Ne girdaplardan çıktı Ayşe Şasa!

Ayşe Şasa'nın hayat serencamı pek çok insana ilham verecek derecede kıymetlidir.

Ne girdaplardan çıktı Ayşe Şasa!

Delilik ülkesinin münevver kraliçesi: Ayşe Şasa

Çocukluğunun fotoğrafında çok sisli, çok karanlık, çok sessiz bir iz. Kendi evinde kendi anne ve babası tarafından terk edilmişlik. Savaş artığı Batılı mürebbiyelerin elinde linç edilmiş bir ruh, bir usul yalnızlık… Ömrünün yedi yaşında şişelere “Çok yalnızım, lütfen beni bulun.” yazıp denize atmaları; yenilmişliğin ilk hecesi. Unutmadan, deniz çoğu zaman o şişeleri ıssız kıyılara vurmuştur.

Ayşe ŞasaGençliğin derin girdapları

İlk gençliği; nihilist, marksist felsefe. Zekâsının inkişafı en hikmetli senaryonun sahibi olduğunu bilmeden başlayan senaryo yazarlığı…

Ve bunları çabucak geçelim;

Otuz yaşın ilk kapısı ve kaderin ilk ödevi; Şizofreni. Yıllarca sürdü aklını hayata rehin bırakması. Kazanıp kaybettiğini fark edemeyecek kadar ölgün bir savaşçının parmağındaki son direnç gibi şehadet ediyordu varlığına.

İbn Arabinin öğrencisi

Bu büyük savaşlardan, büyük gün ortası yalnızlıklardan muhteşem bir güneşle Muhyiddin İbn-i Arabî ile dönüşü. O muhteşem ruh dünyası; Peygamberimiz Efendimiz, evliyalar, asfiyalar… Seyr-i  süluk-u ruhani.

Ve bir hikmet daha çocukluğunun koz helva satan seyyar satıcısı, ömrünün ahirinde mürşid-i kâmili olarak çıktı bir kez daha karşısına. Ruhuna ballar balını buldurdu yedi yıl boyunca.

Şimdi;

Ayşe Şasa’nın deliler ülkesinde bir savaştan arta kalan meydanın huzuru var. Kader tüm hezimeti kabullenecek kadar umarsız. Ölüme hayat veren sırrı suretine ayna. Ve tek kelime artık hakikat: Allah

 

 

Bedrettin Kara bildirdi

Meraklısına not: Ayşe Şasa hidayete erişini yazmak istediğinde çok saygı gören dindar birileri bunları yazma demişler. Klasik hidayet romanları tarzı bir şey çıkacağını mı sandılar acaba?!

Yayın Tarihi: 02 Mayıs 2011 Pazartesi 11:53 Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2011, 22:13
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
//SC//
//SC// - 10 yıl Önce

ona bakınca, bir "mesele"nin yorgunluğunu duyumsardım.
bir insan için azımsanamayacak kadar derin, yoğun ve ağır meselelerin...
şimdi elinde bir anahtar, hangi kapının önünde dursa huzurlu...
özlediğim bir nefestir ayşe şasa!

Seza Nur
Seza Nur - 10 yıl Önce

Ayşe Şasa'nın iki kitabını da okudum, geçirdiği sıkıntılar, rahatsızlığı, bu güzel yolda yaşadıklarını.. herşeyi olduğu gibi anlatmış. Yazarımıza da ayrıca teşekkürler.

cem c
cem c - 10 yıl Önce

deliler ülkesinden notlar okuduğum en güzel kitaplardan biriydi...şişeler sahibine ulaşmış...

zehra
zehra - 10 yıl Önce

Veliliğin arka sokaklarında iz sürmüş Ayşe Şasa hanımefendiyi hürmetle selamlıyoruz.

banner26