Medyatik olmak gibi bir derdi yok!

Ebubekir Sifil Hoca, imkânsızlıklar içinde kurduğu Dâr'ül Hikme'deki ilmî çalışmalarla, karınca kararınca, ehl-i sünnet adına güzel hizmetler yapıyor.

Medyatik olmak gibi bir derdi yok!

Bilmiyorum farkında mısınız? Hiç duydunuz mu? Ama Hazreti Peygamber’in fırka-i naciye diye adlandırdığı Ehl-i Sünnet'in bir güzel hadimi var. O hadim ki ilmî emekleriyle tekrar ashabın gül kokusunu getirmeye çalışıyor bu topraklara. Ama onun bir televizyonu, bir radyosu yok. Belki bu sebepten onu yakasız gömlek içinde medyatik bir hoca olarak göremiyorsunuz. Ama zaten onun medyatik olma gibi bir derdi de yok. Yalnızca meraklısına sunduğu bir çiçek sepeti var. O sepetten bir gül de siz almaya buyurmaz mısınız?
Ebubekir Sifil
Kim bu adam?

Evet, övgüyle bahsettiğimiz bu zatın ismi: Ebubekir Sifil. Kendisi hem klasik hem modern tedrisattan nasibini epeyce almış bir ilahiyat doktoru. Belki bize göstermiyorlar, örtbas etmek istiyorlar ama bu insan güzel ehl-i sünnetimizi korumak adına gece gündüz çalışıyor.

Basın-Yayın Halkla İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra tek fakülte kendisini kesmemiş olacak ki '93 yılında bir de Van Yüzüncü Yıl İlahiyat Fakültesi’ne girmiş. Başarıyla tamamladığı okuldan sonra Selçuk Üniversitesi’nde yüksek lisans ve hadis anabilim dalı üzerine doktora yapmış. İslam’ın politikayı yasaklayıp siyaseti teşvik ettiğini bizlerden daha iyi bilmiş olacak ki kalemiyle de birçok zaman çeşitli gazetelerde çalışmış. Bunlardan bir tanesi Yeni Mesaj. Şu an ise Milli Gazete’de yazmakta.

Dar'ul Hikme

Dâr-ül Hikme bir hikmet yurdu

Çağdaş Dünyada İslamî Duruş, İhtilaftan Rahmete, Modern Fetvalar Çağdaş Hurafeler gibi bir takım ilmî kitaplara da imza atan Ebubekir Sifil’in en büyük eserlerinden biri de 2003 yılında kurulan Dâr-ül Hikme… Bu hikmet yurdu kendi ifadeleriyle; “Yüzyıllardır eksikliğini hissettiğimiz kendi medeniyet dinamiklerini hayatının eksenine alan, bilgi-kültür-erdem ile mücehhez, yani gerçek ilim adamı ve entelektüellerin yetişmesi için yeryüzünün tamamındaki evrensel bilgi birikim ve tecrübeyi bir araya toplamak; bu yolla yeni nesillerin ilmi, sosyal, kültürel ve bilimsel gelişimine katkıda bulunmak” amacıyla 2003'te İstanbul’da Fatih'te kuruldu.

Ebubekir SifilSizlere belki geçmişte ne mükemmel işler yaptıklarını, kuruluş maceralarını uzun uzun anlatabilirdim ama buna ihtiyaç duymayarak şu an neler yaptıklarını ümmetin menfaati açısından daha faydalı buluyoruz.

Seminerler burada

Her Perşembe günü saat 14.00’de hanımlara yönelik hadis dersleri Talha Hakan Alp ile; İslâmî Bilincin İhyası semineri Cumartesi günleri saat 17.00’de Ebubekir Sifil ile; Âdâb-ı Şeriyye seminerleri -duyurusu yapılan zamanlarda- M. Fatih Kaya ile; İslâmî Bilgi Usûlü/Marifet Nazariyesi semineri her hafta Cumartesi 14.30’da Talha Hakan Alp ile; Fıkıh Söyleşileri her hafta Salı, Perşembe, Cuma saat 17.00’de Orhan Ençakar ile; Fıkıh Usulü seminerleri Salı, Perşembe, Cuma günleri saat 18.00’de Abdülkadir Yılmaz ile;

İhyaulumuddin dersleri Pazartesi günleri saat 19.30’da Talha Hakan Alp ile büyük bir iştiyakla Darul Hikme İlmî Araştırma ve Kültür Derneği’nde yapılmakta. Bu ilim meclisine yalnız bir kalem ve defterle siz de davetlisiniz.

