O bu dünyaya ait değildi!

Betül benim dostumdu.. dostum.. Annesi Selma Hanım, yanaklarını avuçluyor, öyle bir öpüyor, kokluyor ki yavrusunu..

O bu dünyaya ait değildi!

Fatma Betül Aysan DemirSarı postit kâğıdına karman çorman bir yazıyla Fatma Betül Bedir yazıyor. Bir de 17 numara… Selma Teyze tabutu göstererek ‘Bak Sümeyye burada benim kızım yatıyor’ diyor. Rabbim bizatihi övgüye layık olan Sen’sin; yalnız Sen’den yardım dileriz.

Sessizce ağlarken Lebbeyk diyor Selma Teyzem. Sabah demiş ki Betül, anne tekrar umreye gitsek. Selma teyze sessizce ağlıyor:

Lebbeyk Allahümme Lebbeyk!

Gittin mi annem, umreye şimdi?

Fatma Betül Aysan Demir
(+)

Tavaf ediyor musun?

Lebbeyk Allahümme Lebbeyk diyor musun? 

İsmail’in makamını isterim benim bebeğime.

Sen beni bir kere bile üzmedin,

Hep bana değer kattın,

Hep beni yücelttin,

Seninle hep gurur duydum bir tanem,

Yine beni düşündün annem, beni şehit annesi yapmak için mi gittin?

Bana yer ayırmak için mi benim önüme geçtin bu kadar erken, bebeğim.

Sen zaten hep başkalarını düşünürdün.

Benim merhametli yavrum.

Tabutun başına yerleştirdiği sandalyeden 1 saniye ayrılmıyor Selma Teyzem. Öğle namazı için giderken de Sümeyye! Betülümü sana emanet ediyorum, onu yalnız bırakma diyerek, beni oturtuyor sandalyeye. Betul üm canım dostum  17 numaralı tabut,  Fatma Betul Bedir yazan o sarı postit kâğıdı seninle mi alakalı. Yalnız Rabbimiz’den  yardım dileriz. O’ndan geldik O’na döneceğiz. Bizi doğru yola ilet sapmışların yoluna iletme, Fatiha suresini okuyorum tabutun başında başka hiçbir şeye konsantre olmadan sadece Fatiha suresini düşünmeye çalışıyorum. Ağlamaktan başka yapacak bir şeyimin olmadığı acziyetiyle Bilalin sorduğu soruyu soruyorum ‘ Bu tabutta yatan Betül mü?’

Merhumların yıkanma vaktini bildiren görevli Fatma Betül Bedir diye sesleniyor, o andan itibaren Selma Teyze ağlamıyor artık, öylesine ciddi bir eda var ki üstünde mavi önlüğü giyiniyor- Mavi polardan bir çarşafa sarmışlar benim biricik dostumu- Betülümün yüzünü açıyor. O yüzleşme nasıl anlatılır ki? Ancak o zaman idrak ediyorum sarı postit kağıdında yazan, benim Betülüm’le alakalı.

Fatma Betül Aysan Demir

Ben Selma hanımın kızıyım derdi büyük bir gururla, işte o Selma Hanım, yanaklarını avuçluyor, öyle bir öpüyor,  kokluyor ki yavrusunu, şu dünyada katı yürekliliği en çok hak eden bile dayanamaz; ben de daha fazla dayanamıyorum aralanan kapıdan kendimi dışarı atıyorum.  Gücümü toparlayıp geri döndüğümde Betülümün Yengesi izin vermiyor içeri girmeme. Daha çok gençsin yavrucuğum yaşın ilerlediğinde görürsen unutmak için daha zamanın kalmış olur, diyerek beni ikna etmeye çalışıyor. Bilemeyiz ki ölüm kime daha yakın. Betülüme yakın mıydı ölüm? Betülüm ben seni unutamam. Nasıl aşarım bu sızıyı? Sartre Yokluk hissi derken bu yaşadıklarımdan mı bahsediyordu? Yardım diliyorum Rabbimden.

Ben bu hale gelmişken, nasıl kavrayayım Selma Teyzeme emanet edilen acıyı?

Fatma Betül Aysan Demir

Bayramdan önce Bilal’le bizdeydiler, evlenmeden önce hayalimizdi. Eşlerimizi birbirleriyle tanıştıracak, birbirlerini çok sevmelerini sağlayacaktık.  Bilal’in eşimin en yakın arkadaşı olması mucizeden başka bir şey değildi. Bu mucizevi durumu bizim düğün arabamızı Bilal’in; Betüllerin düğün arabasını da eşimin kullanmasıyla değerlendirmiştik. Havalarda uçuyorduk ikimiz de. Hiç doyamıyorduk birbirimize. Telefonlar yetmiyor, mailler yetmiyor. Gmail talklarda sabahlara kadar dertleşiyor bu da yetmiyor Geceleri birbirimizde kalıyorduk dostumla. Ona doyamayacağım içinmiş meğer.. Düğünümün, nikahımın, hayallerimin, gelecek planlarımın her anında sen varsın Bir Taneciğim, seni anlatmak benim görevim olmasın mı?

