Mevdudi'den sonraki liderleriydi!

Gözleri görmez oldu ama 96 yaşında bile asla cemaati terk etmedi Mian Tufeyl Muhammed.

Mevdudi'den sonraki liderleriydi!

Pakistan’daki Cemaat-i İslami’nin Mevdudi’den sonraki genel başkanı Mian Tufeyl Muhammed’i ben hiç görmedim. Ancak görenlerden öğrendim ki o büyük bir İslam âlimiydi, bir dava adamıydı, bir gönül eriydi ve sıkı bir mücahitti.Mian Tufeyl Muhammed

Geçtiğimiz yıl vefat eden Mian Tufeyl Muhammed hakkında Cemaat-i İslami’nin genel gaşkan yardımcısı Dr. Abdurrahman Kureyşi ile bir sohbetimiz olmuştu. Kureyşi o güzel insanı öyle güzel anlattı ki, kendisi ile tanışamadığıma çok üzüldüm. Bu arada hatırlatayım, Tufeyli, Afgan cihadı esnasında da emirlik yapmıştı.

Mevdudi’nin 80 arkadaşı da vefat etti

Cemaat-ı İslami'yi kuran 80 kişi arasında bulunan Tufeyl, Türkiyeli müslümanların yakından bildiği ve tanıdığı Mevdudi’nin de en yakın dostlarından biriydi. Bir bilgi daha ekleyelim, Tufeyl’in vefatı ile Cemaati İslami’yi kuran 80 kişinin tamamı vefat etmiş oldu. O, kurucular arasında olup da bu dünyadan uğurladığımız 80. isimdi.

Tufeyl, Cemaat-i İslami'nin kurucu lideri Ebu’l Ala Mevdudi ile birlikte Cemaat-ı İslami'nin genel sekreterliğini yapmıştı. Mevdudi'nin, sağlık sorunları yüzünden cemaat görevlerinden müsaade istemesi üzerine de ise uzun bir süre Cemaat-i İslami'nin liderliğini yapmış ve sonra görevi Kadı Hüseyin Ahmed’e bırakmıştı.

Abdurrahman Kureyşi ve Mustafa UzunKendisi ile başka bir vesileyle görüştüğüm Cemaat-i İslami’nin genel başkan yardımcısı Dr. Abdurrahman Kureyşi, söz ondan açılınca Mian Tufeyl Muhammed’i çok güzel cümlelerle anlattı. Kıskandım, üzüldüm, sevindim. Kureyşi; “O, Pakistan’ın imanlı gençliğini yetiştirdi. Son anına kadar mücadeleyi bırakmadı. 96 yaşındaydı ve gözleri görmez olmuştu. Buna rağmen camiyi, cemaati terk etmedi ve İslamî mücadelesini sürdürdü. Sabah ve yatsı namazlarına oğlu ile beraber gelir, cemaati aksatmazdı” dedi.

Onun büyük bir veli olduğuna inanıyoruz

Genel başkanlık görevini bıraktıktan sonra da vefat anına kadar mücadeleyi bırakmayanKadı Hüseyin Ahmed ve Mian Tufeyl Muhammed Tufeyl’in, Mevdudi tarafından kurulan 'İslam Araştırmalar Merkezi'nin genel müdürü olarak çalıştığını dile getiren Kureyşi; “Rusya’ya karşı yapılan Afgan cihadı esnasında emirdi. Sağlık problemleri nedeniyle genel başkanlığı bıraktı fakat bir nefer olarak mücadeleye devam etti. Hizmeti asla aksatmadı. Çok iyi bir insandı. Allah Teala ile ilişkisi iyiydi. Onun büyük bir veli olduğuna inanıyoruz. Büyük bir âlim, gönül adamı, mücadele eri ve zeki bir siyasetçiydi” diye konuştu.

Bilmiyorum, ben onu görmeden sevdim. Pakistan’a gittiğimde henüz yaşıyordu ancak ben onu tanımıyordum. Nasip deniliyor buna.

Bir Fatiha okunması temennisi ile…

 

M. Mustafa Uzun, Uzak Asya’dan bir âlimin haberini verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2010, 23:25
banner12
YORUM EKLE
YORUMLAR
cafer selenter
cafer selenter - 9 yıl Önce

İnşallah başlattıkları hizmet devam eder..

irem ay
irem ay - 9 yıl Önce

Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Allah ondan ve izinden gidenlerden razı olsun.

hüseyin subaşı
hüseyin subaşı - 9 yıl Önce

ALLAH RAHMET EYLESİN . ALLAH RAZI OLSUN BENDE KENDISININ ACMIS OLDUGU UNUVESITEDE BİR SÜRE KALDIM ALAH RAZI OLSUN. BENDE GAZİ AHMET HÜSEYİNLE TANIŞMISTIM .

banner19