Nerede eski zaman mürekkepleri

Modern zamanlar medeniyetimize ait güzellikleri cemiyetimizin gündeminden bir bir uzaklaştırıyor. Tüketim toplumu insanı, geçmişine ait hemen her şeyini satarak kendini tüketiyor.

Nerede eski zaman mürekkepleri

Nerede eski zaman mürekkepleri? Bu mürekkepleri imal eden kudretli eller neredeler? Hangi diyarlara göç ettiler bileniniz var mı?

Sülüs kaleminden süzülerek gönüllerde yol bulan "İnna fetehna leke fethan mübina" istiflerinde kamış kalemin zikri neden belli olmuyor artık! Nerede celi divani hattatları? Sultan Hamid'in "Ya vedûd"una ne oldu sahi? Kudretli kalemler neredeler? Nerede geçmiş zaman hattatlarının meşkleri? Nerede gül yüzlü âherli kâğıtlar?Çintemani

Sanatkâr dedelerimizin ellerinden dökülen murakkalara ne oldu? Şefik Efendi hatlarının ziyası hangi müzayede salonlarında karardı? Nerede "Hamid" imzalı hatlar? Hamid'in kabri nerede bilir misiniz? "Hamid'in seng-i kabri kalmadıysa namı kalmıştır" mı diyordun? Nerede Galatasaray Mevlevihanesi şeyhi Ataullah Dede Efendi'nin hatları? Dede'nin sülüs istifleri nereye gitmiş? Kasımpaşa Mevlevihanesi'ne ne oldu? Van'da milletin parasıyla kilise inşâ edenler sadece kitabesi kalan mevlevihaneyle niçin ilgilenmiyor?

Nerede Yenikapı Mevlevihanesi'ndeki el yazmaları? Hangi yangınlarda tutuştu üstadların kavukları? Eyüp Mevlevihanesi'ne ne oldu sahi?

Eski musiki meclisleri

Nerede neyzen Rauf Yekta Bey? Mansurunu kim almış? Nayi Osman Dede'nin elinden çıkma neyler hangi mezatta satıldı? İstanbul kadısı Mehmet Rıza Efendi'nin talik hatları nerede? Fatih Camii'nin cümle kapısına ne oldu? Edirnekâriyi eski sedefçiler böyle mi işlerdi? Nerede eskimez tesbihçiler? Nerede gül kokulu, zikir yüklü doksandokuzluk kuka tesbihler? Hani eserlerine imza atmaktan hayâ eden ebrucular? İbrahim Edhem Efendi, Necmeddin Efendi, Mustafa Düzgünman neredeler?

Mustafa Düzgünman ebrusuNerede eski duahanlar? Yürekleri Resul-i Ekrem (sav) aşkıyla yufka gibi incelmiş mevlidhanlar nerede? Nerede gözyaşlarıyla ilerleyen çintemani, bulut, saz yolu motifleri… Nerede eski zaman müzehhipleri? Süslemeci mi oldular şimdi? Kimyasallar, toprak boyaların yerine ne geçti? Nerede eski çiniler? Ateşte açan gülrû çiçekler nerede? Rüstempaşa'nın çinileri hangi konakta konuk şimdi? Edirne Eskicamii'deki kılıçlara ne oldu? Nerede birbirinden âlâ tavan göbekleri? Yeni Cami sebilinin ince belli kurnalarını kimler alıp götürdü? Nerede ehl-i hiref? Topkapı Sarayı'nın kalemkârları nerede? Seyitnizam haziresindeki mezar kitabelerini kim, nereye götürdü? Bileniniz var mı? Cemiyetimiz bu vurdumduymazlıktan ne zaman kurtulacak?

 

İbrahim Ethem Gören "nerede" ile başlayan başka cümleler kurmak istemiyor

GYY'nin notu: İbrahim Ethem Bey’in “nerede” diyerek adeta günümüzde güzel işler yapanları yok sayma ihtimalini içinde barındıran hüzünlü isyanına tam olarak katılamıyoruz. Elan çok güzel işler yapan, yapmaya çalışan güzel adamlarımız var. Onbinlerce! Ama elbette bir gül medeniyeti katledilmiştir. Elbette medeniyetimizi katleden sığ totaliter yasakçıların günahını, onlara karşı çıkmayan sessizleştirilmiş halkımızı, sesini çıkarıp da şehit edilen, idam edilen onurlu büyüklerimizi unutuyor değiliz.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2010, 22:35
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26