O dönem kimler vardı?

80 öncesinde 40 bin satan bu dergilerde kimler vardı, bir hatırlayalım.

O dönem kimler vardı?

 
 

Hüsnü AktaşHüsnü  Aktaş 

1950, Askeriye köyü / Burdur doğumlu. Ankara Üniversitesi DTCF Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde bir süre okudu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu (1973). Ankara akıllar Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, Adapazarı Akademisinde Kütüphane Müdürlüğü yaptı. Resmî eğitim okulları yanı sıra özel eğitim gördü (1969-73).

Yeni Ölçü dergisinin genel yayın müdürlüğünü  yaptı (1974-1979). 1979 'dan itibaren har.. Şûra, Hicret, Tevhid gazetelerinde, Milli Gazete'de müstear isimlerle, yazarlığı ve Fıkıh Köşesi'nde Fıkıh uzmanı  olarak hizmet verdi. Vahdet gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Kelimeler ve Kavramlar kitabıyla TYB 1983 fikir ödülüne layık görüldü. Halen Misak dergisini çıkarmaktadır.

ESERLERİ: Medenî Vahşet, Fıkhi Meseleler, Emanet ve Ehliyet 

Selahaddin Eş Çakırgil  

1948 Muradbeyli köyü / Kavak / Samsun doğumlu. Hukukî sıkıntılar sebebiyle, yazılarında gerçek adı dışında S. Muradbeyli, Selahaddin E. Çakırgil, E. Selahaddin gibi değişik imzalar kullandı. Ankara Sağlık Meslek Okulu'nu bitirdikten sonra, çeşitli hastanelerde laboratuarlarında çalıştı. 1967'de fark derslerini dışardan vererek liseyi, 1973 yılında İ.Ü. Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1965'lerden itibaren, Yeni İstanbul. Sabah ve Bugün gazetelerinde yazmaya başladı. 12 Mart darbesi sonrası Bâb-ı Âli'de Sabah gazetesinde, haftalık Ufuk ve Sebil gazetelerinde de yazdı. 1974 sonunda geçtiği Millî Gazete'deki yazılarında 163.maddeden 14 ay hapis cezası aldı, bu cezasını 1977-78'de, Paşakapısı, Şile ve Gebze cezaevlerinde çekti. 1978-80 arası haftalık Tevhîd ve Hicret dergilerinin sorumluluğunu fiilen üstlendi. Bu dönemde pek çok yazısından dolayı, yine 163. maddeye muhalefetten, 15 yıl hapse mahkûm edildi. İran'da, İslam Cumhuriyeti'nin Sesi radyosunda Türkçe programlar hazırladı; Kudüs Yolu, İslam Çağrısı ve Kayhan gibi Türkçe gazete ve dergilerin yayımını üstlendi.

ESERLERİ:

Kavşak Noktasında Türkiye'nin Siyasî  Görünüşü (2cilt), Müslüman Türkiye Mücadelemiz. 

Yılmaz YalçınerYılmaz Yalçıner 

1946, Hacettepe /Ankara doğumlu. Ankara Erkek Lisesi'ni bitirdikten sonra bir süre Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okudu (1967), İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Yüksek Okulu'ndan mezun oldu (1972). Bugün. Bizim Anadolu ve Son Havadis, Sebil (haftalık) gazetelerinde ressam, sayfa sekreteri, köşe yazarı ve yazı işleri müdürlüğü gibi çeşitli görevler üstlendi. Milli Gazete ve Yeni Devir'de misafir gazeteci olarak çalıştı. Ankara'da Kııva-yı Milliye (1965). Milli Adım (1966) ve Vesika (1975) adlı ay lık dergileri çıkardı. 1978 yılında haftalık Şûra, arkasından 1979 yılında Tevhid adlı gazeteleri çıkardı. Bu gazeteleri hemen her sayısının o tarihlerdeki ünlü 163. madde dolayısıyla toplatılması Yalçıner'in bu maddeden toplam 10 yıl 7 ay ceza almasıyla sonuçlandı. 1980 darbesinden sonra uçak kaçırmaktan 36 yıla mahkûm oldu. 11 yıl cezaevinde kaldı. 1991 yılında şartlı tahliye ile serbest bırakıldı. Haftalık Cuma dergisi ile Akit gazetesinde yazıyor. Yokuşlarda Susamak (1975) adlı romanı yayımlanmış ilk eseridir.
 

