daha fazla hedefi hâline gelen Müslümanlar ise, kendilerini doğru bir şekilde tanıtma yolunda çabalarını arttırmaya çalışıyorlar. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, tahminen 150 bin ile 200 bin arasında Müslümanın yaşadığı Orange County’de ikâmet eden bir işadamı olan Nour Matar, Batının muhtemelen ilk, 24 saat İngilizce yayın yapan çevrim içi radyo istasyonunu kurarak bu çabalara bir yenisini daha ekledi.11175

Ürdün kökenli bir göçmen olan 32 yaşındaki genç iş adamı, radyoyu erkek kardeşi Sami Matar ile birlikte, yaşadıkları Irvine kentinde kurmuş. One Legacy adlı radyo gayri-Müslimler ile Müslümanlar arasındaki ilişki ve anlayışı arttırmayı amaçladığı gibi, Matar radyosunun Müslüman topluluğa fayda sağlamasını da umut ediyor. Nitekim radyoyu kurmasının altında yatan sebep ve ihtiyaçları şöyle özetliyor:

“Bir topluluk olarak medyadaki yanlış bilgiler ve kanılar bizi hayal kırıklığına uğratıyor, İslam adı altında kötü işler yapanların da var olduğunun farkındayız. İşte tüm bunlara karşı koymak için ABD’de yaşayan Müslüman Amerikalılar olarak sesimizi duyurmak zorundayız.”

İçeriğin bir çizgizi ve arka planı var

Radyonun yayınlarının içeriği çok çeşitli: günlük sorunlara İslamî bakış açıları ve tavsiyelerin yanı sıra özellikle şu anda Batı’da tartışma yaratan çeşitli konulara da değiniliyor. Matar, radyodaki yayınların amacı ve içeriğini, “Sosyal meseleler hakkında konuşuyoruz, fakat İslamî bir bakış açısıyla veya İslamî bir arkaplanla.

11177İnsanların gelip İslam hakkında bir şeyler öğrenebileceği, Müslüman toplulukla doğrudan iletişime geçebileceğiz bir ortama sahibiz.” Farklı kültürlerden gelenlerin, Arap olmayan veya İslamî kültüre aşina olmayanların da kendilerini yabancı hissetmemeleri için Matar, radyodaki programcılardan özellikle de açılış segmentlerinde çok fazla Arapça sözcük kullanmamalarını rica etmiş. Her ne kadar radyo şu anda Müslüman topluluktaki genç profesyönellerden oluşan bir dinleyici grubuna sahip olsa da Matar dinleyici kitlesinin çeşitliliğinin genişlemesini, radyonun nesiller arası farkların da olumsuz etkileriyle boğuşan toplulukta yapıcı bir rol oynamasını umut ediyor.

11176

Cemiyet hayatıyla ilgiliyiz

Bu sebeplerle, İslamî anlayışta babaların çocuklarıyla ilişkileri gibi ailevî konuların yanı sıra bugünkü toplumların vebası sayılabilecek pornografi, uyuşturucu gibi konuların da üzerine gidiyor, İslamî bir bakış açısıyla bu sorunlara da eğiliyor. Her ne kadar bu tip konular ABD’deki Müslüman topluluklarda da bazen tabu olarak nitelense de Matar, ne yazık ki Müslüman toplulukta, özellikle de gençler arasında da görülen bu sorunların, üzerinin örtülmesiyle çözülemeyeceğini belirtiyor.

Şu ana kadar ABD’deki tanınmış Müslüman cemaat liderleri ve kanaat önderlerinin radyoya tepkileri oldukça olumlu; radyonun ABD toplumunda özellikle Müslümanlara karşı olan önyargıların aşılmasında etkili olacağını düşünüyorlar. Radyo resmî web sitesi www.onelegacyradio.com aracılığıyla dinlenebileceği gibi, iPhone ve iPod üzerinden de dinlenebiliyor. Yapımcılar radyonun Android ve Blackberry üzerinden dinlenebilmesini sağlamak için alt yapı üzerinde hâlâ çalışıyorlar; tahminlere gore radyo 2010 Ocak ayı sonuna doğru Android, Şubat ayında ise Blackberry üzerinden dinlenebilecek.

 

Kübra Özgüven, radyo dalgasına kapıldı

Yayın Tarihi: 29 Ocak 2010 Cuma 20:56 Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2010, 01:46
banner25
YORUM EKLE

banner26