Mail Grubundan Online Derslere: Faraz Rabbani ve İslami Eğitim Faaliyetleri

Faraz Rabbani interneti aktif bir şekilde kullanan ve bu sayede tüm dünyada milyonlarca Müslüman’a hitap eden bir isim. İlmî derinliği, tasavvuf ehli olmasıyla dikkat çeken Faraz Rabbani’nin gerçekten de internet üzerinden eğitim alanında çok başarılı bir kişi olduğunu ifade etmek gerek. Dilara Yabul yazdı.

Mail Grubundan Online Derslere: Faraz Rabbani ve İslami Eğitim Faaliyetleri

Bilindiği gibi son yıllarda ülkemizde yabancı âlimlere gösterilen ilgi arttı ve Dünyabizim’de bu konunun nedenleri üzerine düşünmeye sevk eden bir yazı evvelden yayımlanmıştı. Bu yabancı âlimlere internet aracılığı ile ulaşıyoruz ve genelde İngilizce videolarına eklenen Türkçe altyazılar sayesinde onlardan istifade ediyoruz. Faraz Rabbani de interneti aktif bir şekilde kullanan ve bu sayede tüm dünyada milyonlarca Müslüman’a hitap eden bir isim. Türkiye’de çok fazla bilinmemesinin sebebi ise büyük oranda videolarının Türkçe’ye çevrilmemesi. Ancak ilmî derinliği, tasavvuf ehli olması ve tüm dünyada yoğun bir şekilde takip edilmesi sebebiyle Faraz Rabbani’nin hayatı ve yaptıkları hakkında bir yazı yazmayı uygun gördük.

Annesi Pakistan, babası Hindistan doğumlu olan Faraz Rabbani, hayatı boyunca Karaçi, Birleşik Arap Emirlikleri, Toronto, Kahire, Londra, Madrid, Şam ve Umman’da yaşamış ve halihazırda da Kanada’da ikamet etmekte. Hem anne babasının farklı ülke doğumlu olmaları, hem de hayatı boyunca pek çok farklı ülkede yaşaması sebebiyle yaşadığı “kimlik problemi” Rabbani’nin hayatındaki temel problemlerden biridir ve bu meseleye bir cevap bulabilmek onun için itici bir güç olur. Orada yaşamamasına rağmen babası Hintli diye bir Hintli mi saymalı kendisini, yoksa çocukluğunu geçirdiği yer İspanya olduğu için İspanyol kimliğine mi bürünmeli…

İlmini derinleştirmek için yıllarca Şam’da ve Amman’da ders aldı

Özellikle üniversite yıllarında bu soru zihnini epeyce meşgul eder ve onu arayışa sürükler. Bu arayış sürecinde mekan temelli kimliklerin hepsinin ya kökeni yahut bazı kültürel özellikleri betimlediğini fark eder ve bunların hiçbirisinin “kendisini” tanımlayacak kadar kapsamlı olmadığını anlar. Kendisini tanımlayabilecek en kapsamlı kimliğin ise “Müslüman” kimliği olduğunu bu arayışın sonunda idrak eder. Ve gerçek bir “Müslüman”ın ne demek olduğunu, bu kelimenin altının gerçek manasıyla nasıl doldurulabileceğini öğrendiği isimlerden biri olan Sidi İkbal Ahmed ile de, tevafuken, bu sıralarda tanışır.

Yerel tebliğ faaliyetleri yürüten Sidi İkbal’in çalışmalarına iştirak eden Rabbani, Kanada Müslüman Öğrenciler Birliği’nde uzun yıllar yerel ve ulusal çapta aktif rol oynar. İktisat ve Ticaret Bölümü’nde okuduğu Toronto Üniversitesi’nde The Muslim Voice (Müslümanların Sesi) isimli bir dergi çıkaran Rabbani, aynı zamanda Kanada’daki ilk online Afrika haber servisi olan Africa-N’ın da kurucu kadrosunda yer alır.

Bu tebliğ çalışmaları sırasında “Müslümanlık” üzerine daha da düşünme fırsatı bulur ve asıl kimliği olduğuna karar kıldığı bu kimliği daha iyi öğrenebilmek, ilmini derinleştirebilmek için yurtdışına çıkma fikri bu sıralar aklına düşer. 1997 yılında Toronto Üniversitesi’nden mezun olunca eşi ile birlikte Arapça, akide, mantık, Hanefi fıkhı, Şafi fıkhı, fıkıh usulü ve hadis ilimlerini öğrenmek için Şam’a yerleşir. 2000 yılının yazında Amman’a göç eden ve hocalarının tavsiyesi ile ilim öğretmek üzerine yoğunlaşan Rabbani, 2007 yılından itibaren eşi ve üç çocuğu ile geri döndüğü Kanada’da tebliğ faaliyetlerine devam etmektedir.

Mail grubundan online derslere

Faraz Rabbani, Hanefi fıkhı alanında uzmanlaştığı için 2001 yılında aile ve arkadaşlarının günlük hayatta yaşadıkları problemleri içeren ilmihal sorularına e-mail üzerinden cevap vermeye başlar. Zaman ilerledikçe fıkıh sorularına mutad olarak cevap verdiği kişiler 30’u bulmuştur ve bir mail grubu oluşturup buradan cevaplar vermek daha kolay olacağı için ‘Hanafi Mailing List’ isimli bir mail grubu oluştururlar. Bu mail grubuna talep günden güne artar ancak Faraz Rabbani kendisini hiçbir zaman bu tarz bir kamu hizmeti için uygun bir kişi olarak görmediğinden mail grubunu kapatma niyetindedir. Onu bu fikrinden caydırmak için hocaları ve arkadaşları araya girer ve Faraz Rabbani mail grubunu kapatma fikrinden vazgeçmekle kalmaz, her geçen gün artan sorulara yetişebilmek için yeni âlimleri ve ilim talebelerini de takıma katar.

