O, Anadolu derdiyle yanar durur!

Çok yönlü bir sanatçı, ressam, karikatürist, yazar, şair Osman Aytekin Anadolu'da sürdürüyor mücadelesini.

O, Anadolu derdiyle yanar durur!


Kelimeler ülkesinde mana sultanının tahtına kurulmuştur masal kuşları. Onlar gözyaşı kalesinde bir hüzün askeridir. Sözler, dudaklardan kulaklara değil kalplerden kalplere yürüyen birer askerdir. Ve sözler boynunu bükmüş başakların hüznüyle bakar gök ovasına. Mahşer göklerin ellerinden düşen bir çöl fırtınasıdır sahile vuran ve yağmurdur hüzünlerin ardı sıra gelen. Düşlerin uykuya, hayallerin sükûta bakan yüzü mazi ve müstakbelin arasında bir rüzgâr gibi savurur gönül harmanını. Ve benim kalemim gönlü harman olup savrulanları yazar.

Bozkırın ortasında tarihi bir kasaba melagobi ve uzayıp giden patates tarlaları arasında gülümseyen birkaç ayçiçeği... Yerin altında yedi kat evlerin kazıldığı, Roma zulmünden kaçan Hıristiyanların sığındığı yeraltı şehrinin memleketi. Derinkuyu’nun ortasında yan yana dizilmiş kahveler ve bir kahvenin önünde çayını karıştıran Osman Aytekin.Osman Aytekin, Gül Baba

On parmağında on marifet

 On parmağında on marifet demiştim hakkında yazdığım bir sergi yazısında. Evet, on parmağında on marifet bir sanat adamından bahsedeceğiz şimdi.

Yazar, şair, ressam, karikatürist, gazeteci ve müşfik bir baba... Kalemi iyiliğin güzelliğin müdafaasında bir dava ve şuur insanı. Herkesin teksas tommiks peşinde olduğu bir zamanda o Gül Babanın çizgi romanını çizen bir yozlaşma karşıtı. Gül Baba ki yaşadığı coğrafyanın manevi mimarlarından biri. Gül Baba ki gül sevdasına yollara düşenlerin piri.

Mücadele insanı

 Osman Aytekin aynı zamanda bir memleket sevdalısı bir millet aşığı. Memuriyet hayatında bile kalemini cesurca hak yolunda kullanmış, bunun için sürgün görmüş bir mücadeleci. Osman Aytekin gönlündeki fırtınaları sanatın sahilinde dindiren bir gönül adamı.

Kızgın çöllerin ortasından soğuğun bir yılan gibi ısırdığı steplere uzanan kader çizgisi milletimizin son yüzyılında bir hüzün tablosu olarak karşımıza çıkar. Bu hüzün tablosu her vicdan sahibi insan gibi yazarımızı da bir tarih ve millet sevdalısı olarak yetiştirmiştir.

Osman Aytekin taşrada kaldığı için merkezin görmezden geldiği bir isim. İstanbul’un körler sağırlar birbirini ağırlar ortamında Osman Aytekini görecek tanıyacak insaflı gözler maalesef çok azdır.

Anadolu’dan bir esintiOsman Aytekin, Niğde Kalesi

 Anadolu yürekli bir kalemi tanıtmakta ne kadar başarılıyım bilmiyorum, bildiğim bir şey varsa Osman Aytekin bir kültür ve sanat işçisidir.

Ülkemizde sınıf kavramı yoktur ve oluşmamıştır. Üretim ilişkileri ve derin Müslüman kültür, buna izin vermemiştir. Eğer ülkemizde bir sınıf oluşmuş olsaydı en büyük sınıf Anadolu halkının oluşturduğu sınıf olacaktı. İşte Osman Aytekin bu adı konmamış Anadolu halkının duygularının düşüncelerinin aynası olan bir yazardır. Onun “İstedim ki Anadolu insanını gerçekçi yönlerini ele alarak çizgiyle anlatayım. Anadolu insanını görenler sanatın gücünü de görsünler istedim.” 
cümleleri bunu ne güzel anlatır.

Sözde de resimde de başarılı

 Bazı yetenekler sonradan kazanıldığı gibi bazı yetenekler de doğuştan gelmiştir. Osman Aytekin’in resme yeteneği doğuştan bir yetenek olarak kendisinde var olan bir yetenektir.

Okulda öğretmeninin kendisinden daha kötü resim çizen bir kişiye daha çok not vermesi sonucu bu olayı unutmayan kendini resim ve desen çizmeye veren ressamın bu istidadı inkişaf etmiş ve ressam kimliği ortaya çıkmıştır.

Resim açısından izlenimci sanat anlayışı ile çalışmalarını sürdüren Kapadokya bölgesinin eşsiz manzaralarını ve dikkat çekici hususlarını resimlerine yansıtan ve ruhun eşya üzerindeki yansımalarını renklerin çarpıcı güzelliğiyle birleştirerek ortaya çıkaran bir ressamdır.

Sanatın kıldan ince kılıçtan keskin bir köprüyü andıran sıratında Osman Aytekin takdir vadilerini geçerek sevgi cennetine erişmiş bir sanatçı olmanın payesine ermiştir.


Mehmet Baş anlattı

 

Yayın Tarihi: 02 Şubat 2012 Perşembe 12:37 Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2012, 00:07
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bestami Yazgan
Bestami Yazgan - 10 yıl Önce

Biz Osman Bey'i daima güzel işler yaparken gördük. Çünkü güzel insanlara yakışan budur...

banner26