Müstearı isminin önüne geçen şair

Arkadaşımız Bilal Can şair Cafer Turaç'ı anlatıyor. Ona teşekkür ediyor, neden?

Müstearı isminin önüne geçen şair

“Güzel kitaplar yazar için bir son, okuyucu için bir davettirler. Suallerimize cevap vermezler. Bir takım arzular uyandırırlar bizde, iştiyaklarımızı (isteklerimizi) alevlendirirler.” (Bu Ülke, s. 112)

11337

Cafer Turaç   (+)

Cemil Meriç’in belirttiği bu kitaplardan biri de bana göre Cafer Turaç’ın Sessiz Redifler’i. Cafer Turaç Sessiz Redifler ile gözümüze ve gönlümüze taht kurmuş bir şairdir. Geleneksel ifadelerden kurduğu şiirleri modern dünyanın tüm seslerini barındırır içinde. Şiirlerinin içinde Anadolu’nun nefesini, Torosların cıngıldayan rüzgârlarını, bir çeşmede akan berrak suyun tadını hissettirir okuyucularına. Onun sesi şiirlerinin tüm bölümlerinde hissedilir. Bu yüzden yazdıkları evvela şairindir sonra okuyucusu olan bizlerin.  

11338Bir şairi tanıtacak onun hakkında en ince ayrıntıları verecek olan kitaplarıdır. Kitaplar yazan kişiyi ele verir. Yakalatır. Birini iyi tanımak isterseniz onu konuşturun sözüne binaen, bir yazarı veya şairi tanımak istiyorsanız onun kitaplarını, eserlerini ve söylediklerini okuyun derim. Bu onun hakkında en güzel ayrıntıları verir.  

”tadını sarındım cezayir karanfillerinin yakama vurdu kış 
ey sen gidip dönmeyenin ey ne kaldı senden”
 

Bir hüzün anaforunda şair şiar edindiği kelimeleri kalbimize damıtandır. İsmet Özel Şiir Okuma Kılavuzunda ‘şairler hayal âleminin en büyük düşmanı oldukları halde insanları (ve en başta kendilerini uyanık) kalmayı amaçladıkları halde hayal dünyasını onaylamak gibi bir havaya girebilirler. Bu da onların temel zaafıdır. Bu zaaftan korunmaları da (hele çağımızda) oldukça zordur” demiştir. Bu zorluğa göğüs gerendir şair. Şair aklının uyanıklığında kalbinin uyanıklığıyla aşk, hüzün, sevgi büyütendir.  

Sessiz Rediflerden Sesli Anaforlara

"çok görme, senin sesindim onun sesiydim kendimin sessizliğiydim, 
kendime kaldım”

Anafor nedir? Girdaptır. Şair neden bu sesli anaforlarını bir sessiz redifte birleştirmiştir. Çünkü o hayatının büyük çoğunluğunda diyar diyar gezen bir seyyah gibidir. Derdiği cümleler en çok onun güzelliği yaşama isteğindendir. Daha sonra bizlere bıraktığı bir dünyanın hayali ama geçek yani hayal ve gerçek arası bir şeydir. Bu ütopik midir? Belki.Ama bizde bıraktığı izleri gerçektir.

11339
Cafer Turaç ve Mustafa Ruhi Şirin   (+)

Yine İsmet Özel Şiir Klavuzunda şöyle der şair için: ‘’ ”şairin suçsuz yanılgısı şiiri ortaya çıkarır” Şiir hayatın gün be gün gerçekliğidir. To be or not to be gibi berrak bir rüyadan alıntıdır.

Sadık Yalsızuçanlar Cafer Turaç’ın kitabı hakkında şöyle demiş:

‘’ Turaç’ın dizeleri, hangi teessürlerden, hangi düşüncelerden, hangi ateşleyici ve hareketlendirici imajlardan yola çıkarsa çıksın, hep (bu) kozmik yolculuğu anlatır: “her şey seninle şimdi, karanlık kışla /gömleğime değen berrak bir türkü/ al al götür beni akşamlarına /gideceğim adres yeni değil ki/oralarda sevi, birkaç menekşe” Bir Yusuf masalı, bir Yakup rüyası, bir veciz, hikmet dolu muamma. Şiir hakikat boyutuna ulaşmışsa ve söylenilen gerçeğin değil, gerçekten de öteyse okuyucuya okuyup ders almak şairine de mütevazilik gömleğinde çöllerde vaaz eden bir derviş sessizliği lazımdır.

1134111340
(+)(+)

Teşekkür ederiz Sessiz Redifler’den kalbimize sesli cümleler aşılayan şaire.  

 

Bilal Can şaire teşekkür etti

 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 23:28
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
haberi beğenmiş bir insan
haberi beğenmiş bir insan - 9 yıl Önce

güzel bir anlatımdı teşekkürler. Özellikle İsmet Özel' den alımlarla şairi anlatmak hoşuma gitti. Sizi tebrik ederim. İyi akşamlar

banner19

banner13