Muhayyel editörü, Mustafa Şahin'i yazdı!

Mustafa Şahin’in bizden mahrum bıraktığı kitaplar neler? Kitaplarının 'muhayyel' editörü Suavi Kemal Yazgıç, 'yazar' Mustafa Şahin'i yazdı..

Muhayyel editörü, Mustafa Şahin'i yazdı!

 

Kötü örnek olmak istemem ama 1990’lı yıllarda Ankara’da yaşadığım öğrenciliğimde okul dışında her yer bana hayat boyu devam edecek zenginlikler kattı. İşte o yıllarda hayatımı etkileyen beş tanışmadan biri oldu Mustafa Şahin ile tokalaşmam. Mustafa Şahin, adının başında “yazar” sıfatı bulunsun diye uğraşmayan yazarlardan. Kalem erbabı olmaktan nefsine pay çıkarmayan bir tevazu abidesi.

Kitap yayınlamamasının bizlere edebî maliyeti ne?

Mustafa Şahin’le tanışmış olmak bir zenginlik fakat ya onun bizden mahrum ettikleri. Mesela hiç kitap yayınlamadı Mustafa Şahin. Elbette yazar pozları yapmamak sağlam bir meziyettir ama yazılanları kitaplaştırmamak da alkışlanacak bir erdem midir? Bence değil. Niçin mi? Mesela Mustafa Şahin’in “Emret Toprak” kod adıyla andığım öykü kitabının hâlâ yayınlanmamış olmasının edebî maliyetini nasıl hesaplayabiliriz ki? Çünkü o öykülerdeki duyarlık dünyası dergi sayfalarında kalmaya mahkûm olduğu sürece hem yazarlar hem de okurlar için “böyle de yazılırmış” ihtimali muhal bir seçenek kalmaya devam edecek.

Emret Toprak gibi “Düzelü Bee!” gibi öyküler, “beşeri duyarlık cümle içinde nasıl hissettirilirmiş” sorusuna verilmiş örnek cevaplardır aynı zamanda. “Sayın Efendim” bir ironi abidesidir. “Emret Toprak”a editör olursam kitabın ilk sayfalarında yer vereceğim bir öyküdür, kitabı okumaya başlayanları sonuna dek bırakmayacakları bir atmosfere sokar.

“Muhayyel” editörlüğümde hangi kitapları yayınlanacak Şahin’in?

Mustafa Şahin

Mustafa Şahin aynı zamanda bir deneme yazarı. Haftalık “Ülke”, haftalık “İzlenim”, haftalık “Gerçek Hayat” dergileri gibi pek çok yayında yer alan yazılarından kim bilir kaç kitap çıkar? “Hece” dergisinin özel sayılarındaki yazıları bile olanca parlaklığına rağmen buzdağının su üzerindeki kısmından ibarettir esasen.

Kendi adıma “muhayyel” editörlüğümde “Şehirlerin Ruhu” isminde sağlam bir kitap hayal ediyorum. Anılarla demlenmiş, gözlemlerle harmanlanmış, acı tecrübelerle pişirilmiş ve hakkı yaşanarak verilmiş cümleleri, yazıları var Şahin’in. “Örse Çekiç Vuran Benim” isminde ikinci bir deneme kitabı hayal etmem de boşuna değil.

Bu üç kitaptan ibaret değil elbette Mustafa Şahin’in bizden mahrum bıraktıkları.

Ancak bu üçünü yayınlasa bile azımsanmayacak bir gönül ve basiret zenginliğine kavuşabiliriz.

Ben çok uğraştım olmadı. Bari siz Mustafa Şahin’i ikna etmem için yardım edin.

 

Suavi Kemal Yazgıç yazdı

Not: Mustafa Şahin’in tek başına olduğu fotoğrafı Gökhan Özcan çekti. İki kişinin arasında yer aldığı fotoğrafı ise Mevlana İdris.

GYY notu: Mustafa Şahin'in öyle içten, öyle esaslı bir üslubu vardır ki, o tatlı üslup bana şunu dedirtiyor: Bir kitabı olmaması en affedilemeyecek 3 kişiden biridir Mustafa Şahin bu ülkede!

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2012, 12:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
şahin emiroğlu
şahin emiroğlu - 7 yıl Önce

bakarsınız yılların yapamadığını bu internet sitesindeki bu yazı yapar, zamana direnen mustafa şahin teknolojiye yenik düşer ve edebiyat kazanır. duyduğuma göre şehirlerin ruhu bir oturuşta bir kitap haline gelebilirmiş. ne kadar çok kişi duyarsa vaatlerini, o kadar insana borçlu kalacak mustafa şahin. hayırlısı...

Cihan doğru
Cihan doğru - 7 yıl Önce

Bir öyküsünü okuduydum seneler evvel... Aynı kişi mi onu da bilmiyom...

mustafa ünal
mustafa ünal - 7 yıl Önce

Mustafa Abi İçin zor olan bir kitap çıkarmamak...Zoru başardığı için teşekkür etmekten başka ne denebilir.Bence yaşadığımız zamanda Allah "kitap"ı olmayan yazarların yanında.

egeden
egeden - 3 yıl Önce

Mustafa Şahin? Güzel insan...

banner19

banner13