Nurettin Durman nerde bulunur?!

Motosikletli hızlı arkadaşımız, Birnokta dergisi yazarı Yasin Şafak'tan sevdiği bir Müslümanı anlatmasını istedik, aşağıdakileri yazdı!

Nurettin Durman nerde bulunur?!

Dünyabizim sitesi yayına başladığından beri adeta bir sevimlilik kumkalığının mümessilliğini yapar durur. Oysa bir geleneğin de adetidir, bir yerde yazarken konuşurken önce hafiften, ağırdan bizzat o yere bir nazire, bir eleştiri fena olmaz.

Nureddin DurmanEn kötüsünü baştan söyleyelim, iyisini daha sonra nasılsa gelecek. Bu kadar taşlama yeter, sıra güzellemede:

El hak dünyabizim sanata, edebiyata, siyasete, hayata, cemiyete dair klas anekdotlar düşürmez değil. Bencileyin ısrarlı muhaliflerine rağmen aldı başını gidiyor, uğurlar olsun. Herkesin gündemi, aktüaliteyi, şiiri öyküyü takip edegeldiği merkez aparat artık bilgisayar/internet. Dünyabizim bu yeni dönemin koşuluna kendini iyi adapte eden sitelerden biridir. Dünyabizimden yayılan sevimlilik, hayata olumlu bakabilme ben gibileri dahi etkiliyorsa herkesi etkiler evelallah!

 

Portrecinin portresi!

Dünyabizim'de sıkı portre yazanlardan biridir Nurettin Durman. Şimdi portre yazanın portresini yazmak neden olmasın?! Nurettin Durman'ın şiiri ve öyküsü dolambaçsız akar fazla yormama adına billurlaşmış imgenin ve simgenin peşine düşmüş gibidir. Fakat bu öyküde ve şiirde ne kadar lazımsa, diğer türlerde (röportaj/deneme) aynı oranda lazım değildir. Bilakis burada üst üste yığarak, hiçbir şeyi atlamayarak yazmak yazının derecesini yükseltir.

Nurettin Durman’ın böylesi röportajları ve portre çalışmaları baştan savma iş yapmamanın nişanesi gibi durur, bu tarzların gönüllülerine doğrudan işte örnek diye gösterilebilir. Kuşağının içinde en başta gelir bu konuda; genç ya da akran ayırmadan ötelemesiz bir insani ilgiyi en geniş çerçevede gösterir, bunu kağıda dökmekten de imtina etmez.  

 

Nurettin Durman, Güllerin ArdındanBiz genç bıkkınlar ve o!

Dünyabizim'de en yoğun frekansta görünen kalemlerden biridir Nurettin Durman. Genç görünümlü biz bıkkınlara sıkkınlara nispet edercesine olumlu bir ısrarcılık ve sebat yazdıklarından yansır. Çabuk bıkmama, dizginsiz bir sabır ve iştiyak, geniş bir yayılımda seyreden ilgi insanın gündelik hayatında varsa kalemine de yansır, kaleminde varsa dünyasından da okunur. İşte bu gerçek Nurettin Ağabeyde bayağı bir görünür. 

Bir meslek erbabıdır, insanoğlunun üzerine en çok yakışan süs, emek değil midir? O süsü üzerinden eksik etmez. Onun yeri/adresi bellidir. Yeri adresi belli olan ve güleryüzü eksik olmayan insanların mekanına nasıl gidilirse öyle gidilir işte. Telefona haber salmaya gerek yoktur. Diplomatik bir saygıya, kurgusal bir yapmacıklığa, bütün bunların sebep olacağı manasız korkulara mahal yoktur. Nurettin Ağabey dükkanında varsa vardır yoksa çıkar dönersiniz bir başka sefere diyerek. Yakın arkadaşı  Adem Turan'ın şiirinde anlattığı gibi cumalarıysa İstanbul'la başıhoştur. 

Cuma günlerini kendine ayırır: çalışmaz, İstanbul'a çıkar,  
Sonsuz uzaktır bencillikten; mü'minlere gider, çocuklara ve dostlarına. 

 

Yasin Şafak anlattı gitti

yasinya at gmail.com

Yayın Tarihi: 29 Ekim 2009 Perşembe 08:38 Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2010, 21:13
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
maraşlı
maraşlı - 11 yıl Önce

neden mi?
- Şeyh Ahmet Yasin'i Vurdular şiiri ortada...
hoşçakal hüzünbaz çocuk adlı kitabında: "tebessüm gizli bir şifredir" dizeleri. ama gelin görün ki biz kimseyi övemiyoruz ne hikmetse... seviyoruz!

mehmet
mehmet - 11 yıl Önce

hakkı teslim edilmemiş bir ince şair Durman...Bu yazıyı böyle bir niyetin ürünü olarak okudum. Yasin kardeşe teşekkürler.

banner26