Mesnevi-i Şerif'in Merhum Şarihi Ahmed Avni Bey

Görünmeyen Umman: 70. Ölüm Yıldönümünde Ahmed Avni Konuk anılıyor...

Mesnevi-i Şerif'in Merhum Şarihi Ahmed Avni Bey

MESNEVİ-İ ŞERİF'İN MERHUM ŞARİHİ

AHMED AVNİ KONUK, İSTANBUL'DA ANILIYOR

 

 

Görünmeyen Umman: 70. Ölüm Yıldönümünde Ahmed Avni Konuk

 

 

Bilindiği üzere 2007, UNESCO tarafından Mevlana Yılı olarak ilan edilmiş, dünyada ve bilhassa Türkiye'de Hazreti Mevlana çeşitli programlarla yad edilmişti. Mevlana'nın bunun gibi ilanlarla yad edilmesi pek tabii ki, saygıyla karşılandı.

 

Fakat bu programlarda, sayısız dünya kelamıyla anılan bu büyük Allah dostunu bugün kültür dünyamıza kazandıran değerli mutasavvıflar unutulmuş gibiydi. Neredeyse ömürlerinin tamamını Mesnevi'nin şerhine adayan bu şarihlerden fazlaca bir bahis olmamıştı. Tahirü'l Mevlevi, Abidin Paşa, Ankaravî, Şefik Can ve daha nice kutlu adam. Bu kutlu adamlardan biri de şüphesiz Ahmed Avni Konuk'tu.

 

Cumhuriyet döneminde yaşamış, Mesnevi şerhini defter defter el yazmasıyla şerh etmiş olan Avni Konuk, 15 Kasım Cumartesi günü İstanbul'da bir programla anılıyor. Programda Reşat Öngören, Mustafa Tahralı, Safi Arpaguş, Savaş Barkçin konuşacak. Şimdilik dunyabizim.com olarak bu programın duyurusunu veriyoruz.

 

Programdan sonra, Ahmed Avni Konuk'un bugün kültür hazinemizdeki nadide yerini konuşabiliriz.

 

Mesela Ahmed Avni Konuk, şerhini 1930'lu yıllarda ikmal etmesine rağmen, bu şerhin neden 2000'li yılların eşiğine kadar yayımlamamasının sebebini düşeriz buraya. Onun ne kadar büyük bir musıki üstadı olduğundansa hiç bahsedilmedi. Onu daha yakından tanımak isterseniz bu Cumartesi saat 17.00'de Vefa'daki Bilim Sanat Vakfı'na buyur edin..

 

 

Yakup Öztürk yazdı

 

Yayın Tarihi: 14 Kasım 2008 Cuma 01:24 Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 14:17
YORUM EKLE

banner19

banner36