Mehmet Nuri Yardım

'Mehmet Nuri Yardım kızgın güneşin altında, rahatını bozup, küçücük bir iz aramak için toprağı kazan bir arkeolog gibi edebiyatımızın arkeolojisini oluşturuyor. Bıkmadan, usanmadan!'

Mehmet Nuri Yardım

Mehmet Nuri Yardım yazdığı kitaplarla, sanatın hemen her sahasında çalışmalar ortaya koymuş, üstün hizmetlerde bulunmuş sanatkârlara bir vefa duygusu besler. Onların hayatlarına ilişkin yazılar ortaya koyan Yardım, bu yazılarını farklı kitaplar altında yayımlamıştır.

 

Romancılar Konuşuyor

Mehmet Nuri Yardım'ın edindiğim ilk kitabı Romancılar Konuşuyor'du. Edebiyatla ilk başlardaki bir heveslik ilgim beni bu kitaba yönlendirmiş olmalı. Bendeki baskısında kapağa kitapta söyleşilen yazarların fotoğrafları konmuştu. Kimler yoktu ki bu isimler arasında… Alev Alatlı, Samiha Ayverdi, Cahit Zarifoğlu, Tarık Buğra, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Cengiz Aytmatov, Kemal Tahir…

 

Mehmet Nuri Yardım, bu kitabında sadece yaşayan romancıların adını anmıyor. Vefat etmiş romancılardan söz açmak için de, o romancı hakkında konuşabilecek ehil biriyle sohbet ediyor. Mesela, Kemal Tahir'i İsmet Bozdağ'la; Tanpınar'ı Şerif Oktürk'le; Peyami Safa'yı Ergun Göze ile konuşuyor. Kitabının son bölümünde de Fatih Andı'ya “Roman ve Hayat” üzerine bir söyleşiye yer veriyor.

 

Kendini usta zannedenler…

Romancılar Konuşuyor, Türk romanı hakkında derli toplu bir şeyler öğrenmek için önemli bir kaynak. Kitabın türünün söyleşi olması da ayrıca önemli. Bir romancının yazı dünyasına kapı aralamak için birinci ağızdan bilgiler edinmek kitabı ayırıcı kılıyor.

 

53 romancının adı zikrediliyor kitapta… Kitap, Türk romanının belli temsilcileriyle beraber yazdıkları romanlarda edebîliği göz ardı edenleri de anıyor. Romancılar Konuşuyor ustayla kendini usta zannedenleri buluşturan bir kitap.

 

Dersimiz Edebiyat

Yardım'ın bir diğer kitabı Dersimiz Edebiyat adını taşıyor. Bu da bir önceki kitap gibi söyleşilerden meydana getirilmiş. Edebiyat Konuşmaları alt başlığıyla okura sunulan kitapta yazdıkları ve söyledikleriyle edebiyatımızda söz sahibi sanatçıları, akademisyenleri, gazetecileri bir araya getirmiş. Yine önümüze onlarca isim çıkıyor.

 

Abdullah Uçman, Abdulkadir Karahan, Atilla Şentürk, Yekta Saraç, Mehmet Kaplan, Saim Sakaoğlu, Talat Tekin, Orhan Okay gibi akademisyenler, Selim İleri, Mustafa Kutlu, Ali Haydar Haksal, Nazan Bekiroğlu, İlhan Ayverdi gibi romancı ve hikâyeciler, Hilmi Yavuz, Ali Çolak, Beşir Ayvazoğlu, Rasim Özdenören gibi denemeciler kitaptaki isimlerden bazıları.

 

Mehmet Nuri Yardım kitaptaki söyleşilerin daha çok edebiyatımızın meseleleri ve problemleri üzerine kurulu olduğunu söylüyor. Bu söyleşilerin gazeteler için fazla olduğunu, gazetenin 24 saatlik ömrünün bu söyleşileri kaldırmayacağını belirtmesi de kitaba verilen değeri göstermesi açısından önemli.

