Medreseli bir berduşun hâli

Tire'de kendi halinde yaşaymış bir müstesna güzel.

Medreseli bir berduşun hâli

İzmir’in Tire ilçesinin sokaklarında pejmurde kılıklı bir adem/âdem değil/,  ayağında takunyalarını tıngırdata tıngırdata ilerliyor. Tire eşrafından, aslen Adanalı bir ailenin evladı İsmail Şah nam kişi. Neden mi böyle  gezer bizim Adem/Âdem değil/ İsmail Şah? Tire Müftüsünün akrabası İsmail Efendi ve arkadaşları Yunan mezalimi sırasında Yunanlılara tâzimde bulunur. Bir Kuvay-i Milliyeci de bu anı fotoğraflar. Yunanlılar Ege’yi terk ederken 50-60 kişilik bir Rum çetesi Tire’ye gelerek İsmail Efendi’nin de içinde bulunduğu grubu kurşuna dizer. İsmail Şah da o zaman kendinin de kurşuna dizileceğinden korkarak cinnet geçirir. Cinnet geçirdiğinde iki çocuk babasıdır, o olaydan sonra Tireliler çocuklarından da haber alamaz olurlar.

Gezmek mesken oluncaTireli İsmail Şah

İsmail Şah’ın değmeyin keyfine kaldığı yerin kapısı var, kapısının kilidi var, “taş yastık” ı var, kap kaçak var, ocak var. Gel keyfi gel... Kaderde  ona bacasızlık yazıldığı için bu sefa da uzun sürmez. O  dönemde Batı göç alır Doğu’dan. Doğulu bir aile gelir medresenin kapısında ikamet eder. Bebekleri de vardır hani yenice. İsmail Şah’a gitmek düşer.

Yeni bir dam bulunur kendine. Eh, diğerine benzemese  de bir damdır. Yazın sıcağında sorun yoktur da sonbaharla başlayan yağmurlarla İsmail Şah’ın keyfi kaçar. Tat kalmaz, yeni bir yere hatır minnet yerleştirilir.

Medreseli Deli(!)

Aslında bizim İsmail Şah medreselidir. İmamlık yapma salahiyeti de vardır. Hatta Mersin’in Mut kazasında hocalık bile yapmıştır. Tire müftüsüne durum açılır, ben deliyle uğraşamam, der aracıları başından savar. Yola düşmek İsmail Şah’ın kaderi olduğu için yine yoldadır. Aydın’ın Bayındır kazasına gider ve orada bir imamlık vazifesi alır.

İnönü’nün oğlu

İsmail Şah korkusuz olduğu için siyasi meselelere de dalar. CHP, özellikle de İnönü’nün oğlu Ömer İnönü hakkında düşüncelerini korkusuzca söyler. Bulunduğu yerde mahkemeye verilir, işinden olur. Mahkeme lehine sonuçlanır sonuçlanmasına ama işsizlik belası gelip bulur yine İsmail Şah’ı. Bu sefer aracılar Tire’nin Cambazlı köyünde iş bulurlar. Ama İsmail Şah siyaset konusunda kendine hâkim olamaz. Bu sefer rakip çift dişlidir. Hem CHP’liler hem de Demokrat Partililer sevmez İsmail Şah’ı. Tire’ye döner ve eski medresesindeki odasına yerleşir.

Gitmek gelince

Gün olur devran döner, Ramazan Bayramı arefesinde sırra kadem basar İsmail Şah. Ölüm emri vaki olur. Bayramda cenazesi meydana çıkar. Halka açılır ve bedeni toprağa bırakılır. Yazdıklarımız da Fatiha hükmünde rahmet ola.

Arda Şeker, ne iş bu delilik diye anlamaya çalışıyor

 

Yayın Tarihi: 10 Haziran 2011 Cuma 09:34 Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2011, 09:34
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ender
Ender - 10 yıl Önce

Lütfi Filiz'in "Evveli Nokta Ahiri Nokta" isimli hatıra kitabında kendisinden geniş bir şekilde bahsedilmektedir...

banner26