N. Tarhan: Dolduruşa gelme!

Aşçının hatasını maydanoz, terzinin hatasını ütü, doktorun hatasını toprak örter. Nevzat Tarhan kulak verilesi bir doktor!

N. Tarhan: Dolduruşa gelme!

Duygular bilimsel tabi, ne sandın?!11321

Duyguların da bilimsel olduğu, sinirbilim çalışmalarınca kanıtlandı. Özellikle iletişimde kullandığımız söz ve kelimeler aslında iletişimin çok küçük bir kısmını oluşturuyor. İnsan bakışı, ses tonu, beden dili, mimikleri ile bir çeşit etkileşim oluşturarak iletişimi tamamlıyor. Gündelik yaşantımızda pek çok sorunun temel kaynağı ise elbette iletişimsizlik…. Teknoloji, yeni üretilen kavramlar, tarz ve biçimler bizi bazen bir cendereye sokuyor. Çölde su arar gibi aramaya başlıyoruz huzuru… .

Ruh sağlığımızı  ve toplumsal varlığımızı koruma altına almak adına dirsek çürüten ve çözüm için anahtarlar sunan pek çok psikiyatristin arasında inançları rafa kaldırmadan yorumlar sunanları da var. Ve bunlardan biri şüphesiz Prof. Dr. Nevzat Tarhan. Kitaplarında “No pain, no gain” yani çile yoksa kazanç da yok atasözüne vurgu yapan hocamız en başta kendi duruşu ile kanıtlıyor bu sözü. Çalışkanlığı sayesinde şimdiye kadar çektiği zahmetleri rahmete dönüştürebilmiş ender kişiliklerden kendisi..

Durmak bilmeyen Doktor

Emekli Kd.Tabip Albay olan Nevzat Tarhan şu anda İstanbul’da Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Yöneticisi ve Türkiye’nin ilk özel Nöropsikiyatri hastanesi olan NPİ’nin Yönetim Kurulu Başkanı. Aynı zamanda İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfının Başkanı.

Pek çok kitap yazdı, verdiği konferanslarla ilklere imza attı. Altı yıl boyunca "Klinik Psikofarmakoloji" dergisinin editörlüğünü yaptı. Uzun yıllar "Sleep and  Hypnosis" dergisinin yayın kurulunda yer aldı. Pek çok uluslar arası derneğe üye. Köşe yazıları ile internet üzerinden de okuyucularına ulaşmakta ve toplumsal/ahlaki/psikolojik pek çok konuya farklı bakış açısı ile değinmekte. Yaptığı radyo ve tv programlarına aksatmadan ve bilgi cimriliği yapmadan devam eden ve onlarca soruya en doğru cevabı vermek adına çırpınan Nevzat Tarhan görev bilinci ve sorumluluğu ile baş döndüren bir hızla çalışmalarına devam ediyor. Şimdiye kadar yaptığı çalışmaların pek çoğundan ödül aldı ve ekibi ile yeni başarılara imza atmaya devam ediyor.

11324Söz söylemede olduğu gibi kalemini konuşturmada da başarılı Nevzat Tarhan…

Okuyucusuna ilk merhaba diyen kitabı “Kendinizle Barışık Olmak”tır. Daha sonra Timaş yayınlarından o döneme uygun olarak çıkan Psikolojik Savaş kitabı yaşadığımız çağı doğru okumak bakımından önemli ipuçları veriyor.. Mutluluk Psikolojisi, Makul Çözüm, Evlilik Psikolojisi, Kadın psikolojisi, Duyguların Dili, Var mı Beni Anlamak İsteyen ve son olarak İnanç Psikolojisi diğer kitapları. Kadın Psikolojisi kitabı 40 baskıyı geçmiş. İnanç Psikolojisi kitabı ise farklı bir kulvarda yol almış bir eser. Belki de bu tarzda yazılan en önemli eser.

Etrafındaki insanlarca dikkatli ve titiz olarak tanımlanıyor Nevzat Tarhan. Hiçbir şeyi oluruna bırakmayan her şeye gerektiği kadar önem veren bir kişilik…

Samimi, içten, alçakgönüllü, iyi niyetli ve yenilikçi… Sadece işine kanalize olan ve bitip tükenmeyen bir çalışma arzusu ile gayret gösteren bir bilim adamı.

Çalışanlarından, hastalarından farklı, çarpıcı bir bilgi geldiğinde “bir dakika bunu not edeyim” deyip kompleks emaresi göstermediğini belirtiyor onu tanıyanlar.

Bu kitabı  okumalıyız: "Var mı Beni Anlamak İsteyen?"

Gençlerin kişiliklerine, gündelik hayatlarına ve geleceklerine dair birçok önemli konuyu içeren bir başvuru kitabıdır bu kitap. Kitapta Yunus’u, Mevlana’yı, Hz Ali’yi görmek yazarın toplum için önerilerde bulunurken inanç ve kültürden bağımsız olarak hareket etmediğini gösteriyor. Özellikle gençleri narsist ve bencil olmaya götüren bazı kitapların aksine bu kitapta Nevzat Tarhan “doğru olmak” vurgusu ile başlıyor kitaba. Ne kendini ne başkasını aldat diyor ve ekliyor: “ huzur ve mutluluğun bir bedeli vardır; o bedel de cesarettir. Doğrular adına riske girebilmektir. Kendine inanmak ve güvenmek başarının ön şartlarındandır.”(sf:17)

Kitapta genç-ebeveyn çatışmasını,  özgürlük kavramını, narsisizm, şiddet, gelecek kaygısı, bağımlılık, baskı, acelecilik, kuşku ve sınav kaygısı gibi pek çok konuda birikim ve tecrübelerini paylaşıyor Nevzat Tarhan. Gençlere yelkenli gemi olmayı değil buharlı gemi olmayı tavsiye eden, başkalarının rüzgarı ile değil kendi gücünle ilerle diyen ve gençlere sorunlarla başa çıkmak adına tüyolar veren bu kitabı tavsiye ediyoruz…

 

Aslı Toprak anlayışlı olmayı tavsiye etti

 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 23:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
mahmut bildiğin
mahmut bildiğin - 9 yıl Önce

o koca koca i'ler başında paralansın. güle güle kullan yani.

Mehmet Necati
Mehmet Necati - 9 yıl Önce

Bu yorumu yayınlarlar mı bilemem ama: Tarhan'ın kitapları boştur. Tarhan'da o "psikoloji" konuları ile ilgili bir yetkinlik olduğunu sanmıyorum. İlgili alanda, az buçuk yetkin birisinin kitabı ile Tarhan'ınkini karşılaştırırsanız ne demek istediğimi rahatlıkla anlarsınız diye düşünüyorum.

züleyha okutan
züleyha okutan - 9 yıl Önce

hocam rabbim yolunuzu açık etsin...kitaplarınız ve seminerlerinizden nasiplenemeyenlere yazık..

Doldurmacı
Doldurmacı - 9 yıl Önce

Başlığı düzeltelim: N. Tarhan, Dolduruşa gelme!

banner19