Mehmed Zahid Kotku'yu tanımalı!

Mehmet Zahid Kotku Hz. yaşadığı hayatı bize şu cümlelerle özetliyor. “Ne dervişlikte, ne şeyhlikte, ne imamlıkta iş yok. İş Allah’ın rızasını kazanabilmekte, iş Allah’a kul olabilmekte.”

Mehmed Zahid Kotku'yu tanımalı!

Mehmet Zahid Kotku Hz’nin babası ve annesi Kafkasya’dan göç eden Müslümanlardandır. Miladi 1897 senesinde Bursa’da doğmuş 18 yaşına kadar Bursa’da eğitimini sürdürmüş 18 yaşında 1. Dünya savaşı’na katılmak için askere çağrılmış uzun seneler askerlik yapmış ve bin bir güçlük ve hastalıkla uğraşmış. Ordunun Suriye’den çekilmesiyle de İstanbul’a dönmüş. Şeyh Ömer Ziyaüddin Efendi’nin talebesi olmuş. Onun vefatından sonra da Tekirdağlı Mustafa Feyzi Efendi’nin yanında halifelik icazetini almış ve Fatih, Ayasofya Cami ve medreseleri olmak üzere çeşitli camilerde ders vermiş ve hafızlığını da tamamlamıştır.

Hutbe ve sohbetleriyle birçok talebe yetiştirmiş, bazılarını da özel olarak ele almıştır. Prof. Dr. Mahmut Esat Coşan Hocaefendi bunlardan en çok dikkat çekeni idi. Bu güzel insanların hayattaki tek dertleri çağını anlayarak Allah’a kul ve Rasulullah’ın (s.a.v) sünnetinin ihyacısı olabilmektir. Mehmet Zahid Kotku Hz. yaşadığı zamanın sosyal siyasal ve ekonomik şartlarını anlamış hem bir aksiyon adamı, hem bir İslam alimidir. Yüzü güzel, ahlakı güzel, duruşu heybetli ve dili anlaşılır bir kimse idi. Halefi olan Mahmut Esat Coşan Hz söylediğine göre O’nu görenler: “Kim bu güzel adam?” derlermiş. Son derece cömertti, verdiği zaman bu bitecek bana kalmayacak endişesinden uzak verirdi. Son derece latifeli ve halim bir insandı.

Hutbe ve sohbetleri O’nun irşad metoduydu

Bu halim insan hutbe esnasında öyle celalli olurmuş ki, O’nun bu halinden bahsedenler: ''mübarek hutbe esnasında ne haşmetli olurdu!” diye bahseder. Konuyu dağıtmadan, sanki muhatabına konuşuyormuş gibi anlatır her dinleyen kendine bir pay bulurdu. Bütün Allah dostlarının yaptığı gibi O’da insan yetiştirmekte mahir idi. Ele aldığı insanı güzel bir mü’min etmeden bırakmazdı. Tasavvuf yolunun önde gidenlerinden bir hakikat yolcusu idi.

Çağını anlayanlardandı

Kendisini seven ve tavsiyelerine ehemmiyet verenleri yüreklendirir, cesaretlendirir, çok güzel fikirler verir ve hem de bu insanların maddi manevi arkasında dururdu. 1980 öncesi ve sonrası Müslümanlar yönetim ve ekonomik gelişmelere mesafeli bir duruş sergilemiştir. Ancak Mehmet Zahid Kotku Hz. sohbetine katılan eğitimli ve sosyal ve ekonomik statüsü olan inançlı insanlara “Sizin de yönetimde, ekonomide hakkınız vardır” diyerek bu kesimi tabiri caizse ülke gündeminin içine yönlendirmişti. Ülke siyasetine olumlu katkı sağlayan birçok başarılı siyasetçinin arkasında O’nun manevi desteği vardır.

“İş Allah’a Kul olabilmekte”

Derler ki bir konunun iyi anlaşılmasının delili o kanunun yalın ve anlaşılır bir şekilde anlatılmasıdır. Mehmet Zahid Kotku Hz yaşadığı hayatını bize şu cümlelerle özetliyor.“Ne dervişlikte, ne şeyhlikte, ne imamlıkta iş yok. İş Allah’ın rızasını kazanabilmekte, iş Allah’ın rızasını kazanabilmekte, iş Allah’a kul olabilmekte.” İşte bu cümleler Onun “kul olma” konusunu ne güzel anladığının ve anlattığının delilidir. Hayatıyla Hz. Muhammed Efendimiz’in sünnetinin şerhini zihinlere düşmesidir.

Gök kubbenin altında söylenmemiş  bir söz kalmamıştır, der Hz Mevlana. Muhakkak ki Mehmet Zahid Kotku Hz hakkında çok şeyler söylendi yazıldı ve söylenmeye, yazılmaya devam edilecek. İşte bunlarda Bu hakikat yolcusunun aynasından bizim gönlümüze yansıyanlardır.  

Tuğba Kaya bildirdi   

Yayın Tarihi: 12 Kasım 2018 Pazartesi 07:00 Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2018, 12:38
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muharrem Şanlı
Muharrem Şanlı - 12 yıl Önce

"M. Zahit Kotku Diye Biri Vardı" başlığı hoş olmamış. Tashih öneririm..
Yazı hoş, yazı için teşekkür ederim..

serkan
serkan - 12 yıl Önce

bir dönemin kalbiydi iskenderpaşa, görünmeyen üniversite, zahid efendi. entelektüelllerin ıslah olduktaları, bağlantıkları bir kalpti...

Ahmet  Dağ
Ahmet Dağ - 4 yıl Önce

Allah rahmet eylesin gerçekten bir gunul sultanı Rabbim makamini ala eylesin amin

Ali
Ali - 4 yıl Önce

Allah sefatine nail etsin bizi

Volkan
Volkan - 4 yıl Önce

Rabb'im şefaatlerine nail eylesin. Gerçek Allah dostları ve gönül insanlarıymış onlar.

Ahmet  Dağ
Ahmet Dağ - 4 yıl Önce

Allah rahmet eylesin gerçekten bir gunul sultanı Rabbim makamini ala eylesin amin

Kerem
Kerem - 2 yıl Önce

İskenderpaşa Dergahı... Seni Seviyorum...

Kevser Koç
Kevser Koç - 2 yıl Önce

Radyodan sohbetlerini dinliyorum gerçekten bizzat size konuşuyormuş gibi son derece müşfik ,anlaşılır , akıcı ve feyizli.Ruhu şad olsun


banner19

banner26