Mevlana İdris'te dostu gördüm

"Çok tehlikeli kipatlar yazar Mevlana İdris Zengin. İkindiyazılarında mısraları durur gençliğin ilk duyarlık zamanlarından kalma. Mavera’ya karışan bir aşığın hüznü ve teslimiyetiyle dua-şiirler yazdı-yazar. Büyüklerin dünyasında ellerin nasıl da boşaldığına şahit olmaklığından olsa gerek; cenneti az önce terk etmiş çocukların masal dünyasına sığınır. O yüzden, masal dünyanın bittiği yerde başlar Mevlana İdris için." Zeki Bulduk yazdı.

Mevlana İdris'te dostu gördüm

Dost

Dost, Veysel gibi olandır.

Görmeden vefa gösterip uzaktan da olsa muhib olabilendir.

Mevlana İdris ZenginDost, bir kapıya gelip, anasının sözünü tutmak adına yarenini göremeden evine dönen, dünya döndükçe sadakatinden dönmeyendir.

Mevlana İdris ile yüz yüze bir tanışıklığım, dostluğum olmadı. Lakin, uzaktan biliyorum ki aynı dertlerle dertlenen insanların akrabalığı bizi dost kılıyor.

Çok tehlikeli kipatlar yazar Mevlana İdris Zengin. İkindiyazılarında mısraları durur gençliğin ilk duyarlık zamanlarından kalma. Mavera’ya karışan bir aşığın hüznü ve teslimiyetiyle dua-şiirler yazdı-yazar. Büyüklerin dünyasında ellerin nasıl da boşaldığına şahit olmaklığından olsa gerek; cenneti az önce terk etmiş çocukların masal dünyasına sığınır. O yüzden, masal dünyanın bittiği yerde başlar Mevlana İdris için.

Masal

Maraş’tan bir bey oğlu olarak gelir kurulur Sultanahmet’e. Süleymaniye’ye uğramazsa eğer, bir ağrı konar medeniyetimize yaslanmış omuzlarına. Birden Sufi ile Pufi gelip bir masal medeniyetinin tam ortasına çekerler modern dünyanın vandallığından şairi. İnşirahı arayan çocuk-adamdır Mevlana İdris.

Mavi bir kuşun kanadına yazdığı  replikleri vardır; eğer sizi La ilahe illallah birleştirmiyorsa… diye başlayan sitemkâr ve de mehdiyi çağıran sesiyle. Sonra durur. Dünyaya bulaşmış insanlara seslenmenin tehlikesinden yine kaçar dua ve çocuk adlı odalarına sığınır İstanbul’un.

Mevlana İdris’i sanırım  İkindiyazıları’ndan bu yana biliyorum. Mavi Kuştan bu yana ise uzaklarda bir dost olarak tanıyorum. Dedim ya hiç tanışmadım. İki ay kadar önce Esra Elönü ile o güzide mekânına gittiğimizde hal hatır ettik. Yıllardır birbirini tanıyan insanların tanışlığındaydı halleşmemiz.

Bir ademi sanal alemin gıybet tasvirlerinden arındırıp yazmak için interneti kapıyorum. Ve, burası dünya, diyorum. İnsanların insan, ekmeğin ekmek olduğu bir dünyayı özleyen bir dost var tüm kırılganlığı, şairliği, hüzne kesmiş sesiyle, çocukları büyüklerden daha ciddiye alan halleriyle…

Mevlana İdris ZenginŞiir-şair-şuur

Mevlana İdris, nokta atışı  yapar. Doğru hedefleri vardır. İşi riske atmaz. Yani, çocukların kalbine seslenen bir adam, eğer ki gül medeniyetinin özlenen peygamberinin hassasiyetlerini de gözetip anlatıyorsa masalını; işte o masaldan daha gerçek ne olabilir ki?!..

Mevlana dünyaya “düşmüş”  olmanın acısını en sert idrak eden kullardandı. Bu sebeptendi ölüm anı yaklaştıkça sevincinin artması. Mevlana İdris ise bu kovulmuşlar, atılmışlar –ama asla terk edilmemişler- yurdu olan dünyada yeterince sıkılmış; Allahın meleklerini, Allahın yağmurlarını ve hatta Allahın kullarını özlüyor. Bu sebepten ki özlediklerimizi en kestirme yoldan anlatan bu şiirin banisini seviyoruz.

Dört bir yanımız geceye kesmiş ve melekler yağmur tanelerini taşırlarken bizler oyunlar kuruyoruz. Oysa,Fatih’te, Atpazarında bir çocuk-adam şiirin duaya çalan avazıyla anlatmak isteyipte gafletimize kurban giden niyazımızı dillendiriyor. Ve her şiiriyle merhamet adlı bir çınara yaslanıp, dualarıyla peygamberin kapısını zorlamaya devam ediyor.

