Niçin Yazıyorum?

Bir yazarın/şairin seyir defteri nasıl olur merak ediyor musunuz? Gece ışıltısı Mustafa Özçelik'in seyir defteri gibi..

Niçin Yazıyorum?

 
Işığın bir ışıltısı vardır. Ziyasını güneşten alan. Güneşle aydınlanan renkli bir hali vardır. Bu yüzden insanlar hep o albenili, gündüz gözüyle gördüğü ışıltıya müpteladır. Ama gecenin de bir ışıltısı vardır. Aydan. Ay gecenin bir bir mücevheri, yıldızlar o gecenin inci taneleri. 
 
Gece Işıltısı, Mustafa Özçelik, Sütun YayınlarıMustafa Özçelik usta bir şairdir. Şiirlerinde yüreğin hangi badirelerden geçip sükûnete geçtiğini açık bir şekilde izleyebilirsiniz. Onun şiirleri içilen su gibidir. Aşina olduğumuz kelimelere aşina olmadığımız bir biçimde yürek katan şairlerden bir tanesidir. Özçelik'i genelde şiirleri ile bilenenler Gece Işıltısı kitabını okumalıdır. Neden bir yargı cümlesi kullandım? Çünkü Gece Işıltısı Özçelik'in bir deneme yazarı da olduğunu gösteren bir kitaptır.
 
Kitap bir yazarın/şairin seyir defteri niteliğinde. Kendi birikiminden okuyuculara demetler sunan başta iyi bir okur, iyi bir gözlemci, iyi bir araştırmacı, iyi bir yürek adamımın kaleminden düşenler berrak ifadelerle okuyucu karşısına çıkmış.
 
Niçin Yazıyorum?
 
Kitap üç bölümden oluşmuş. İlk bölüm Okumak ve Yazmak büyük başlığıyla on beş başlıkta devam etmiş. İlk başlık Niçin Yazıyorum. Bu bölümde yazar yazmasının gerekliliğini, ki her yazarın yazma amacını belirtmesi gerektiğine inanmışımdır, belirtiyor. Diğer bölümler Şiir ve Şair- Şiir, Şehir ve Hayat
 
''Sen İbrahim'i çağır

Kelimeleri çıkar sofrandan bir gönle daha girmenin sırrını bilenlerden olarak.
Sözlerin ki, müminler yanında yere yakın, müstekbirler katında ise mağrur ola...
Söze böyle başla, böyle al kalemi eline!''
 
Sözleri yazarın ''niçin yazıyorum'' sorusuna verilecek cevabının en güzel örneğidir.
 
Bir şair deneme yazarsa nasıl olur sorusu burada peyda olur ki. Bunun göstergesi de işte Özçelik'in kaleme aldığı Gece Işıltısı adlı eseridir. Şairin kelime örgüsü şiirden dem vurur. Şiir gibi gelir, şiir gibi haykırır, şiir gibi akıp gider. Gece ışıltısı bu yüzden bir anda elden düşürülmeyecek bir kitap. Okuyucu sıkmayan anlatımıyla, ara ara verilen bilgilendirici bölümlerde okuyucuya yeni bir şeyler katan bir şairin denemeci olarak karşımıza çıktığının göstergesidir Gece Işıltısı.

Şiirden vazgeçemiyor

Şiir bir şairin vazgeçilmezidir. O deneme yazsa da şiirden asla vazgeçemez. Mustafa Özçelik de bu deneme kitabında şiirden vazgeçmemiştir. Deneme yazmıştır ama gözü hala şiirler üzerine gidip gelmektedir. Şiirlerin kendinde bıraktığı etkiyi, duyduğu, okuduğu, hıfzettiği şiirlerden bir demet sunar Özçelik Gece Işıltısı eserinde.
 
Kitap genel olarak bir okuyucunun nasıl olması gerektiğini, yazmanın ve yazanın nasıl olması gerektiğini anlatan bir kitap. Hiç bir şeyin nedensiz ve niyetsiz yapılamayacağının altını çize çize vurgulamıştır yazar.
 
Kütahya: '' Bir eski zaman güzeli...''
 
Mustafa Özçelik Eskişehirli olmasına rağmen benim için hep Kütahyalı bir gönül elçisi görünümünde olmuştur. Bilenler bilir. Mustafa Özçelik Kütahya'nın havasını değiştiren güzide insanlardan biridir. Bir çok Kütahyalının bile bilemediği çoğu şeyi araştırıp, inceleyip insanlara sunmuştur.

Divan edebiyatının büyük ustalarından Ahmedi, Ahmed-i Dai, Şeyhi ve tekke edebiyatının büyük ismi Sunullah Gaybi, Cemali, Pesendi, Arifi, Şeyhoğlu gibi zatların Kütahya'da olduğunu ben Özçelik'în bu eserinde öğrendim.
 
Yüreği Anadolu'nun bir parçası gibi çarpan Özçelik'in yazıları Anadolu’dan, Anadolu’da yetişip büyüyen zatlardan, o toprak üzerinde yeşeren çiçeklerden devamlı bir parça taşıma bilincini göstermiştir.
 
Kendisine bize yüreğiyle eşdeğer bir güzelliği sunan yazılar sunduğu için teşekkür ederiz. 
 

 

Bilal Can ustaları takip edelim dedi

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2010, 15:13
YORUM EKLE

banner19

banner13