Nagham'ın Kudüsü iki parça!

17 yaşındaki Nagham, Filistin'de Rosary Sisters okulunda okumaya devam ediyor.

Nagham'ın Kudüsü iki parça!

Nagham92 doğumlu Filistinli Nagham, Kudüs’ü anlatıyor: 

 Filistin hakkında soru sorduğun için teşekkür ederim. Evet, Filistin’in başkenti Kudüs’te / Jerusalem’de yaşıyorum. Bizim hayatımız kelimelerle açıklanamayan bir işgal altında ve kimse bu işgali yaşayana kadar bunu hayal edemiyor. Diğer insanlarmışız gibi yaşamayı deniyoruz. İşlerimiz için diğerleri gibi okullara, üniversitelere gitmeye çalışıyoruz. Ama tabi ki yaşamımız; şehrimiz Barı Şeria’daki akrabalarımızın Kudüs’e gelmelerine yahut içeri girmelerine izin verdirmeyen bölme/ağlama duvarıyla -separation wall- iki parçaya bölündüğünden beri çok karışık. Ve ek olarak normal insanlar gibi yaşamımıza devam etmekten bizi alıkoyan diğer unsur her ülkenin girişindeki kontrol noktaları. İsrailliler de Filistinli vatandaşları Kudüs’ten uzaklaştırıyorlar. Nasıl mı: Evlerini yok ederek onları ayrılmaya mecbur bırakıyorlar. Böylelikle İsrail o evleri/yerleşim yerlerini İsrailli yurttaşlarına veriyor, Kudüs onların olmaya başlıyor.

 

Gerçekten bu durum e-maillerle tanımlanamaz. Burada ne olduğunu anlayabilmek için Filistin’in bu durumunun tarihine bakmaya ihtiyacın var. Merak ettiğin için tekrar teşekkürler. 

-- 

Kudüs Utanç DuvarıSelma Şevkli’nin Ramallah'tan 18 yaşındaki Thaer ile konuşmasını dinleyelim şimdi de:  

- Filistin’in başkenti neresi? 
- Kudüs. 
- Pekiyi sen Kudüs’e gidebiliyor musun? 
- Hayır çünkü yasak! 
- İsrail’in başkenti neresi? 
- İsrail yok!!! 
- Nasıl? 
- İsrail yok!!! 

-- 

 Nagham’dan ve başka Filistinlilerden bilgiler almaya devam edeceğiz.. Filistinli gençlere sormak istediğiniz sorular varsa, yorum olarak yazabilirsiniz. 

Merve Büşra Bozcu konuştu

Yayın Tarihi: 06 Temmuz 2009 Pazartesi 18:33 Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2009, 18:16
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
mumın
mumın - 12 yıl Önce

ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN VE HEPIMIZIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN KARDEŞLERIM EVET HAKLISINIZ İSRAIL DIYE BI YER YOK VE HIC BIR ZAMAN OLMUYACAK !!!!! CUNKU ONLAR BU DUNYADA ISTENMEYEN MILLET EN ONEMLISI ALLAH ISTEMIYOR VE RAZI DEIL ONLARDAN BU BIZE YETER O PISLIKLERIN ZULUMLERINI YUCE ALLAH GORUYO VE BUDA BIZE YETER INŞALLAH SELAMUN ALEYKUM KARDEŞLERİM...

banner26