Zamanla bu mail grubu daha da büyümeye devam edince 2003 yılında Sidi İmran Chowdhury’nin önerisi ile, Sidi Abdullah Totten, Sidi İsmail Rumzan, Huma Şah, Nuh Ha Mim Keller ve daha pek çok isim ile bir araya gelirler ve ‘Sunnipath’ isimli hâlâ hizmette olan internet sitesi kurulur. İnsanların günlük hayatlarında ihtiyaç duydukları bilgilere internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilmelerini sağlamak için kurdukları bu site üç temel konuda yoğunlaşır: Soru-cevap bölümü, fıkıh, tefsir, Arap dili gibi çeşitli ilim dallarındaki temel bilgileri içeren online dersler ve ders materyallerinin yer aldığı kütüphane bölümü. ‘Sunnipath’in ismi daha sonraları Qibla (qibla.com) olarak değiştirilir ve site ağırlıklı olarak online derslere yönelir ve ders çeşitliliği artırılır. Bu site üzerinden artık fıkıh usulü, Hanefi, Şafi fıkhı, hadis, tecvid, Kur’ân-ı Kerîm ve hatta tarih, iktisat gibi alanlarda ders almak mümkün. Bu yönelim sonucunda da fetva hizmeti kaldırılır ancak hâlâ eski fetvalara site üzerinden ulaşılabilmekte.

Yeni İslami bir eğitim modeli oluşturmak

Rabbani, 2007 yılında eşi ve çocukları ile birlikte Kanada’ya döndükten sonra, 2008 yılında Seekershub isimli siteyi kurar ve internet üzerinden verdiği eğitimi yeni bir mecraya taşır. Faraz Rabbani, her zaman ilmi eğitim aldığı hocalar tarafından ders vermesi ve yeni bir eğitim modeli oluşturması için teşvik edilir. Hocalarının manevi desteği ile başlattığı Seekershub’ın birinci önceliği Şeyh Yahya Rhodus, Şeyh Ömer Kureyşi gibi alanında uzman hocalar ile internet üzerinden ücretsiz bir şekilde verilebilecek en kaliteli eğitimi vermek, yeni İslami bir eğitim modeli oluşturmak, müfredatta, manevi eğitimde ve hizmette mükemmele ulaşmak.

Seekershub’da dersler haftalık olarak işleniyor ve isterseniz derse çevrimiçi olarak katılabiliyorsunuz ya da sonrasında dersi bilgisayarınıza, tablet ya da telefonunuza indirip takip edebiliyorsunuz. Ayda bir dersin hocası ile soru-cevap seansı yapılıyor. Aynı zamanda her dersin asistanları var, bu kişilerden herhangi bir durumda yardım talep edebiliyorsunuz; onların yardımcı olamadığı durumda da sitenin forumunda soru sorma şansına sahipsiniz. Her ders için oluşturulmuş yardımcı okuma listesi sayesinde de konu hakkında daha fazla bilgiye kolayca erişebiliyorsunuz.

İnternet üzerinden eğitim alanında çok başarılı

Adeta bir üniversite disiplininde eğitim verilen bu sitede katılabileceğiniz derslerin sayısı da bir hayli fazla. Mesela, “Dinini Yaşamak” kategorisindeki derslerden en ilgi çekici olanı dilin yasaklarını anlatan ‘Konuşmanın Sünnetleri’ dersi. “Kuran Çalışmaları” kategorisindeki derslerde Kur’ân-ı Kerîm’in otuzuncu cüzünün dilbilgisi yönünden tahkiki yapılıyor. Peygamber aleyhisselam’ı konu edinen kategoride siyer-i nebi dersleri, İmam Nevevi’nin 40 hadisi ve Allah’ın kelamına nasıl en iyi şekilde davet edileceğinin işlendiği ‘Tebliğ Sanatı’ dersleri mevcut. Gazali Hazretleri’nin Kavaid el-Akaid eserinin iki ayrı ders şeklinde işlendiği sitede, İsaguci’nin Mantık’ını da bulmak mümkün.

Görüldüğü üzere, ders çeşitliliği çok fazla ve kategorilerin kapsamları çok geniş. Bu sebeple Faraz Rabbani’nin gerçekten de internet üzerinden eğitim alanında çok başarılı bir kişi olduğunu ifade etmek gerek.

2011 yılından beri “Dünyanın En Etkili 500 Müslümanı” listesinde adı geçen Faraz Rabbani’nin İngilizcede yayımlanmış “Tasavvuf ve Güzel Ahlak”, “İslam’ın İnanç Esasları” isimli kitapları mevcut. Facebook’ta yaklaşık 500 bin, Twitter’da 40 bin takipçisi olan Rabbani’yi takip etmek ya da Seekershub’a göz atıp online derslerinden istifa etmek isterseniz bu linklerden yararlanabilirsiniz:

https://twitter.com/farazrabbani

https://www.facebook.com/shaykhfarazrabbani/

https://www.youtube.com/user/SeekersHub

//seekershub.org/

Dilara Yabul

Yayın Tarihi: 14 Aralık 2017 Perşembe 15:20 Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 19:50
banner25
YORUM EKLE

banner26