Mengüşoğlu diri bir gönül sahibi!

Metin Önal Mengüşoğlu “Akif” neslinden bir ağabeydir. Akledin kardeşler diyen bir şair, yazar..

Mengüşoğlu diri  bir gönül sahibi!

 

Ressam olsaydım, ergen oğul acısı yaşayan bir babanın, itidali kaybetmeden, acıyı taşımasını bilerek, “keklik bizden uzaklaştı” şiirini yazmasını, yürek yangınına teslimiyetten ipek çadırlar kurmasını, o yangını söndürmeden ve yaymadan alabildiğine insani bir armağan ruhunun avuçlarında taşımasını nasıl çizerdim Allah’ım?

50 yıldır dergilerde yazıp, kitaplar çıkarıp, konferanslar verip, kırk yıldır akledin kardeşlerim diye ömrünü bir pınarı besleyen dağ gibi tükettiğini, tükenmediğini, besledikçe yüceldiğini, besledikçe başındaki son saçların da döküldüğünü, bunca yazarlık uğraşından aldığı telifi muhtaç bir yazar arkadaşına kimseye sezdirmeden adabınca gönderdiğini nasıl boyardım Allah’ım?

Bir yerde çay içtiğinizde, yemek yediğinizde hesabı mutlaka kendisi ödeyen, cebine de evine de akrep uğramayan, ağalık vermekle düsturunca verdikçe zenginleşen, son kuruşunu bile hayra hasenata harcayan, ikramın keremle akrabalığını bütün bir dost çevresine, tanıdığına tanımadığına hısım kılan, başından sahabe sevdası eksik olmayan bir karaşın adamın bu beyaz hallerini hangi renklere boyardım?

Bir şiir etkinliği için bulunduğu Maraş’ta, gelinlik kızına el işi çeyiz sandığı bakan bir babanın onu satın alırkenki yüz ifadesini nasıl resmederdim?Metin Önal Mengüşoğlu

Gittiği her yeri havarilere özgü dirilikle ve tebessümle boyayan, yüzünde Allah’ın parmak izlerinin hâlâ tazelikten tüttüğü bir adamın adımlarını, samimi sarılışını, hayatın sarkacına ve ipine nasıl özenle tutunduğunu, her şeye rağmen sağlamlığından ve doğruluğundan taviz vermediğini nasıl çerçevelerdim?

Çizgiye, çerçeveye sığmayan bir gönül adamı Metin Önal Mengüşoğlu… Yazarlığını da, şairliğini de kişiliği gölgede bırakanlarımızdan… Hayatında gölge olmayan adam… İnanırım ki hatalarının bile berrak, sahici ve duru bir tarafı var.

Beyoğlu… Mengücekoğulları’dan… İkinci soyadı kafa kâğıdında yok… Bu haliyle bile resmi ve tanımlanmış olana direniyor.

Kalbi dünyanın merkezinde atıyor. Dünya kalbinde dönüyor.

Sanatçı… O gümüşü kanatlandıran zanaatkâr ustaların hatırına olacak ruhun kulaklarına sözden küpeler takıyor.

Size sıradan gelen bir türkünün bir dizesiyle günde kırk kez verem olur.

Varsın şiir, roman ve hikâye kitapları, rahmetli Mehmet Akif’in sünnetini devam ettiren araştırma kitapları rafları süslesin, o “Asım” neslinden değil “Akif” neslinden bir ağabey olarak aramızda…

Yüzü müşfik bir Akdeniz… Uygarlık kıyılarında…

 

Mehmet Aycı tanıştırdı

Yayın Tarihi: 08 Kasım 2012 Perşembe 23:15 Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2012, 12:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
ersin ertugrul
ersin ertugrul - 10 yıl Önce

Kendisiyle tanışıp da ona tüm teşrifattan, sıfatlardan arınmış olarak Ağabey demiyeni göremezsiniz. Sözleriyle, tavırlarıyla, duruşuyla, araştırıcılığı, sorgulayıcılığı ve herşeyden evvel İslam'ı söz değil ahlaki düzlemde yaşatan birisi olarak O bir yazar, aydın vs'den daha öte bir Ağabey, örnek... O'nu tanımama vesile olanlara müteşekkirim. Kendisine de dua'cıyım!Daha nice muhakkikce eserler vererek "mezhep

banner19

banner36