Ne güzel yazıyordu Tenekeci

Gazete yazılarıyla okumaya başladığım İbrahim Tenekeci şimdilerde ne yapıyor? Yine yazsa da okusak...

Ne güzel yazıyordu Tenekeci

Dünyabizim'de 'Kaybolan Adamlar' kategorisi olsaydı bu yazının oraya konulmasını isterdim. İbrahim Tenekeci'den bahsediyorum. Gazete yazılarını özlediğim insandan.

Milli Gazete'de okuduğum bir yazar

Yazıyla ve okumayla ilişkimin başladığı zamanlarda kendimi onun yazılarında bulmuştum. Her gün evimize gelen Milli Gazete'de en son baktığım sayfa Düşünce sayfasıydı. Sanılanın aksine ilk değil en son onu okumayı tercih ederdim, belki de ona daha çok zamanı ayırmak için. Belki aklımda kalan son fikirler, cümleler onun olsun diyedir kim bilir. Çok beğendiğim, o günkü cümlemi bulduğum yazılar olduğu zaman hiç üşenmeden makas bulup yazıyı kesiyordum da üstelik. Zaman geçtikçe, hala sakladığım kocaman bir Tenekeci yazıları arşivine sahip olmayı başarmıştım. Eve gelen eşe dosta, arkadaşlara yazılardan zorla da olsa okutmaya çalışırdım. İlk gençlik çağlarımda en çok etkilendiğim yazardı zira. İnsanlara duyurmak ve paylaşmak en doğal hakkımdı.

İbrahim Tenekeci kitapları...

Sözü yormayan şair diyorlar ona

İbrahim Tenekeci benim için eşyayı incitmeyen bir adamdır. Sadece insanların, doğanın hatrını değil kelimelerin de hakkını koruyan biri. Sıradan anları öyle güzel anlatır ve öyle incelikler yakalar ki okuduğum cümleye hayret etmem kaçınılmaz hale gelir. Küçük şeylerden mutlu olabilen biridir. Belki de bu yüzden kendime yakın bulurum ve severim. Şiir tadında bir hayat sanırım onunki. Uçuş Denemeleri'ni okurken böyle demekten kendimi alamamıştım.Yazılarında kimi zaman yakaladığım ironi yüzünden sevmiştim evet. Bu ironinin de acıdan geldiğini söylemişti bir keresinde. Onun yazılarında dünyayı ciddiye almayan birinin yaşadıklarını okuyordum. Her zaman ifade ettiği kasaya değil kapıya yakın olmanın ne demek olduğunu öğrendim yazılarından. Hayatın ve insanların göz kamaştıran değişimi karşısında bir insanın yaşayabileceği şaşkınlığın ve şaşırıyor olabilmenin ayırt edici bir şey olduğunu anladım. Ahlak, görev bilinci, dava şuuru, mesuliyetin imana dayandığı, merhamet, hakkaniyet, kardeşlik hakkı hep onun yazılarında okuduğum güzelliklerdi.

Bana kitap hediye etti

Geçtiğimiz Mart ayında Bursa'daki kitap fuarında kendisini ilk defa görme ve konuşma fırsatı buldum. Bu cümlelerin çoğunu söyleyemedim elbette. Bana imzalı bir kitap hediye etti. Ağır Misafir'i. İlk defa gördüğü ve tanıştığı birine bu ince davranışı beni ziyadesiyle mutlu etmişti. Aslında bende o vardı. Fakat yanıma almamıştım. 'İmzalı değildir ama sendeki' dedi ve imzalayıp hediye etti. O an uçuyordum bu kesin. Yazısı ne kadar titiz olduğunu ele veriyordu. Zira her harf aynı büyüklükte ve özenle yazılmıştı. 'Titizlik ahlakın ta kendisidir' sözünü şiar edinmemiş miydi zaten?

Şimdi nerelerde?

Milli Gazete ile yollarını ayırma kararı aldıktan sonra yazılarını okuyamaz oldum ve bir eksiklik hissetmeye başlamıştım. Vakit ilerledi ve Yeni Söz gazetesi çıktı bin bir umut ve heyecanla. İyi yazılar okuyabiliyorduk ne yazık ki bu buluşma kısa oldu.

Duydum ki yayın yönetmenliğini Tenekeci'nin yapacağı İtibar Dergisi 1 Ekim'de çıkıyormuş. Yine ve yeniden umudumuzu tazeledik. İki ayda bir çıkacak olan dergi şu isimleri bünyesinde barındırıyor: Ahmet Murat, Ahmet Edip Başaran, Ali Emre, Ali Görkem Userin, Hüseyin Akın, Furkan Çalışkan, Mustafa Akar ve Yunus Emre Tozal. Çıktıkları yeni yol hayırlı olsun inşallah.

Ayşegül Sena Kara bir şairin yazılarını özlediğini fark etti

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2011, 23:01
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa taşır
mustafa taşır - 9 yıl Önce

gerçekten türk edebiyatına unutulmaz metinler kazandıran, bir klasik haline gelmiş kitaplar bırakan büyük bir insandır. türk edebiyatına ismini altın harflerle yazmıştır. torunlarıma bile okutacağım inşallah.

aydın başar
aydın başar - 9 yıl Önce

İbrahim Ağabeyi hep okudum. İlerde çocuklarımın da okumasını isteyeceğim isimlerdendir kendisi...

şevket şimşek
şevket şimşek - 9 yıl Önce

tenezzül etmeyen adamlar, evet onlar... 2003,2004,2005 tarihli yazıları arşivimde. bazen çocuklarıma okutuyorum. istanbul gibi bir yerde işsizse eğer canım acır. kitaplarını da ara sıra okuyorum. üzgünlük ismli kitabı da güzel...

banner19

banner13

banner26