'Merhaba Arkadaş!' Diyen Bir Ses..

İnsanların rütbeleri elbette önemlidir. Çünkü o rütbeyi elde etmek için çok çalışmışlar, zamanlarını alın teri akıtarak geçirmişler ve nihayetinde o rütbeyi hak etmişlerdir.

'Merhaba Arkadaş!' Diyen Bir Ses..

"Merhaba arkadaş!" diyen bir ses...

 

 

İnsanların rütbeleri elbette önemlidir. Çünkü o rütbeyi elde etmek için çok çalışmışlar, zamanlarını alın teri akıtarak geçirmişler ve nihayetinde o rütbeyi hak etmişlerdir. Onların toplumda rütbeleriyle paralel bir statüleri vardır. Statüleriyle orantılı olarak da bir değerleri.

Ama bazıları da vardır ki, statülerinin çok daha ötesinde bir değerleri vardır onların. İsimlerinin başındaki unvanlarını kaldırsanız da değerleri eksilmez. Çünkü onları daha ziyade unvanları değil de kendi isimleri / şahsiyetleri değerli kılmıştır.

İşte onlardan biridir Prof. Dr. Fatih Andı.

Kendisi İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün en sevilen hocalarından biridir ve birçok meslektaşına göre bölümün geleceğidir.
TYB'den ve birçok edebiyat-sanat-kültür etkinliğinden de ismini duyabileceğimiz “önemli adam” Fatih Andı'nın “Hayata Edebiyatla Bakmak” isimli kitabı, Türkiye Yazarlar Birliği'nin 2006-Yılın Deneme Ödülü'nü almıştır.

Edebiyat anlayışını “Hayata Edebiyatla Bakmak” söylemiyle özetleyen Fatih Andı, bunun da ancak edebiyata hayatla bakarak gerçekleşebileceğini söylüyor ve kitabında “Bir Kitaba Ad Koymak”, “İlancılık”, “Rasim Özdenören Hikâyesine Dair Kısa Dikkatler”, “Yazar Eserinden Utanır mı” gibi çok çeşitli ve renkli başlıklara yer veriyor.

Fakültedeki derslerine diğer bölümlerden de öğrencilerin katıldığı Fatih Andı'nın fakülte dışında da katıldığı programlar yoğun katılımlarla gerçekleşiyor.

Sezai Karakoç'un bir mısrasını bir saat anlatacak kadar iyi değerlendirebilen, öğrencilerine “Merhaba arkadaş!” diyen, çocuğunu nasıl sırtında taşıdığını anlatan, evindeki elektrik prizlerinden rahatsız olduğu kadar hiçbir şeyden rahatsız olmayan, modern kuşatılmışlığın bertaraf edilemese bile en azından onunla aynı taraf olunmaması gereken bir şey olduğunu vurgulayan bu insan, “önemli adam” Fatih Andı. Bu ismi hep iyi zikrediyoruz. Hem unvanlı halini, hem unvansız halini...

Abdüssamed Bilgili yazdı

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2011, 13:13
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 12 yıl Önce

bir çok öğrencinin edebiyata deldiğininde uğradığı sükutu hayali ingirgeyen hocadır. seviyoruz onu..

banner19

banner26