Sedat YenigünSedat Yenigün 

1950’de Erzincan’da doğdu. Ailesiyle birlikte İstanbul’a göç eden Yenigün, liseyi Vefa Lisesi’nde okudu. Milli Türk Talebe Birliği ile temasa geçerek MTTB’nin faaliyetleri içerisinde aktif görevler aldı. MTTB içerisinde okuma grupları ve kitap kulübü kurup, İslam dünyasının yakından tanıdığı Seyyid Kutup, Mevdudi, Abdülkadir Udeh, Ali Şeraiti, Muhammed Hamidullah, Malik bin Nebi gibi düşünürlerin kitaplarını gençlerle buluşturdu. 1977’de yayın hayatına başlayan aylık İslami Hareket dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Üç yıl yayın hayatını sürdüren dergide yazılar yazan Sedat Yenigün, Düşünce, Tevhid dergileri ve Milli Gazete’de de köşe yazıları yazdı. Sedat Yenigün, devlet okulunda öğretmen olması nedeniyle, Mengüç Yenigün müstearıyla yazılar yazdı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakülte’sini bitirdikten sonra Darüşşafaka Lisesi’nde hitabet hocalığı, Zeytinburnu İhsan Mermerci Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği ve idarecilik yaptı.  5 Temmuz 1980’de kimliği belirsiz kimseler tarafından şehid edildi. 
 

Kamil Yeşil hatırlattı

Yayın Tarihi: 22 Eylül 2011 Perşembe 02:45 Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2018, 13:02
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
AKT
AKT - 11 yıl Önce

Şimdilerde bir kısırlık yaşanan dergi dünyamızda bir zamanlar kimler vrmış, ne yapmış gördük. Hepsini okurken Milli Gazete ortak kesişim alanı bunuda gördük. Halihazırda takipte ettiğim kadarı ile M.Gazete önümüzdeki dönemlerede taze isimler sunuyor. M.Gazete geçmişin, şimdinin bu birikimleri ile esaslı projeler ortaya koymalı. Marka değerini artırmalı. Bu isimler bunun için yapılacak bir çok işe vefa göstereceklerdir.

Asım Zülfikar
Asım Zülfikar - 11 yıl Önce

Bu yazarların hepsinin ortak özelliğinin Milli Gazete'de yazmış olduklarını gördüm. Demekki Milli Gazete Türkiye matbuatında çok önemlki bir misyonu üstlenmiş...

akın mersin
akın mersin - 11 yıl Önce

gerçekten 40 bin tane insan tıpış tıpış bayilere giderek dergi mi almışlar. yoksa şimdiki gibi cemaat/parti hatırına abone mi olmuşlar.

.
. - 11 yıl Önce

parti/cemaat aboneliği olduğunu düşünmüyorum alımları. en azından benim babam zorlama ile almamıştır çünkü hala bizim evin kütüphanesinde bu dergilerin bir çoğunun sayıları hala durmaktadır. ve biz hala ara ara o dergilere bakıp faydalanıyoruz.

abbas yolcu
abbas yolcu - 11 yıl Önce

selam tabi olanayılmaz yalcıner iyi bir gazeteci idi.kitaplığımda yılmaz agabeyin iki kitabı var.biri "yokuşlarda susamak "digeri ise(dagarcık yayınlarından 1975 baskısı) " girdisiyleçıktığısıyla buhran".kayıtlara gecsin istedim.iyi gazeteciler unutulup gidiyor yalcıner gibi mehmet durlu gibi.

Dünya Bizim
Dünya Bizim - 11 yıl Önce

merhaba Hüsnü Hoca hakkkında birkaç kelam etmek istedim o zamandan bu güne vakıf ve dergi çalışmalarını hiç ara vermeden sürdürmektedir çizgi olarak da o günüyle bu günü arasında fark yoktur. o gün ifrata kaçanlara da tefrite düşenlere de uymayıp itidal üzere cizgisini korumuştur. Allah uzun ömür versin

İrfan Karakuş
İrfan Karakuş - 11 yıl Önce

Tüm yazarların bir şekilde Milli Gazetede yazmış olmaları bir tesadüf mü acaba?

banner19

banner26