Mehmet Emin Er Hoca vefat etti

Doğu Anadolu'da din ve toplumsal hizmetleri ile tanınan Mehmet Emin Er Hocaefendi vefat etti.

Mehmet Emin Er Hoca vefat etti

 

Doğu Anadolu'da dini ve toplumsal hizmetleri ile tanınan Mehmet Emin Er Hocaefendi vefat etti.

105 yaşındaki Mehmet Emin Er, tedavi gördüğü Dikmen'deki Türkiye Diyanet Vakfı Özel 29 Mayıs Hastanesi'nde ebediyete intikal etti.

Mehmet Emin Er Hoca'nın cenazesi, Cuma namazını müteakip Hacı Bayram Camii'nden kaldırılacak.

Amelî icâzetini merhum Muhammed Saîd Seydâ el-Cezerî’den almıştı

Osmanlı’nın son döneminde Diyarbakır’da doğan Mehmet Emin Er Hoca, Arapça, Farsça ve Türkçe’nin yanı sıra ana dili olan Kürtçe biliyordu. Tamamı Arapça’dan oluşan ve evinde büyük bir kütüphane şeklinde külliyata sahip olan Emin Er Hoca, Arapça olarak eserler kaleme alacak kadar da Kur’an lisanına hâkimiyetiyle biliniyordu.

Mehmed Emin Er Hocaefendi, Zülfügül lakabını taşıyan Hacı Zülfikâr‘ın oğlu olup, milâdî 1914, hicrî 1332 tarihinde, Birinci Dünya Savaşı başlangıcında Diyarbakır’ın Çermik kazasının Külüyan (yeni ismi Kalaş) köyünde doğdu.

İlim tahsiline başladığında 25 yaşında idi. Memleketinde İslamî eğitimde takip edilen usûl gereği Sarf ilmini öğrenerek tahsile başladı. Sonra Nahv, Mantık, Vad, İsti’âre, Edebü’l-bahs ve’l-münâzara, Beyân, Meâ’nî, Bedi’, Usûlu’d-din, Usulu’l-fıkıh ve Kelâm ilimlerini tahsil etti.

Bir yandan medresede okutulan bu on iki ilmi öğrenirken, diğer yandan Fıkıh, Tefsir, Ferâiz, Tecvid gibi diğer ilimleri de öğrendi. eş-Şeyh Muhammed Ma’şûk b. Şeyh Muhammed Ma’sûm’dan (ki kendisi Abdurrahman et-Tâğî’nin torunudur) bu ilimlerin hepsinde 1950 yılında icâzet aldı. Kendisinden bu ilimleri birçok talebe okudu ve icâzet aldı.

Ayrıca, tasavvufta muhtelif mürşidlerin terbiyesinden geçti. Amelî icâzetini (halkı irşad izni) merhum Muhammed Saîd Seydâ el-Cezerî’den aldı.

İlim tahsilinden sonra hayatı boyunca ders verme, imamlık, vâizlik, tebliğ ve İslam’a davet gibi hizmetlerle meşgul oldu.

 

Harun Doyran haber verdi

Yayın Tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 11:53 Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2013, 11:53
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
İbrahim KİLİK
İbrahim KİLİK - 8 yıl Önce

Bu Fakire de ardında namaz kılmak nasip oldu. Rabb'im gani gani rahmet eylesin.

banner26