Mustafa Ablak: Çizgi filmde bir mücadeleci

Çoğumuzun izlediği onlarca çizgi film ve belgesele imza atan Mustafa Ablak, kendi film stüdyosunda çalışmalarına devam ediyor..

Mustafa Ablak: Çizgi filmde bir mücadeleci

 

Bizler anlamakla kalmayıp anlatan, sevmekle kalmayıp sevdiren, öğrenmekle kalmayıp öğreten insan olmak sorumluluğundayız. Fakat her insanın fıtratı farklı olduğundan tebliğ yöntemleri de farklılaşıyor. Özellikle de günümüzde, müzik sektöründen sinema sektörüne kadar pek çok alanda istenilen kitleye rahatlıkla ulaşılabiliyor. Ben, sinemanın bu yüzden çok önemli bir yere sahip olduğunu düşünüp yakından takip etmeye çalışıyorum. Size de bir vesile ile tanıdığım ve bu sektörde çok güzel işler yapmış bir insanı tanıtmak istedim: Mustafa Ablak.

Aslında çoğu kişi izlemiştir onun çizgi filmleriniMustafa Ablak

Aslında pek çoğunuz Mustafa Ablak’ın yaptığı çizgi filmleri, çocuk filmlerini ve belgeselleri izlemişsinizdir. Projeleri izlemeye, izletmeye değer. Mustafa Ablak, yoğunluğuna rağmen, Kartal Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde bu sektörün meraklılarına dersler de vermişti geçen senelerde. Bu alanda yetişmek isteyenlere kapısı daima açık.

Mustafa Hoca (Hoca diyorum çünkü bir projesinde ufak tefek işlerle yardımcı olmaya çalışmıştım kendilerine, bu sektöre ilk adımımı bu sayede attım.) 1967 yılında Amasya-Merzifon’da doğmuş. Nevşehir’de Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu okumuş. Ion Luca Caragiale Tiyatro ve Sinema Üniversitesi Sinema Tarihi bölümünde “sinema estetiği, Hristiyanlık, Yahudilik ve İslam” konusunda doktorası devam etmekteymiş.

İşleri dolayısı ile sık sık seyahat ediyor kendisi. Ürdün, İran, İtalya, Çin, Malezya, Azerbeycan, Suriye, Singapur… Bir süre, merkezi Londra’da bulunan, Birleşmiş Milletlere bağlı olarak faaliyet gösteren Uluslararası Muvaffak Vakfı’nın Bosna şubesinde yapılan tanıtım filmlerinin yönetmen, senarist ve görüntü yönetmenliğini yapmış. İran film festivaline katılmış. Şu an ise Anatolia Film Stüdyoları’nın sahibi ve genel müdürüdür Mustafa Ablak.

2002 senesinde kurmuşlar Anatolia Film Stüdyoları’nı

Mustafa Ablak

Mustafa Ablak’ın en büyük yardımcısı ise; yapımcısı, ortağı, yıllardır beraber çalıştığı eşi Kübra Ablak. Birlikte 2002 senesinde Anatolia Film Stüdyoları’nı kurmuşlar. Anatolia Film, ülkemizde en çok çizgi film üreten şirketlerin başında. Eminim benimle birlikte pek çok kişi de, bu çizgi filmler sayesinde tanımıştır Merkez Efendi’yi, Abdulkadir Geylâni Hazretleri’ni, Ebu Eyyûb el- Ensarî’yi...

Aynı zamanda, Türkiye’de ilk defa bilgisayar animasyonu sistemini kullanarak “Habil ile Kabil” gibi uzun metrajlı çizgi filmler ortaya koymuşlar. “Hz. Mevlana”, “Nurdan Kalp: Abdulkadir Geylani”, “Çiçeklerin Efendisi Merkez Efendi” ve diğer bazı çizgi filmler ise, görsellikte en iyi tekniklerden biri olan Cell animasyon tekniği ile yapılmış. Bunların yanında yüzlerce belgesel hazırlamışlar.