 

Aşina Çehreler ve Yardım'ın hayali

Aşina Çehreler okuma fırsatı bulduğum bir diğer kitap. Mehmet Nuri Yardım sanat ve fikir dünyamızın çınarlarına duyduğu saygının zirveye çıkmış halidir bu kitap. Musikiye, hatta, romana, şiire, gazeteciliğe emeği geçen ne kadar usta varsa Yardım bu kitabında onlardan söz ediyor. Ve yine kitaba yazdığı önsözde artık ilgiden mahrum bıraktığımız nice sanatçıları bir program düzenleyip aynı salonda buluşturma hayali olduğunu yazıyor.

 

Yardım'ın bu kitabını okurken ne kadar çok tanımadığımız sanatkâr var diye düşündüğüm çok olmuştur. Şaşırmışımdır da; nerede ve nasıl tanımış bu insanları. Bu da gösteriyor ki, onun geçmiş zaman ustalarına ilgisi ortaya bir kitap çıkarmak için oluşmamış. Bilakis o ilgi, Mehmet Nuri Yardım'a bu kitap(ları)ı yazma mecburiyeti getirmiş.

 

Kayıp İstasyon

Benim kitaplığımdaki Yardım'ın son kitabı Kayıp İstasyon adını taşıyor. Bu kitabı diğerlerinden daha çok sevdiğimi itiraf etmeliyim. Hem adından hem de daha kitaplaşmadan önce Kitap Haber dergisinde tefrika edilirken ilgiyle okuduğumdan olsa gerek Kayıp İstasyon'un ben de ayrı bir yeri oldu.

 

Aşina Çehreler gibi bu kitap da edebiyatımızın bodrumlarında, karanlıklarda unutulmuş edebiyatçılarımızı gün yüzüne çıkarma derdine düşmüş. Bu isimlerin çoğunun artık ne kitapları basılıyor ne de genç kuşak okurlar adlarını bir yerlerde duyuyor. Oysa yazıları okudukça her birinin yazdıklarıyla kütüphanelerimize neler kazandırdıklarını görüyoruz.

 

Mesela İstanbul kitaplarına tutkun bir okur olarak Sermet Muhtar Alus'un İstanbul'u “kelimelerden yapılmış bir resim” gibi anlattığını okuyoruz. Kitapta Ref'i Cevat Ulunay, Ercüment Ekrem Talu, Safiye Erol gibi edebiyatçıların geniş biyografilerine tanıklık ediyoruz. Yardım iğne kuyu kazar gibi yazdıkları dergilerden kalmış bu isimleri günümüze kazandırmak için uzun saatler harcamış.

 

Onlarca kitap yazmış…

Mehmet Nuri Yardım kitapları bunlarla sınırlı değil elbet. Bizim tespit edebildiğimiz kadarıyla yirminin üzerinde çalışmada imzası var.

Edebiyata ilgi duyan yediden yetmişe herkese hitap eden bir üslupla hem okurlara, hem araştırmacılara fikir veren bu kitaplar, günümüzde edebiyata, sanata karşılıksız hizmet etmenin bir neticesi olarak karşımızda duruyor.

 

Yazmakla kalmıyor…

Mehmet Nuri Yardım, vefa duyduğu isimleri yazmakla kalmıyor. Onları zaman zaman halkla da buluşturuyor. Kimi zaman bir belediyenin hizmeti olarak, kimi zaman Kubbealtı Vakfı'nın etkinliği olarak, kimi zaman kurucuları arasında bulunduğu ESKADER'in bir programı olarak sanatçıları ağırlıyor, adlarının genç nesillerce duyulması için çalışmalarını sürdürüyor.

Mehmet Nuri Yardım kızgın güneşin altında, rahatını bozup, küçücük bir iz aramak için toprağı kazan bir arkeolog gibi edebiyatımızın arkeolojisini oluşturuyor. Bıkmadan, usanmadan! Onun yazdıklarına kulak vermek için kitaplar sizin, istediğinizden başlayın. Neticede her biri zamanla kitaplığınıza kurulacak…

 

Yakup Öztürk yazdı

Yayın Tarihi: 13 Nisan 2009 Pazartesi 18:14 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 09:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Abdullah Kibritçi
Abdullah Kibritçi - 13 yıl Önce

Edebiyat ile ilgilenen her gencin illaki eline geçmesi gereken kitapları var Mehmet hocanın. Bu gençler için bulunmaz bir fırsat! Hizmetlerinden dolayı eli öpülesi adamdır vesselam.

banner19

banner36