O etnikle değil etikle ilgili!

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kültür-sanat etkinlikleri, ünlü edebiyatçı Rasim Özdenören'e düzenlenen Saygı Gecesi ile devam etti..

O etnikle değil etikle ilgili!

AKM’de gerçekleştirilen saygı gecesinde; Asım Gültekin, Arif Ay, Bünyamin Şen, Necati Mert ve Hüseyin Yorulmaz ünlü edebiyatçıyı bütün yönleriyle anlattı. Programa eşi ile birlikte katılan Rasim Özdenören kendisine gösterilen ilgiden dolayı duygusal anlar yaşadı.  

14191

Bütün dünya okuyabilmeli!

Sakarya AKM Rasim Özdenören Saygı Gecesi
(+)

Programda ilk konuşmayı  Asım Gültekin yaptı. ‘Biz Rasim Özdenören’den çok şey öğrendik’ diyen Asım Gültekin, “Ben Rasim beyin yazılarıyla ilk Lise 1’de tanıştım. Yazılarına hayran kaldım. Kendisini fark edebilmek için nitelikli bir okuyucu olmak lazım. Onu nasibi olan bugüne kadar tanımıştır, fakat benim bir hüznüm var. O da Rasim Özdenören’i dünyaya yeterince taşıyamamamız. Başka coğrafyalarda yaşayan, başka dillerle yaşayan insanların da Rasim Özdenören'i okumasını çok isterdim” dedi.  

Sakarya AKM Rasim Özdenören Saygı Gecesi
(+)

Rasim Özdenören için düzenlenen panelin oturum başkanlığını yapan Sakarya İl Kültür Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Rasim Özdenören’in Büyük Doğu, Diriliş, Edebiyat ve Mavera dergilerinde yazdığı yazılarla gönüllerde sarsılmaz bir yer edindiğini söyleyip Arif Ay'a sözü bıraktı.

Adam yetiştiren adam

Rasim Özdenören için yazdığı güzel bir portre yazısı okuyan Arif Ay ise, “Rasim Özdenören gerçekten bambaşka bir şahsiyet. Kendisi hiçbir zaman etnikle ilgilenmedi her zaman etikle ilgilendi. Kendisi hiç tabiata çıkmadı çünkü kendisi tabiattı. Rasim Özdenören hem öyküde hem de düşüncede sahih birisi olmuştur. Hiçbir zaman yapmacıklığa kaçmamıştır. Bana sorarsanız kendisinin kitapları okullarda zorunlu ders olarak okutulmalıdır. Rasim ağabey Gül Yetiştiren Adam’ı yazdı. Ben de ona şöyle diyorum: “Adam yetiştiren adam” diye konuştu. 

Sakarya AKM Rasim Özdenören Saygı Gecesi

Ezber bozar, ufuk açar

Arif Ay’dan sonra konuşan Bünyamin Şen, Rasim Özdenören’in düşünce hayatımıza kattıklarından bahsetti. Bünyamin Şen, “Rasim Özdenören bir meseleyi bütün yönleriyle ele alıp öyle anlatır. Bilgi dağarcığı  çok geniştir. Ezber bozan, ufuk açıcı bir yanı vardır. Bana Rasim Özdenören kimdir diye sorsanız, mümin bir insan olarak tanımlarım” diye konuştu. Sakaryalı yazar Necati Mert’te, Rasim Özdenören’in hikayeci yönünü anlattı. Necati Mert, “Rasim Özdenören’in eserlerinde her cümle bir şeyin işaretidir” dedi. 

Sakarya AKM Rasim Özdenören Saygı Gecesi
(+)

Duygusal anlar yaşadı

Konuşmacıları ilgiyle dinleyen Rasim Özdenören, kendisine gösterilen ilgiden dolayı  duygulandı. Daha sonra hazırladığı konuşmasını okudu. 

Konuşmacılara ve Rasim Özdenören’e plaket ve çiçek takdim eden Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı  Zeki Toçoğlu da, Rasim Özdenören’i Sakarya’da görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Rasim Özdenören program sonrasında sevenlerinin kitaplarını imzaladı, geç vakte kadar sohbet edildi.

Sakarya AKM Rasim Özdenören Saygı Gecesi

 

 

İbrahim Özkahya Sakarya'dan bildirdi 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 21:26
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
cahit toprak
cahit toprak - 9 yıl Önce

Biz de lise yıllarında keşfe çıktık, Rasim Ağabeyi. Ama o üzerinde tekrar tekrar okunması ve düşünülmesi gereken özel bir isim. Özellikle Türk solunun bir an önce keşfetmesi lazım Özdenören'i.

kübra kara
kübra kara - 9 yıl Önce

ordaydım...
cok güzel bi geceydi..
Arif Ay şöyle dedi:onun yazılarına pusula koysanız hep kıbleyi gösterir...

mustafa zeki toprak
mustafa zeki toprak - 9 yıl Önce

Rasim Ozdenoren in ozellikle Gul yetistiren adam kitabi butun liseli gencler tarafindan okunmali ,gencleri etkileme onlari yonlendirme durumunda olan kisilerce tavsiye edilmeli .
Kendisiyle yillar once Samsun da bir kafede oturup bir cay icebilme serefine erisebildigim icin kendimi sansli sayarim . O gun beni en cok dinginligi ,sadeligi ve yuzune yansiyan ic huzuru etkilemisti ..

banner19

banner13