Müezzinlik sadece ezan okumak değilmiş

Selimiye Camii eski müezzini Yusuf Karabıyık Çengelci uzun yıllardan beri Mimar Sinan’ın ve en önemli eseri Selimiye Camii’nin tanıtımına çok önemli katkılar sağlıyor

Müezzinlik sadece ezan okumak değilmiş

 

Hayatını Mimar Sinan’a ve eserlerinin tanıtımına adadıYusuf Karabıyık Çengelci, Mimar Sinan ve Selimiye

Yusuf Karabıyık Çengelci, Tokat’ın Artova ilçesine bağlı Sağlıca beldesinde 1945 yılında dünyaya geldi. Köyünde ilkokul olmadığı için okula gidemedi ve yazları Kur’an kursuna devam etti. Sesinin güzelliğini fark eden bir hoca, onu İstanbul Fatih Cami Kur’an Kursu’na yazdırdı. Bu kursu başarıyla tamamlayan Çengelci hafız oldu. Edirne Selimiye Cami’ne müezzin almak için yapılan sınava katılan Çengelci, sınavı kazanarak 1968 yılında Selimiye Camii müezzini oldu. 23 yıl Selimiye Cami müezzinliği yaptıktan sonra Edirne Üç Şerefeli Cami müezzini olarak da yıllarca görev yaptı ve buradan emekliye ayrıldı.

Yusuf Karabıyık Çengelci’yi diğer müezzinlerden ayıran özellik, yıllardan beri Mimar Sinan’ı anma etkinliklerine büyük katkılar sağlıyor olması ve Selimiye Camii’nin tanıtımında çok önemli roller üstlenmesidir. Çengelci, Mimar Sinan’ın daha fazla tanınması için çok ilginç bir yöntem bulmuş. Takma beyaz sakalı ve kıyafetiyle yıllarca insanlara Mimar Sinan’ı anlatan Çengelci, bir gazeteye verdiği röportajda da önemli bir iddia da bulunuyor: “Selimiye’yi Mimar Sinan yaptı, ben tanıttım”

“Mimar Sinan ve Selimiye”

Muhteşem müezzinin Selimiye Camii’nin tanıtımı için yaptıkları bunlarla da sınırlı değil. Çengelci başta Selimiye Cami olmak üzere bir çok cami üzerine kitaplar yazmış. Bu eserlerinden en ünlüsü Edirne’deki tarihi ve kültürel mirasımızı anlattığı ‘Mimar Sinan ve Selimiye’ adlı kitap. Muhteşem müezzin son olarak Mimar Sinan’ı anlatan bir kısa film çekmek için çalışmalara başlamış. Selimiye Camii’nin ve Mimar Sinan’ın tanıtımına ulusal ve uluslararası alanda çok önemli hizmetler de bulunan Yusuf Karabıyık Çengelci halen Edirne’de yaşıyor.

 

Samet Akten haber verdi

 

Yayın Tarihi: 03 Ekim 2011 Pazartesi 10:32 Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2011, 10:32
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26