Dâr-ul Hikme yakın zamanda şu üç faaliyete de imza atacak:

1. İslamî anlamda bilgi ve kültür seviyesi nisbeten düşük internet kullanıcısına hitap edecek bir site.
2. İslamî ilimler sahasında daha üst seviyede bulunanlara hitap edecek bir internet sitesi.
3. Yabancı dil öğretim sitesi.

Bir başka aktif faaliyet ise 8. sayısını çıkartan üç aylık ilim-kültür-medeniyet dergisi Rıhle. Abone olmak ve web sitesine ulaşmak için: //www.rihledergisi.com.tr/

Aynı zamanda darulhikme.org.tr internet adresinde Ebubekir Sifil, Talha Hakan Alp, Serdar Demirel, Fatih Kaya gibi onlarca muallim makalelerini yayınlamakta.

Ebubekir SifilOnlara destek olalım

Ülkemizde ve İstanbulumuzda Rızaullah için gayret gösteren hocamız ve faaliyetlerini -bizlere göstermek istemeyenlerin inadına- ısrarla görelim. Ve “emr-i bil maruf” adına kulak kulak, fısıltı fısıltı yayalım. Ve özellikle destekleyelim ki bu güzel dini kaderi, şefaati, sünneti, kurbanı inkâr edip tesettür-süzlük-ü, faizi, namazsızlığı caiz görenlerin sapkın fikirlerini çürütelim. Çürütemesek de çürüten kalemlere, dini ihya edenlere destek olalım.

Ülkemizi medyatik sakalsızlardan arındırıp, fırka-i naciye olan “ehl-i sünnet ve’l cemaat” zihniyetini yerleştirelim.

Bir güzel gelişme

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde konuşması engellenen ünlü yazar Ebubekir Sifil'e, yeni anlayış ve yönetimle ilmin merkezi haline gelmesi beklenen sürpriz bir İlahiyat Fakültesi kapılarını açtı. Türkiye’de İslamî ilimler alanında adından sıkça söz edilen değerli ilim adamı Ebubekir Sifil Hoca, İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi konferans salonunda 3 Mayıs’ta "21.yy Müslümanlarının Fikri Problemleri" başlıklı bir konferans verdi.

Dâru'l-Hikme (Bilgi ve Hikmet Evi) İlim Araştırma ve Kültür Derneği Dâruşşafaka Cd. Başmüezzin Sk. No: 1 Fatih – İstanbul Tel: 0 212 631 24 43 Mail adresi: [email protected]

 

 

 

Mehmet Bahadıroğlu yazdı

mehmetbahadiroglu(at)gmail.com 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Çelen
Ahmet Çelen - 13 yıl Önce

Mehmet kardeş, hizmet edenleri duyurmak da bir hizmettir. Ne güzel etmiş de yazmışsın. Allah sa'yini meşkûr eylesin. Böyle yazılarını bekliyoruz. selam ve muhabbetler.

ömer
ömer - 13 yıl Önce

böyle alimlerin olması ne güzel!

şevket
şevket - 13 yıl Önce

hocamızın yazılarının kıymeti aşikar. milli gazetedeki yazılarını sektirmeksizin okuyorum. yalnız Rıhle dergisini okumaya takat yetiremedim... hocam! ömrünüz uzun olsun, bereketli olsun... AMİN

MÜKEMMİL
MÜKEMMİL - 13 yıl Önce

MÜKEMMEL İNSAAAAAAAAAAAANNN

sarslan
sarslan - 13 yıl Önce

darü'l- hikme darü'l hikmedir darü'l ma'rifedir darü'l ilimdir darü't tefekkürdür ...

sema pakır
sema pakır - 13 yıl Önce

yüreğinize kaleminize sağlık değerli kardeşim muhteşem bir yazı olmuş.hocamızın yazılarını takip ediyor ve beğeniyorduk.sizin vesilenizle daha iyi tanımış olduk.Allah razı olsun. gönül isterki mustafa bahadıroğlu hocamızın çalışmalarınıda bizlere tanıtsanız.Allah razı olsun selam ve dua ile.

seyyah
seyyah - 13 yıl Önce

allah razı olsun gün gelir devran ehl
i sünnetin lehine düner inşallah o zaman işTE O ZAMAN KARABULUTLAR DAĞILIR ORTALIK GÜLLÜK GÜLİSTANLIK OLUR İNŞALLAH.

hasan hüseyin
hasan hüseyin - 13 yıl Önce

s.a

sayın Mehmet Bahadıroğlu neden bir alimimizi överken öbürünü karalıyoruz.
radyosu tv. si olmak suçmu ? veya her konuda herkes aynı düşünmeyebilir
dinin sınırları içerisinde olmak şartıyla . zanda buumayın zanın azıda günahtır.
selam ve dua ile