Çalıştığı yerdeki eşantiyon ürünleri biriktirir Kağıthane’deki çocuklara dağıtırdı. Bebekler, oyuncak arabalar, şekerler, çikolatalar,…

Bir keresinde küçük bir kız çocuğu aldığı hediye bebeği öyle sevmişti ki abla sizi bir kez öpebilir miyim demişti? Çekmeköydeki evinde çocuklara  ders verirdi, sadece rıza-i ilahi için. O hep fedakârdı. Başta annesi olmak üzere, ağabeyleri, babası hepsine karşı derin bir saygı ve sevgi taşıyordu. Hatta yaşının çok üzerinde bir duruş sergiliyordu ailesini incitmeyişlerde. Öğrencilik yıllarında ağabeyleriyle birlikte kalırken ağabeylerim ders çalışırken güzel beslensinler diye yemekleri yapıp dolapta bırakan fedakâr bir kalp taşıyordu benim dostum. Annesine bir kere of dememiş olmak Betül Aysan Bedir’lik bir haldir ancak.Fatma Betül Aysan Demir

Bir keresinde bursa ihtiyacı  olan bir çocuk benden yardım istemişti. Aklıma ilk gelen kişi Betüldü. Yardıma ihtiyacı olan bir çocuğu Betül asla geri çevirmezdi.

Dert ortağım, akıl danıştığım, bana sabrı tavsiye eden sevgili dostum seni Rabbim kalemime güç verdikçe anlatmaya çalışacağım.

Ben şahitlik ederim ki Betül Aysan Bedir Saliha bir kuldu. Geçirdiği kısacık ömürde Rabbimin rızasını gözetmiş; Rabbime yaklaşmayı dilemişti. Bu yüzden Rabbim onu çok sevdi ve yanına aldı.

Mekânın cennet olsun benim güzel dostum. Arkandan yüzlerce kişi dua etti, Amerikalardan sana hatimler geldi. Daha defnin olmadan dostların sana bir hatim indirdi. Selma Teyzemin de dediği gibi Betülüm Sen bu dünyaya ait değildin.

 

 

Sümeyye Sel rahmet diledi

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2010, 17:06
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
saliha h.
saliha h. - 10 yıl Önce

Onun "anneciğim, abiciğim" ile başlayan sozlerine şahit olmak için onunla çok vakit geçirmeye gerek yoktu. Anne- baba duası almış bir evladın hayatı ve ebedi aleme göçmesine şahit olduk hep beraber.. bu ne güzel bir ugurlanış... Rabbim bizleri ibret alanlardan eylesin. Çok kıymetli ailesine ve sevgili eşine ve dostlarına sabırlar ihsan etsin..

KÜBRA KUŞTEMİR
KÜBRA KUŞTEMİR - 10 yıl Önce

Betül ablacm;Seni ilk selma teyzenin numaranı vermesyle tandım.İyi ki tanmşım.Rabbme bana sennle konuşma fırsatı verdği için binlerce kez tesekkür edyorum.Bana çok yardmcı oldun beni dnledn sendn binlerce kez allah razı olsun.Rabbm seni yannda komşu eylesin inş..Topraktan geldk Toprağa Gideceğiz, Yaşadığmız Hayatn hesabnı Toprakta Vereceğiz.Ama sen erken gttn demek ki rabbm seni o kadar çok sevmş ki yannda olmanı istemş.Ablacm seni çok sevdm hem de çok.Dualarm sennle.AİLENE BAŞSAĞLIĞI DİLYORUM..

Melek Demir
Melek Demir - 10 yıl Önce

Trafik canavarı dedikleri tam da bu olsa gerek. Tertemiz, pırıl pırıl,güzeller güzeli bir kardeşimizi gözünü bile kırpmadan yok eden bu canavar ne zaman durdurulacak? Trafik cezalarının kasten adam öldürme kategorisine sokulup, suçlunun buna göre ayrgılanması taraftarıyım.Yazık değil mi bu evlada?
Mekanın Cennet olsun güzel kardeşim.Binlerce rahmet sana, sonsuz sabır sevenlerine.

Hatice Ü.
Hatice Ü. - 10 yıl Önce

Mekanın cennet olsun canım kardeşim, gözümüzü yaşlı bıraktın ama eminim orada çok mutlusun, mevlam hepimize senin gibi şerefle yaşanmış hayatlar nasip etsin..

DERYA ŞAHİN
DERYA ŞAHİN - 10 yıl Önce

Birkaç gündür Rahmetli Betül kardeşimle ilgili gazetelerde yazılanları okuyorum.Çok kısa ama bir o kadar da değerli bir hayat yaşadığı için gıbta ediyorum.Yalnız şu varki beni bu yazı çok ağladı bu nasıl bir kardeşlik ve arkadaşlıkdır hele yıkanma kısmı beni aldı götürdü.Rabbim mekanını cennet eyler inş.

banner19

banner13

banner26