Mısır Seyyid Kutub'un izinde inşallah

Seyyid Kutub, 1966'nın Ağustos ayında bugün şehid edildi. Allah rahmet eylesin.

Mısır Seyyid Kutub'un izinde inşallah

28338Çağımız Müslümanlarının kitaplarını okuyarak Müslüman kimliğine ve devrimci ruha sahip olmayı öğrendikleri öncülerden biridir Seyyid Kutub. Ezher’de ve Kahire Üniversitesi'nde okumuş, mezun olduğu Dar'ul Ulum Fakültesi'nde öğretim görevlisi olmuş. “Konum dersleri” adlı makalesi yazı hayatında da fikirlerini etkin olarak seslendirmeye başlamasında merkez olmuş. Hocalarından Mehdi Allame Seyyid Kutub’dan “Eğer hayatta benim ondan başka talebem olmasa bile onun varlığı mutluluk olarak kafidir” diye bahsedermiş.

Yoldaki işaretlerle istikâmet üzreyiz!

43 yaşında Amerika’ya gitmiş ve orada kaldığı iki buçuk yıl boyunca Amerika’nın toplum ve medeniyetinin manevi değerlerden soyutlanmış, sadece maddi bir medeniyet olmasını eleştirmiş. Mısır’a döndüğünde İhvan-ı Müslimin’e katılır. 1954’te Cemal Abdülnasır'a düzenlenen suikast girişimi nedeniyle çoğu Müslüman Kardeşler üyesi gibi o da tutuklanmış, 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. En önemli eserlerinden olan Kur’an tefsiri “Fi Zilal-il Kur’an”ı ve “Yoldaki İşaretler”i hapishanede yazmıştır.

Müslümanların değerlerine sahip çıkması gerekliliğini vurgulamış hep.  Ümmete çıkış yolu olarak Kur’an’a yönelmeyi, sahabe hayatını örnek almayı teşvik etmiş. Batı’nın maddi imkanları insanları tatmin etmemektedir ve Seyyid Kutup bize “değerler sistemi” ile yürüyecek olan Müslümanca bir dönemin başlangıcının altyapılarını güçlendirmektedir. Yeniden Diriliş için yolumuzdaki işaretleri toparlar ve bize sunar. Her şeyin, ama her şeyin kaynağının İslam olması gerektiğini savunur yıllarca.

Onun ve üstad Hasan el Benna'nın çalışmaları 60 yıl sonra meyvesini verdi. Bugün Mısır özgürlük yolunda yürüyor.

28339Cümle tağutlara karşı!

Günümüzde de milyonlarca gencin yolunu sürdürdüğü önder Seyyid Kutub, 29 Ağustos 1966’da Mısır diktatörü Cemal Abdülnasır tarafından idam ettirilir. İdam kararı okunduğunda affedilmeyi isterse bağışlanacağı ifade edilir. Seyyid Kutub’un bu teklife verdiği meşhur cümleleriyle analım O’nu: “Eğer Allah kanunu ile mahkûm edilmişsem ben Hakk'ın hükmüne razıyım. Eğer batıl kanunlarla mahkûm olmuşsam ondan çok daha üstün bir düşünceye sahip olduğum için batıldan ve münafıklardan merhamet dilemem. Allah'a şükürler olsun ki on beş sene cihad ettikten sonra bu mertebeye ulaştım. Ben Allah yolunda yaptığım iş için asla özür dilemem. Namazda Allah'ın birliğine şehadet eden parmağım asla bir tağutun hükmünü onaylayan tek bir harf bile yazmayacaktır.”

Şehid Seyyid Kutubların yollarından yürümeyi Allah nasib etsin.

 

Fatma Nazlı Ulusoy bir önderi hatırlattı

Yayın Tarihi: 29 Ağustos 2011 Pazartesi 04:44 Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2011, 21:23
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
ersin ertuğrul
ersin ertuğrul - 10 yıl Önce

İslâm ile atalarından miras kalmış haliyle değil de, bir vesileyle "Kitab" ve "telif eserler" üzerinden öğrenmeye çalışanların semtinde var olan isimlerden Kutub. Kitablarının terceme olmasından sebep eksik anlaşılma ihtimalini her zaman elde var bir olarak tutmamız gereken Kutub'un yaşamı gedikleri kapatır niteliktedir. Ümmed/Milletçe nicedir özlemini duyduğumuz Alim ve Şehid başlıklarını hayatında cem etti. Selam O'na olsun..(Umran Dergisinde M.Kürşad Atalar'ın makalesinin başlığından a

ersin ertuğrul
ersin ertuğrul - 10 yıl Önce

İslâm ile atalarından miras kalmış haliyle değilde, bir vesileyle "Kitab" ve "telif eserler" üzerinden öğrenmeye çalışanlrın semtinde var olan isimlerden Kutub.Kitablarının terceme olmasından sebep, eksik anlaşılma ihtimalini her zaman elde var bir olarak tutmamız gereken Kutub'un, yaşamı gedikleri kapatır niteliktedir.Ümmed/Milletçe nicedir özlemini duyduğumuz "Âlim ve Şehîd" başlıklarını hayatında cem etti. Selam O'na olsun.(*)Umran Dergisinde M.Kürşad Atalar'ın makalesinin başlığında

ali muaviye ömeroğlu
ali muaviye ömeroğlu - 10 yıl Önce

dunyabizim'in notu: gözü dönmüş kişilerin yazdığı yorumları yayınlamıyoruz! yorum yazmış bulunan kişinin haddi aşan saygısız başlığı da değiştirilmiştir. bayram bayram!

Adalı
Adalı - 10 yıl Önce

Kıymetli abim, hocam, üstadım. Madem adamın yorumu edepsiz Allah aşkına ismini de vermeyin. Bireysel olarak cevap verin kendisine. Daha önce defalarca buna benzer örnekler oldu, her gördüğümde size meramımı yazdım. (cevap: Sayın Adalı isimli kardeş, isminiz bu muduri bilemeyiz. Yorum bırakan bir had bilmez kendi ismini kullanmıyor ki çoğunlukla. İnternet böyle bir şey zaten. Nickler, takma uydurma isimler arkasında efelenmeler diyarı. Ayrıca kendilerinin mailleri de görünmüyor yorum bırakırken. görünse de gerçek maillerini yazmıyorlar.. nasıl cevap yazasın öylelerine.. selam ile anlatabildik?)!

banner26