Şimdilerde Avrupa’daki Müslümanlar konulu bir belgesel hazırlayan Mustafa Ablak’ın daha önceki belgeselleri ise şöyle: “Bursa”, “Edirne”, “İskilipli Atıf Hoca”, “Mehmet Zaid Kotku Hazretleri”, “Bulgaristan’da Osmanlı Medeniyeti”, “Çerkez Ethem”, “Malcolm X”, “Peygamberimizi Güldüren Hadiseler”, “İstanbul Camileri”, “Adolf Hitler”, “Dünya ünlülerinin gözüyle İstanbul ve Osmanlı Halkı”, “Bitkilerde Şifa” vd. Bir de çizgi filmlere bakalım: “Yeni şeyler söylemek lazım: Hz. Mevlana”, “Ahlaki değerler: Anne babaya itaat”, “Kutsal Kitaplar (Sevgi Okulu)”, “Kur’an Öğreniyorum”, “İmanın Altı Şartı”,  “Peygamber Efendimizin Çocukluğu”, “Kutlu Doğum ve Mucizeleri”, “Habil ile Kabil”, “Hilekarlık”, “Cahiliye Karanlığında Mekke (Çöle İnen Nur)” vd.

Mustafa AblakÇizgi filmlerin önemi ve çocuk yetiştirmede yeri hakkında, bir röportajında Mustafa Ablak, şunları söylemiş: “Bu sorunun cevabını bulmak için çocuklarımızın dinledikleri ağır bir sohbeti mi, yoksa izledikleri bir çizgi filmi mi daha iyi hatırladıklarını soralım. Bu sorunuzun cevabını çocuklar verecektir. Amerika’da Walt Disney stüdyoları tarihinde 4 defa iflas etmiş olmasına rağmen devlet tarafından desteklenerek ayağa kaldırıldı. Sebep: Amerikan hayat tarzı; ismiyle, renkleriyle, her şeyi ile dünyaya yayılmalıydı. Bu da ancak bu yolla yapılabilirdi.”

“Çağrı” filmiyle sınırlı kalan bir sinema sektörü

Yapılan güzel işlerin sahiplerini tanımanın her zaman faydalı olacağını düşünüyorum. Anatolia Film Stüdyoları, İstanbul Tuzla’da. Belki bir kursta küçük öğrencileriniz vardır, belki evinizde küçük kardeşleriniz, bu çizgi filmleri izlediklerinde hem eğlenceli hem öğretici dakikalar geçireceklerdir ve tabii bir de hayatları boyunca onlarla birlikte gidecek bilgiler öğrenecekler. En son küçük kardeşimle Merkez Efendi çizgi filmini zevkle izledik. Bir de belgeseller var. Hepsini ayrı ayrı tavsiye ediyorum. Ve Müslümanların sinema sektöründe kendilerini tam anlamı ile gösterebilecekleri günleri bekliyorum. Müslümanların yaptığı büyük çaplı filmler “Çağrı” ile sınırlı kalmamalı.

Mustafa Ablak’ın Müslümanca kaygılarla film sektörüne çok katkısı olmuş tabi ama maalesef bu sektör, maddi geri dönüşün pek olmadığı bir sektör... Anatolia, sektörün zorluklarına direniyor ve bulunduğu mütevazı mekânda güzel işler yapıyor. “Sektörün zorlukları” diyorum. Bu zorluklar biraz da camia olarak bizim ayıbımız. Amerikalılar Walt Disney ile tüm dünya çocuklarına kendilerini izletirken bizim televizyonlarımızda kendi yapımımız olan o kadar az çizgi film var ki.

Sinema sektörünün basite alınmaması gerekiyor. Dünyaca ünlü İranlı Yönetmen Mecid Mecidi, Film Arası dergisine verdiği röportajda, tartışmaya açık elbet ama, “Peygamberlik devam etseydi, peygamberler tebliği sinema ile yaparlardı” demişti. Uzun süre Müslüman sinemacılar sinema sektöründe yapmaları gerekeni yapamadılar. Aslında bu yol ile tüm dünyaya dertlerimiz anlatılabilirdi, İslamofobi bu kadar yayılmazdı belki. Şu günlerde üzerimize düşen sorumluluk ise, emek harcanan bu güzelliklerden haberdar olup, haberdar etmek. Filmleri izleyip, izletmek. Adımızı ve sesimizi duyurdukları için Anatolia Film ekibinden Allah razı olsun.

 

Fatma Mizan yazdı

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2012, 15:20
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatih
fatih - 7 yıl Önce

mustafa hocanın yaptığı çizgi filmlerin bir çoğunu izledim. aslında çok da faydalı filmler. ama neden dizi yapmıyor malum artık dizi furyası var kimse çizgi film izlemiyor.

Fatma
Fatma - 2 yıl Önce

Küçükken izlediğim "Habil ve Kabil" çizgi filmi hala derinden etkiler beni. Emekleriniz için teşekkürler. Umarım böyle yararlı işlerinizin devamı gelir ve daha çok kitleye ulaşır. Her daim başarılar...

banner19

banner13