Nedamet ve Allahın Gülleri

Ellerimizin büyük boşluğuna rağmen, dünyada oyunlar kurup ceplerimizi, midelerimizi ve şatafatlı  görüntüleriyle beynimizi doldurmaya devam ediyoruz. Bir şair, inceden inceye yaralarımıza işleyen sözler söylüyor. Oysa, söz bittiğinde, biz kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bunları Mevlana İdris görüyor ve iki cümleyle yazıyor:

Mevlana İdris Zengin, Tehlikeli Bir Kipat“Yaptıklarımız için

Yapmadıklarımız için

Elimizi

Dilimizi

Tanrım

Bağışla bizi

Birazdan kıyamet başlayacak

Lütfen…”

Ben şimdi bir hayal dükkanında oturup kızımın Sufi ve Pufi ile oynadığı oyunu seyrediyorum. Belki birazdan kıyamet başlayacak, bir fırtınanın önünde ebadı yer tutmayan bir saman çöpü gibi savrulacağım. Belki de malumatfüruşların sardığı dünyada inşirah için, bağışlanmak için, unutmamak için direnen bir şairi zaman zaman hatırlayacağım. Ve iyi ki Mevlana İdris ellerinin boş olmasından rahatsızlık duyuyor… İyi ki pişmanlığımızı anlatan bir ses olup yürüyor dünyanın bittiği yere doğru, diyeceğim.

Bahçıvanların generallerden, menekşelerin mermilerden daha az olduğu bir zamanda masalımız ya da ülkümüz katlediliyordu. Ama, bir şair adını mahmuzlayıp alnının akına Mevlanaleyin divane derviş hırkasını alıp üzerine, İdrisleyin bir muştu veriyor, yüreğimizin ne kadar zengin olduğunu hatırlatıyor. Yüreğin emanet olduğunu tekrar eden sesiyle. Telefonlara, internete, televizyona, ayartıcılara, unutkanlıklarımıza, dostların sesini kısıp medyanın sesini açtığımız asri zamanlara rağmen…

Allahın gülleri yakamızı  bırakmasın efendim!.. Yakamızı bırakmasın bırakmayacak olan! 

Zeki Bulduk

Yayın Tarihi: 08 Haziran 2022 Çarşamba 11:00 Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 12:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emin yurdakul
Emin yurdakul - 13 yıl Önce

Bütün kitaplarını okudum, hakkında çıkan bütün yazıları da.
Çok çılgın olağanüstü çatlak bir adam.
Seni Seviyoruz Mevlana İdris:)

N. Öztürk
N. Öztürk - 13 yıl Önce

M.İ ile ilgili yazı için teşekkürler Zeki Bey. Evet biraz tuhaf bir adam o. Mesela yurtdışında farklı dillerde bir kaç kitabı basıldı ve oskara kalan filmin (benjamin...) senaryosu ile mevlana idris'in tersine adam masalının senaryosu aynı ama kimsenin dikkatini çekmedi bu.
gerçek hayattaki performansı aralıksız sürüyor ve acaip ötesi güzel bence.
onda büyük bir acı var bu açık. ama mizahı da çok iyi bilir. müzikle uğraştığını kimse bilmez. bazı masalları çizgi film yapılıyor ve hukukçu. şair

Esra Nur M.
Esra Nur M. - 13 yıl Önce

Mevlana İdris, adını çocukluğuma kazıdığım insan. Her ay Mavi Kuş'u hasretle bekler, Hayal Dükkanı'nı, Vay Canına'yı, Kirpiler Şapka Giymez'i mest ola ola okurdum. Kitaplardaki ve dergideki çizgiler de harikaydı.
Hatırlayana ve hatırlatana teşekkür ederim.

fatma Betül Işık
fatma Betül Işık - 13 yıl Önce

çocuk denince aklıma mevlana idris geliyor ama o büyükler için de çok güzel şeyler yapıyor, müthiş şiirleri ve afişleri var.

bir çok kitabını alıp okudum, çok farklı boyutlar yakaladım ama bu kadar değerli bir insanı bu kadar az tanıyor olmamız düşündürücü.

bu sebeple Zeki abiye ve dünyabizim'e çok teşekkür ediyorum.

mevlana idris bu ülke ve çocukları için bidr şans.

ayrıca ders kitaplarında da güzel metinlerini görmüştüm.

n. k
n. k - 13 yıl Önce

selam bu yazara.

su anda almanyada. siradisi birisi.

ertuğrul oflaz
ertuğrul oflaz - 13 yıl Önce

hukuk fakültesinde okuduğumuz 1985 li yıllarda aynı yurtta kalma şerefine eriştiğim ve sabah namazlarına arkadaşlarını ney üfleyerek uyandıran bir insandan bahsediyoruz.dolu dolu bir insandan...

Ahmet Aydın
Ahmet Aydın - 13 yıl Önce

Kitaplarını uçurtma yayınevinden temin etmek mümkünmüş. 0212 621 82 84 telefon numarası. Bir de aynı güzellikte H. Salih Zengin vardı. Sahi nerede o? Zaman zaman SamanyoluHaber'de Ahmet Turah Alkan ile birlikte görüyorum, güzel şeyler konuşuyorlar. Zaman Gazetesi'nde ilginç söyleşi ve yazılara imza atıyor. Ama yine de sorduğum soru şu: Çocuklar için güzel şeyler yazdı. Artık yazmıyor mu? Bir mavikuş kanadımız eksik gibi geliyor. Haksız mıyım?

fatma nazlı
fatma nazlı - 13 yıl Önce

anlatılamazlığına inandığım birisidir Mevlana İdris,
"Bir ademi sanal alemin gıybet tasvirlerinden arındırıp yazmak için interneti kapıyorum" buna tam olarak katılıyorum..

yalnız ben Mevlana İdris'in kitaplarının çoğunu bulamıyorum bana bulabileceğim kitapçıların adın, numarasını verebilecek biri olursa çok mutlu olurum.

bir cümlesini paylaşmak istedim "Sen'den başka neyimiz varsa; o bizim yokumuzdur.."

banner19

banner36