Moritanya'da gelini göremezsiniz

Enne Fransa'da okuyan bir Moritanyalı. Enne ile Moritanya'yı ve Türkiye'yi konuştuk.

Moritanya'da gelini göremezsiniz

Büyükbabasıyla serüvenden serüvene atlayan Antikacı Dükkânı’nın ‘Nell’i ile özdeşleştirmiştim Enne’yi. Onu gördüğümde zihnimdeki Nell ile gerçek ‘Enne’ arasında bir mütekabiliyet yaşanmamıştı bu nedenle. Gıyabında tanıdığım Enne’ye isminin telaffuzunu bir de kendinden duymak için:

‘Adın ne?’ diye sordum.

Enne dedi. Hani Eşhedü  Enne var ya onun Enne’si.  

İşte onda bulduğum ilk tanıdık şeydi bu. Yüzüne baktığımda ‘Bu kızı daha çok görmeliyim’ emri saklıydı sanki. İnsanı o buyur eden, ehlinin ve yakınlarının arasındasın diyen bakışı yok mu onunla daha çok vakit geçirme bahaneleri arayabiliyor insan. 

Moritanya“Şaban ayı başladı bana dua et, Ramazan geldi bana dua et… “ şeklinde her gördüğünde dua isteyen inançlı tavrı ona aşinalığımı besliyordu. Bir de her gece iyi geceler demek için odasına gittiğimde elinde gördüğüm küçük küçük dua kitapları bana çok özlediğim bir şeyleri hatırlatıyordu.  

Enne ülkesi Moritanya’dan aldığı burs sayesinde Fransa’nın kuzey şehirlerinden Amiens’de Matematik okuyor. Ve işte Güney Afrika’nın Moritanya’sının güzide insanı, sevgili dostum Enne, sorularıma verdiği cevaplarla şimdi burada: 

Kendini nasıl tanımlıyorsun, Enne?

Ben Moritanyalı bir Müslüman’ım. Müslüman olmak kendimi tanımlayabileceğim ilk kıstastır. Kendime dair yaptığım bütün tanımlamalar dinimden sonra gelir. Kimliğimi Müslüman olmamda buluyorum. 

Bize Moritanya’nın sevdiğin geleneklerinden, Moritanya’yı daha iyi tanımamız için bir şeyler anlatır mısın?

Moritanya’da bayramlarda akrabaların ve yakınların ziyaret edilmesini çok seviyorum. Dinimizde Sıla-i Rahim önemli. Aynı zamanda akrabalarla irtibat halinde, zenginin fakirle dayanışma içerisinde olması gibi adetleri de çok seviyorum. Bir Moritanyalının asla kadınları incitmemesi de var tabi çok beğendiklerim arasında.

Örneğin evlilikle ilgili birkaç şey anlatayım:  Bizim düğünlerde gelinin gösterilmemesi vardır. Bu nedenle gelin yüzünü bir örtüyle kapatır. Onu sadece damat görebilir. Tabi gelini hazırlarken kız kardeşleri, yakın arkadaşları da görebilir. Ama davetliler göremez. Evlendikten sonra üçüncü gün damat bir davet düzenler ve gelin diğer bütün kızlar gibi bu davette ortaya çıkabilir. Yani ben nasıl yüzümü gösterebiliyorsam o da ancak üçüncü günden sonra yüzünü gösterir.  Kısaca üçüncü günden sonra normal kızlar gibi olabilir gelin.

Sana Moritanya gelinleriyle ilgili bir şey daha anlatayım: Moritanya gelinleri düğünde siyah giyerler. Nedenini bilmiyorum ama bu bir alışkanlık bizde. Ülkemde sevdiğim şeylerden bir tanesi de ‘Çay’. Çay olağanüstüdür bizde, bu çaydan içen herkes onu sever diye tahmin ediyorum.

Moritanya

Moritanya’da sevmediğin geleneklerden bahseder misin?

Seni şok edebilirim ama anne babanın, büyüklerinin yanında çocuklarını kucaklarına almamaları, onlara sarılıp onları öpmemeleri gibi adetlerimiz var. Büyüklerin yanında başka bütün çocukları severler ama kendi çocuklarını sevmezler. 
 
Moritanyalı EnneSence Moritanya gençliği çok okuyor mu? Okuma konusunda şimdi ile geçmiş arasında bir gelişme gözlemliyor musun? Şu an ne okuyorsun?  

Bence Moritanya gençliği okuyor ama ortalamanın çok üstünde diyemem. Geçmiş ile şimdi arasında büyük bir gelişme yok bu hususta, ama bu başka nedenlerle alakalı örneğin devletin para kaçırması gibi nedenlerle alakalı.  

Bana gelince, derslerim yüzünden 2 aydır hiçbir şey okumuyorum desem yeridir. Sadece her gece yatmadan önce İslam ile ilgili kitaplar okurum, bir de internetten gazete falan okuyorum. 
 
Türkiye hakkında ne düşünüyorsun? 

Ben Türkiye’nin laik Avrupa gibi modern bir ülke olduğunu düşünüyorum. Ama çoğunluğu Müslüman bu nedenle Tayyip Erdoğan başta bence. Türkiye’nin özgür ve cesaretli bir ülke olduğunu düşünüyorum. Türk olan üç tane kız arkadaşım var. Bunlardan ikisi tesettürlü değil biri tesettürlü. Onlar çok yardımsever ve kibarlar. Ve bana Türkiye’yi sevdirdiler diyebilirim. 

 

Sümeyye Sel sordu

Yayın Tarihi: 05 Ocak 2010 Salı 09:30 Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2010, 08:17
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yakup Güleryüz
Yakup Güleryüz - 11 yıl Önce

Bir zamanlar Osmanlı toprağı olan bu Ülke insanlarına bizleri tekrar tanıtan arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Alışkanlıkları ve adetleri hakkında daha çok bilgi sahibi olmak isterdik. Belliki bazı adetlerimiz ortakmış.

Leyla Güler
Leyla Güler - 11 yıl Önce

İslam coğrafyasın farklı yerlerine mensup kardeşlerimizle yapılan röportajların devamını bekliyoruz. Belki de bu sayede onlara benzeyen ve ayrışan yönlerimizi farkedip kendimiz ve onlar hakkında daha gerçekçi bilgilere sahip olabiliriz.

inci temel
inci temel - 11 yıl Önce

Dünya ile aynı değerleri paylaşıyor olmak ve bunları okumak çok ggüzel
bu beni mutlu etti devamını bekleriz,dünya insanları ile bir ve beraber olalım

morıtanyalı
morıtanyalı - 11 yıl Önce

morıtanya anlatılmaz yasanır bir yer...buyuk sahrada ,atlas okyanusu kıyısında mubarek bır ulke...

sivaslı
sivaslı - 10 yıl Önce

bu bahsettiği gelenekler eskiden bizim sivastaki köydede vardı islam coğrafyasının güzelliği burda işte:

hüseyin dilsiz
hüseyin dilsiz - 10 yıl Önce

bu ülkeyi görmeyi merak ediyorum

ayse
ayse - 10 yıl Önce

Anneler ve babalarin cocuklarini, buyuklerinin yaninda sevmemeleri bizdede var. Mesela Tatarlar,cocuklarini buyuklerinin yaninda sevnezler.

eda
eda - 10 yıl Önce

ben moritanyaya okumak ıcın gıdıcem bu ulke hakkında bılgısı olan varsa yardımcı olabılırmı acaba:)


banner26